Συνδεσμολογία σωμάτων καλοριφέρ.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169752 από BIOPEL
Καλησπέρα, θέλω να περιγράψω κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω σχετικά με την ανομοιογενή κατανομή θερμοκρασίας σε δύο από τα εννέα σώματα που βρίσκονται στην οικία μου και συγκεκριμένα :
στο ισόγειο υπάρχουν εννέα σώματα καλοριφέρ τα οποία θερμαίνονται από λέβητα πέλλετ.
Η τοποθέτηση των σωμάτων έγινε πριν από 20 χρόνια με χαλκοσωλήνα και λέβητα πετρελαίου ο οποίος μέχρι και σήμερα είναι σε παράλληλη σύνδεση με αυτόν του πέλλετ.
Πριν από τέσσερα χρόνια σταμάτησα την λειτουργία του λέβητα πετρελαίου και ξεκίνησε η θέρμανση με τον λέβητα πέλλετ αλλάζοντας ταυτόχρονα, λόγω οξείδωσης, δύο από τα εννέα σώματα και την επανατοποθέτηση τους στον ίδιο χώρο αλλά σε διαφορετικές θέσεις.
Παρατήρησα ότι αυτά τα δύο συγκεκριμένα σώματα αργούσαν κατά πολύ να ζεσταθούν σε σχέση με τα υπόλοιπα και ενώ τα άλλα ζεματούσαν αυτά παρέμειναν χλιαρά και το φαινόμενο αυτό απέδωσα στις λιγότερες θερμίδες του λέβητα πέλλετ σε σχέση με αυτές του πετρελαίου.
Αυτό συνέχισε να γίνεται αδιάλειπτα μέχρι και σήμερα όπου εντελώς τυχαία έπιασα τον σωλήνα προσαγωγής του σώματος(επάνω) ο οποίος έπρεπε να είναι ζεστός αλλά ήταν κρύος και ζεστός ήταν ο σωλήνας επιστροφής (κάτω).
Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με το άλλο σώμα, κρύο επάνω-ζεστό κάτω και σε αυτό είναι χιαστή η σύνδεση σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα όπου η σύνδεση των σωλήνων είναι από την ίδια πλευρά, και κατάλαβα ότι και στα δύο σώματα ο υδραυλικός που τα μετακίνησε σε άλλο μέρος έκανε λάθος τις συνδέσεις τους.
Επειδή οι σωληνώσεις δεν είναι μέσα στο πάτωμα αλλά είναι εξωτερικές στο υπόγειο, κατέβηκα και είδα ότι όντος σε αυτά τα δύο σώματα είναι λάθος η σύνδεση και ρωτώ τους γνώστες του φόρουμ :
1. με τα δύο σώματα λάθος συνδεδεμένα, επηρεάζεται η θερμοκρασία νερού στα υπόλοιπα; δηλ. απο τον λέβητα ξεκινούν 66 βαθμοί και φτάνουν περίπου 60 σε κάθε σώμα, αν συνδεθούν τα λάθος σώματα σωστά θα ανέβει η θερμοκρασία έστω 1-2 βαθμούς σε όλα;
2. επηρεάζεται η θερμοκρασία νερού που πηγαίνει στο μπόιλερ για το ΖΝΧ όταν ταυτόχρονα έχω ανοιχτές τις ηλεκτροβάνες και για θέρμανση και για μπόιλερ λόγω της λάθος συνδεσμολογίας;
3. αν ήταν όλα τα σώματα σωστά συνδεδεμένα ο λέβητας θα χρειάζονταν λιγότερο χρόνο για να φτάσει στην ζητούμενη θερμοκρασία;
Θα με βοηθούσατε εάν απαντήσετε σις απορίες μου.
Last edit: 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν by BIOPEL.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169753 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Συνδεσμολογία σωμάτων καλοριφέρ.
Καλημέρα και. χρόνια σου πολλά.
Τα 2 νέα θερμαντικά σώματα έχουνε στο ρυθμιστικό τους την δυνατότητα να αλλάξεις την φορά των νερών ??
Το λέω γιατί είχα παρόμοιο πρόβλημα με ένα σώμα όπου ήταν χλιαρό σε σχέση με τα άλλα σώματα και γιά να μου φύγει η ιδέα ότι φταίει το σώμα ή το ρυθμιστικό ,
άλλαξα το ρυθμιστικό με νεότερο που έχει την δυνατότητα εσωτερικά και αλλάζοντας την φορά ένος πλαστικού εμβολου να αλλάζεις και την φορά των νερών,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169756 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Συνδεσμολογία σωμάτων καλοριφέρ.
Καλή σου μέρα Μιχάλη, Καλή Χρονιά σου εύχομαι με όλα τα καλά.
Το ρυθμιστικό που αναφέρεις θα αφορά μονοσωλήνιο σύστημα ενώ το δικό μου είναι δισωλήνιο, δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η ευκολία αλλαγής της φοράς των νερών, μόνο με κόψιμο των χαλκοσωλήνων στο υπόγειο και κόλληση ξανά.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169757 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Συνδεσμολογία σωμάτων καλοριφέρ.


Αυτό άλλαξα σε νεώτερο με την δυνατότητα αλλαγής της φοράς των νερών.
Απλώς δεν ξέρω αν ονομάζεται μονοσωλήνιο ή δισωλήνιο.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169758 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Συνδεσμολογία σωμάτων καλοριφέρ.
Κατάλαβα Μιχάλη από το πρώτο σου μήνυμα σε ποιο εξάρτημα αναφερόσουν,εγώ έχω την κλασική σύνδεση σε σώματα πάνελ, δεν μπορώ να αλλάξω σε τέτοιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169759 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Συνδεσμολογία σωμάτων καλοριφέρ.
Ο Χρήστος8 ακούει ;;;;;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ