Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135139 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;
οκ. το παρηγγειλα (μπλου τουθ 8€ με φρι σιπινγκ) και κατέβασα το δωρεάν torque .
Θα δω πως δουλεύει και θα κατεβάσω και άλλα.
Αφού δούλεψε στο δικό σου θα δουλέψει και στο δικό μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135523 από Panos
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!
μετά από τρείς εβδομάδες ήρθε το bloutouth, εγκατέστησα και δέκα προγράμματα στο κινητό μου, δεν δούλεψε με το torque αλλά με το Carista!
μου έσβησε το κίτρινο λαμπάκι της μηχανής (επιτέλους) και μου έδειξε τα γκάζια.
κατέβασα και ένα gps car fider και θα το ελέγξω την Κυριακή.
Θα κατασκευάσω και ένα πρόγραμμα με ελληνικές εντολές σε γλώσσα μηχανής αλλά δεν έχω τον combiller για adroid.
Σας ευχαριστώ house για τις πολύτιμες πληροφορίες σας.

tdm900twin έγραψε:

house έγραψε:

Panos έγραψε: Τι πρέπει να κάνω για να γυρίζει πιο γρήγορα σε υγραέριο? (ποια ρύθμιση ή ποιο τέχνασμα?



Φίλος που σε ανάβει το λαμπάκι , πάρε και συ ένα τέτοιο (εγώ το πήρα 5 ,εσένα σου βρήκα με 7,5, αν το ψάξεις πάει και ποιο φτηνά )

και θα τα σβηνεις μόνος τα faults , γιατί πως να το κάνουμε , άμα γκαζώνεις δεν το καίει το αέριο και ο αισθητήρας λ είναι για την βενζίνη και όχι για το αέριο !!! Άρα ότι και να λέει , μακακίες λέει !!!
+ ότι ότι κινητό να έχεις , υπάρχουν εφαρμογές για να βλέπεις μέχρι να αλλάξεις τα χιλιόμετρα !!!


Αυτό δηλαδή είναι συμβατό με όλα τα αυτοκίνητα; Εγώ ψάχνω ένα για corolla 2006...

Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Panos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": house

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135672 από stergiosbik
Η Πυροσβεστική βάζει φωτιά σε αυτοκίνητα με υγραέριο

Η σημασία της τοποθέτησης kit υγραερίου που πληροί τις προδιαγραφές της Ε.Ε. φανερώνεται σε αυτό το πείραμα του Πυροσβεστικού Σώματος.

Τα τελευταία χρόνια τα καταστήματα που τοποθετούν kit υγραερίου σε βενζινοκίνητα αυτοκίνητα ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια. Αλλά είναι πολύ σημαντικό τα συστήματα που τοποθετούν να εναρμονίζονται με τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές.

Τις αρνητικές συνέπειες που μπορεί να έχει ένα κακοσχεδιασμένο σύστημα υγραερίου είχε σκοπό να αποκαλύψει το πείραμα του Πυροσβεστικού Σώματος με την ονομασία Ραμνούς 2014. Στη δοκιμή χρησιμοποιήθηκε ένα Seat Ibiza με kit υγραεριοκίνησης σύμφωνο με τις προδιαγραφές ασφαλείας της Ε.Ε. και ένα Opel Corsa με δεξαμενή υγραερίου που δεν είχε τις απαιτούμενες ασφαλιστικές βαλβίδες. Και στα δύο αυτοκίνητα οι δεξαμενές υγραερίου είχαν χωρητικότητα 40 lt και περιείχαν 32 lt καύσιμο, ενώ υπήρχαν και 4 lt βενζίνης στο εργοστασιακό ρεζερβουάρ του καθενός.

Η φωτιά ξεκίνησε από τον χώρο του κινητήρα. Στην περίπτωση του Seat Ibiza χρειάστηκαν πάνω από 20 λεπτά για να καεί ολοσχερώς το αυτοκίνητο, ενώ το υγραέριο απελευθερωνόταν ελεγχόμενα στην ατμόσφαιρα χωρίς να προκληθεί έκρηξη. Αντίθετα το Opel Corsa σε 18 λεπτά από την έναρξη της πυρκαγιάς η δεξαμενή του υγραερίου ανατινάχτηκε με θεαματικό τρόπο...

Το πείραμα πραγματοποιήθηκε στις αρχές του περασμένου Απριλίου στον χώρο του ανενεργού λατομείου Περράκη, στην περιοχή του Μαραθώνα.

www.drive.gr/news/asfaleia/i-pyrosvestik...ta-me-ygraerio-video


Μπραβο στην Π.Υ. για την πρωτοβουλια της γι αυτο το πειραμα.
Αν μη τι αλλο με εξεπληξε ευχαριστα.Δεν το περιμενα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136346 από michalisgr
ναι εννοειται..toyota yaris vvti 1.3 mod 2004
18-20ευρω γεμιζω και κανω 300-330 χλμ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136535 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;
τελικά μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα αν συμφέρει ή οχι η υγραεριοκίνηση.
Μετά από την λάθος απόφαση (αποδείχτηκε στην πράξη ότι ήταν λάθος μέγα) να εγκαταστήσω υγραεριοκίνηση στο αυτοκίνητό μου κατάφερα να επισκέπτομαι το συνεργείο μια φορά την εβδομάδα και αυτό για την ακριβότερη και "καλύτερη" παπαριά που μου ανάβει το λαμπάκι της μηχανής μόλις βγώ από το συνεργείο.
Ξόδεψα 1000€ για να καταστρέψω ένα αυτοκίνητο αξίας 48000€ με απίστευτη επιτάχυνση και τώρα δεν τολμώ να βγώ για να κάνω προσπέραση.

Όσο για την οικονομία που μου προσφέρει: καίει περισσότερη βενζίνη παρά υγραέριο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136536 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Η υγραεριοκίνηση συμφέρει τελικά;
Μάλλον δραματική εμπειρία... είχες...
Και ίσως ο εγκαταστάτης σου....

Τσπ σου εύχομαι να βρεις λύση γιατί δεν απευθύνεσαι και αλλού?
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ