Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76616 από Asteris
3 και 4 kW είναι όλες οι απώλειες που αφήνει μιά εστία 12kW και 75% απόδοσης προς την καμινάδα της. Χλωμό να τις πάρει όλες πίσω ένας εναλλάκτης με κλαπέτο. Εδώ ακόμη και ξυλολέβητες με 3-4τμ επιφάνειας εναλλαγής και δεν μαζεύουν πάνω από 85%. Άσε που στην όλη εξίσωση πρέπει να προσθέσεις και την θερμοκρασία των καπναερίων μετά τον εναλλάκτη, που αν πέσει σε κάποιο σημείο της διαδρομής κάτω από τους 80 βαθμούς, αρχίζει το πάρτυ των υγροποιήσεων μέσα στην καμινάδα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76628 από GeoTa

Asteris έγραψε: Στο 1-1.5kW ενέργειας που ανακτά ο εναλλάκτης, μάλλον είναι τζάμπα φασαρία. Καλύτερα ένα ανεμιστήρα τύπου μπάνιου πάνω από το κάσωμα της πόρτας του δωματίου που θέλουμε να ζεστάνουμε, να υποχρεώνουμε περισσότερο ζεστό αέρα να μπει μέσα στο δωμάτιο (που διαφορετικά θα είχε παγιδευτεί στο πάνω μέρος, στο ταβάνι).


Και η πόρτα πρέπει να είναι ανοιχτή ή δεν παίζει ρολο; Ειχες ξαναναφερει κατι παρομοιο και ειχες βαλει και μια φωτο με περσίδα τοποθετημενη χαμηλα στην πόρτα αν θυμαμαι καλα...

Με ενδιαφέρει να βάλω ενα τετοιο ανεμιστηράκι στον τοίχο του πιο απόμακρου δωματιου που συνάμα ειναι και βορινό..
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76631 από GT

GeoTa έγραψε:

Asteris έγραψε: Στο 1-1.5kW ενέργειας που ανακτά ο εναλλάκτης, μάλλον είναι τζάμπα φασαρία. Καλύτερα ένα ανεμιστήρα τύπου μπάνιου πάνω από το κάσωμα της πόρτας του δωματίου που θέλουμε να ζεστάνουμε, να υποχρεώνουμε περισσότερο ζεστό αέρα να μπει μέσα στο δωμάτιο (που διαφορετικά θα είχε παγιδευτεί στο πάνω μέρος, στο ταβάνι).


Και η πόρτα πρέπει να είναι ανοιχτή ή δεν παίζει ρολο; Ειχες ξαναναφερει κατι παρομοιο και ειχες βαλει και μια φωτο με περσίδα τοποθετημενη χαμηλα στην πόρτα αν θυμαμαι καλα...

Με ενδιαφέρει να βάλω ενα τετοιο ανεμιστηράκι στον τοίχο του πιο απόμακρου δωματιου που συνάμα ειναι και βορινό..


Καλά θυμάσαι.

Ή ανοιχτή πόρτα ή ανοίγεις περσίδα χαμηλά, για να μπορεί να βγει από το δωμάτιο ίδια ποσότητα αέρα με αυτή που εισάγεται, αλλιώς τσάμπα θα ξεφυσάει το μοτεράκι.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76951 από savkats

Asteris έγραψε: Οι εστίες δεν μπορούν να είναι όσο θέλουμε, γιατί πχ η 13άρα θα έχει ελάχιστη λειτουργία τα 5-6kW, παρακάτω κουτσοκαίει και σβήνει. Και 5-6kW εσύ θα χρειάζεσαι όταν θα έχει έξω μηδέν βαθμούς. Δηλαδή δεν ξέρω, 10 μέρες τον χρόνο στην Νάξο? Όταν το σπίτι πιάσει θερμοκρασία, ούτε 3-4 kW δεν θα ζητάει. Το σίγουρο είναι ότι στα 60τμ, μια εστία 12-14kW θα στο κάνει μπαρούτι. Το βλέπω εγώ από το ισόγειό μου, 65τμ και τα 14kW του Selenic δουλεύουν ρελαντί (στα 6kW δηλαδή) και μετά από 2 ώρες πρέπει να ανοίξω την πόρτα για τον πάνω όροφο, γιατί περνάει τους 26-27 βαθμούς. Στην Βόρεια Ελλάδα κιόλας, όχι στο νησί σου.

Στα 60τμ, ούτε αεραγωγούς, ούτε τίποτα δεν θες. 23-24 βαθμούς θα έχουν τα δωμάτια, θες δεν θες, είναι πολυ μικρός ο χώρος για να αγχώνεσαι, μιά σωστή εστία θα στο ζεσταίνει πολύ χαλαρά.

Για τον θερμοθάλαμο γύρω από την εστία χωρίς το τζάκι (τώρα που ξεστραμπούληξα το μυαλό μου και κατάλαβα τι θες να πεις), μάλλον να κοιτάξεις μια ελεύθερης τοποθέτησης τζακόσομπα, τέτοιου τύπου:


Σε ευχαριστω.
Αφού κατάφερα να σου στραμπουλίξω το μυαλό , δείχνει πόσο άσχετος είμαι :unsure:
Άν κατάλαβα καλά η λύση της ενεργειακής κασέτας δεν είναι σωστή για το χώρο μου ?
Δεν θα μπορούσα να τοποθετήσω την ecostar με τον ίδιο τρόπο που δείχνει η εικόνα ?
Το θέμα είναι το κόστος και μου προτείνεις την τζακόσομπα ?
Έτσι όπως δείχνει η εικόνα δεν υπάρχει φόβος με τις θερμοκρασίες για τον τοίχο ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76962 από Asteris
Αν βλέπεται η Ecostar από την έξω μεριά (που δεν νομίζω), βάλτην. Αυτές οι τζακόσομπες είναι ντιζαϊνάτες, να δείχνουν και όμορφες σε ένα σπίτι. Από πίσω έχει κενό, κυκλοφορεί αέρας και δεν αφήνει τον τοίχο να περάσει τους 80-90 βαθμούς.

Με την τοποθέτηση τζακόσομπας, γλυτώνεις τα λεφτά της διακόσμησης-μάρμαρα-γυψοσανίδες κλπ. Κοστίζουν κάτι παραπάνω σαν εστίες, αλλά πάλι το συνολικό ποσό με την εγκατάσταση είναι μικρότερο από ένα τζάκι εξ'αρχής. Στην πρότεινα γιατί είπες ότι θες εστία χωρίς τον θερμοθάλαμο, οπότε φαντάστηκα ότι κάτι τέτοιο είχες στο νου σου.

Το απολύτως φτηνότερο πάντως που μπορείς να κάνεις, είναι ένα foyer με επένδυση από σκέτη γυψοσανίδα (που μπορεί στο μέλλον να το ντύσεις πχ με πέτρα για να ομορφήνει). 1000-1500€ (ανάλογα και τι δυσκολία θα έχει η καμινάδα για να μπει). Για ακόμη φτηνότερα, πας σε μιά ωραία σόμπα φούρνο και ξεμπλέκεις και με κάτω από χιλιάρικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76992 από savkats
Μάλλον είμαι τόσο άσχετος που έχω μπερδέψει τις έννοιες.
Λέγοντας εστία εννοούσα την ecostar σκέτη.
Το οπτικό δεν είναι η πρώτη προταιρεότητά μου.
Αν κατάλαβα καλά λοιπόν μπορώ να βάλω την ecostar σκέτη αφού όπως μου λες παραπάνω είναι αρκετή για το χώρο μου χωρίς τη δημιουργία θερμοθαλάμου γύρω της.
Περιμένω το 4ο πιτσιρίκι και τα οικονομικά δεν επιτρέπουν σπατάλες , αλλά θα ήθελα να κάνω την αρχή με μία τέτοια κασέτα που τη θεωρώ πιο ολοκληρωμένη με τα ενσωματωμένα βεντιλατέρ και τους αεραγωγούς , οπότε στο μέλλον μπορώ να φτιάξω θερμοθάλαμο αφού έχω κατά νου μια πιθανή μετακόμιση σε δυο περίπου χρόνια σε μεγαλύτερο σπίτι λόγο χώρου και πιθανό να πάρω μαζί μου και την ecostar.
Συγνώμη αν ρωτάω πολλά αλλά όπως κατάλαβες και άσχετος είμαι και με έχουν μπερδέψει και οι έμποροι.
Διαβάζω το topic που μου είπες , είναι όμως μεγάλο (σχεδόν 380 σελίδες) και μέχρι στιγμής είμαι ακόμα μπερδεμένος
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by savkats.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ