ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ

Περισσότερα
3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν - 3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181294 από 4755
ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ δημιουργήθηκε από 4755
Καλημέρα  Σας
Παρακαλω έχω 2 ερωτήσεις για σωστή λύση γιατί δεν βρισκω άκρη.
1. Είμαι σε διόροφη οικοδομή με πίνακα ωρομέτρηση.λέβητας πετερελαίου BUDEROUS.  
στην Φωτό το μεσαίο κομβειο τι δείχνει?? προσωπικά πιστεύω θερμοκρασία πού ξεκινα ο κυκλοφορητής , εχω 3 διαφορετικές απόψεις γιαυτό
2. ο ενας κυκλιοφορητής (1ος οροφος) ξεκινάει από τον λέβητα και  συνδεεται κατευθείαν στον πίνακα αυτονομίας.
Ο άλλος τού 2ου ορόφου που προστέθηκε αργότερα  .συνδέται κατευθείαν στον πίνακα χωρίς να συνδεθεί στον λέβητα αφού πρώτα περάσει απο ενα ρυθμιστή θερμοκρασίας της γραμμης πρίν από τούς 2 κυκλοφορητές. αυτό είναι σωστό?? αφού ο πρώτος εχει ηδη ρυθμιστή θερμοκρασίας στον λέβητα.(πραγματική θερμοκρασία) .
3. Οταν ανοίγω τον θερμοστάτη διαμερίσματος (2 ο οροφο) ξεκινάει ο καυστηρας και σχεδόν ΑΜΕΣΑ και ο κυκλοφορητής. ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΥΤΟ !!
ΑΥΤΊΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΌ ??  Η λογικη λέει ΟΧΙ.  τί συμβαίνει αραγε εδώ???  στόν 1ο οροφο ξεκινάει σωστά δλδ αργότερα.και φυσικά καί ο μετρητής. Τού 2 ορόφου αν και ξεκινάει αμεσα δεν γράφει ο μετρητής σχεδόν τιποτε.
δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται .Ο Ηλε/γος μου λέει να αλλαξω ολα τα θερμόμετρα τού λεβητα και τον πίνακα αυτονομίας αυτό αρχισε να  συμβαίναι πρίν 15 ημέρες ... Μποείο κάποιος να μού πεί τι γίνεται??  εδω εχω ζητήσει απο 2-3 τεχνικούς και δεν βρισκω άκρη.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

   
 
Συνημμένα:
Last edit: 3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν by 4755.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν - 3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181295 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ
ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΜΑΓΚΙΤΣΑ😉😉 ΣΥΜΒΑΊΝΟΥΝ ΣΥΧΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝΟΜΙΕΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙ ΩΡΕΣ ΑΛΛΟΣ ΜΟΝΙΜΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΜΕΝΟ ΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΑΣ ΚΑΙ ΉΛΕΚΤΡΟΒΑΝΆ ΜΟΝΙΜΑ ΑΝΟΙΧΤΉ.ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ😉😉ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΧΑΜΠΑΡΙ.ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΡΜΙΚΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΛΕΒΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΑΣ ΝΕΡΟΥ(ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΩΣ 70-75) ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΑ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΩΡΙΤΗ (40-50)
Last edit: 3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν - 3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181296 από 4755
Απαντήθηκε από 4755 στο θέμα ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ
καλημερα κύριε Κωστα  κατ'αρχάς ειμαι ο ιδιοκτητης ττης οικοδομης και μενω στον 2ο οροφο.
οχι δεν εχει γίνει ματσαραγκιά.. ο 2οσ οροφος ειμαι εγώ οπότε σίγουρα.....κάτι άλλο γινεται. εξάλλου εγω κερδίζω  με αυτή την κατάσταση σφού  δεν μετραει ο δικός μου μετρητής..
γιατι ο κυκλοφορητής μου ξεκιναει αμεσα με τον καυστήρα και δεν  μετράει εστω και αργότερα ???μηπως ειναι ελλατωματικός? πριν λίγο εβαλα μπροστά και καθησα και το παρακολούθησα και ειδα ότι στούς 50 βαθμούς σταματησε ο λέβητας ενω ειναι ρυθμισμένος στο 65.
ενδειξη μετρητη τιποτε
μηπως δεν δουλευουν σωστα τα θερμόμετρα του λέβητα? αυτό μου είπε ενας υδραυλικός γνωστης τού αντικειμενου.
τι λέτε να κάνω ? να τα αλλάξω όλα? μήπως ο ηλεκτρολογος βαριέται να το ψ'αξει??
στον 1ο οροφο ολα δουλεύουν σωστα και ο μετρητής δειχνει σωστα
ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΕΣ.    ΜΌΝΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΕΣ
Last edit: 3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν by 4755.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181298 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ
Η άποψη μου είναι να ΕΡΘΕΙ ΕΝΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΝΑ "ΚΑΤΕΧΕΙ" ΝΑ ΔΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181304 από 4755
Απαντήθηκε από 4755 στο θέμα ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ
Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΤΟ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΛΈΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ ΔΙΟΤΙ Η ΠΛΑΚΕΤΑ ΕΧΕΙ ΒΛΑΒΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΤΟΥ ΛΕΒΗΤΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ