Διάβρωση Κυκλώματος από Υψηλές Θερμοκρασίες

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #105739 από lefteris

aithio έγραψε: Λεφτέρη πας γυρεύοντας φίλε μου να ξηλώσεις δάπεδα σε λίγα χρόνια.
Δεν δουλεύουμε τις πλαστικές σωλήνες με τέτοιες θερμοκρασίες ...
Ειτε βάλε μια τρίοδη όπου χεράτα ρύθμισε την θερμοκρασία προσαγωγής κάπου γύρω στου 70 βαθμούς ή ακόμα καλύτερα λειτούργησε το σπίτι με τρίοδη και αντιστάθμιση.
Σχετικά με τα βανάκια που τρέχουν, τρέχουν από τον κορμό...
Θέλουν αλλαγή αλλα εγώ δεν θα έβαζα τέτοιου τύπου αλλά ρυθμιστικά...
Αυτά είναι τελείως βλακεία.


Συμφωνώ ότι ήταν εργολαβική δουλεία από την αρχή και ότι θα το δουλέψω με προσοχή από εδώ και πέρα το σύστημα σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες (αν δεις στην εγκατάσταση έχω Laddomat και οι θερμοκρασίες των Buffer 3 φορές πιάσαν 85-87 βαθμούς.
Έχω την εντύπωση πως οι σωλήνες θέρμανσης είναι μέρχι 95ο C και για 6 ή 9 atm.

Αλλα αν είναι έτσι όλοι όσοι έχουν εγκαταστήσει συστήματα βιομάζας θα πρέπει να αντιμετωπίσουν αντίστοιχα προβλήματα στο μέλλον.

Δικαολογείται τόση φθορά και οφείλεται μόνο στη θερμοκρασία ?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #105765 από aithio

lefteris έγραψε: Έχω την εντύπωση πως οι σωλήνες θέρμανσης είναι μέρχι 95ο C και για 6 ή 9 atm.

Αλλα αν είναι έτσι όλοι όσοι έχουν εγκαταστήσει συστήματα βιομάζας θα πρέπει να αντιμετωπίσουν αντίστοιχα προβλήματα στο μέλλον.

Δικαολογείται τόση φθορά και οφείλεται μόνο στη θερμοκρασία ?


Όπου το νερό είναι πάνω από 80 υπάρχει φθορά...
Στους πλαστικούς σωλήνες ακόμα και το 80 είναι πολύ...
Τα πλαστικά γηράσκουν ξεραίνονται και στο τέλος σπάνε...
Ο χαλκός ενω δεν παθαίνει τίποτα απο την πολύ ζέστη χαλάνε τα λάστιχα στα ρακόρ στους διακόπτες και στα εξαεριστηκά των σωμάτων...
Η σιδεροσωλήνα πράγματι δεν καταλαβαίνει πολλά στα κλειστά κυκλώματα...
Στα ανοιχτά γεμίζει άλατα...
Τα πλαστικά βάση προδιαγραφούν συνήθως λένε μέχρι 90 στις τάδε ατμόσφαιρες ως μέγιστο σημείο λειτουργίας αλλά δεν προτείνετε.
Υπάρχουν διαγράμματα μακροζωίας που δίνουν οι εταιρίες.
Ένας έμπειρος υδραυλικός φυσικά δεν χρειάζεται διαγράμματα τα έχει δει στην πράξη.
Για δες όμως εσύ το διάγραμμα να πάρεις μια εικόνα και πές μου...
Όσοι δουλεύουν τα πλαστικά σε μεγάλες θερμοκρασίες θα γίνουν ή δεν θα γίνουν η χαρά των υδραυλικών στο μέλλον; :whistle:

Gregori
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174356 από tonygr
Καλημέρα σας!
Επειδή αντιμετωπίζω ανάλογο πρόβλημα σε εγκατάσταση ζεστού / κρύου νερού χρήσης τι έγινε με το πρόβλημα αποκαταστάθηκε με τρίοδη και αντιστάθμιση? Και πως εφαρμόζονται αυτές δεδομένου ότι "πιάνουν" τα χέρια μου και τα ζεστά νερά προέρχονται από τον ηλιακό μου? Ο τελευταίος έχει ρύθμιση θερμοστάτη στους 65 βαθμούς.

Παραθέτω και μερικές φωτό υπό συζήτηση
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
       
Συνημμένα:
Last edit: 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν by tonygr. Αιτία: προσθήκη αρχείων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ