Rocket Stove Mass Heaters

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79058 από mamrad
Απαντήθηκε από mamrad στο θέμα Rocket Stove Mass Heaters
σχεδιαζω να τη φτιαξω σε σπιτοπουλο στο αμπελι.με ενα μετρητη μονοξειδιου πιστευω πως κατι γινεται οσο αφορα την ασφαλεια.αν και σαν βασικη αρχη θα παραμεινει η ιδια σκεφτομαι και καποια δικα μου πλανα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79078 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Rocket Stove Mass Heaters
Παναγιωτη, επειδη τα περισσοτερα αποτελεσματα του γουγλη εχουν γινει με απαραδεκτα υλικα για αυτο τον σκοπο.

Mamrad, αν αποφασισεις να το κανεις, δες λιγο και τα παρακατω

www.permies.com/t/19262/stoves/Rocket-ma...r-design-performance

Φαινεται να αντιμετωπιζει το θεμα λιγο πιο διεξοδικα. Εξαιρετικα σημαντικα θεωρω την παροχη αερα απο αλλου, το να βαλεις καπακι πανω απο το θαλαμο καυσης για απομονωση, θυριδες επισκεψης για καθαρισμο και φυσικα τα σωστα υλικα για αυτη τη δουλεια.

Επειδη μαλλον παρεξηγηθηκα πριν, ηλιθια θεωρω την τυπισσα που εβαλε την κεφαλα της στην καπνοδοχο, οχι γενικοτερα το εγχειρημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79084 από mamrad
Απαντήθηκε από mamrad στο θέμα Rocket Stove Mass Heaters
Grecu κατ αρχην ευχαριστω που αφιερωσες λιγο χρονο στη σκεψη μου.αν καπου μεσα στα σχεδια που ειδες μπορεις να βαλεις και 1 venturi tube και ισως πετρες λαβας σε καποιο σημειο?think about it ... να σαι καλα φιλε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79098 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Rocket Stove Mass Heaters
Το venturi για τι σκεφτεσαι? για να αυξομειωσεις την ταχυτητα των καυσαεριων η και για να τραβηξεις τον αερα καυσης? πιστευω οτι το πρωτο γινεται και στο σχηματακι του josef με τις αλλαγες διατομων,
Αν την πετρα λαβας την θελεις για θερμαινομενη μαζα, σαν να μην μου κανει κλικ. Σκεφτομαι τη μαζα οσο πιο συμπα και "σφραγισμενη", οποτε αν υπαρξει αστοχια του καπναγωγου, να μην περασει τιποτα στο χωρο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mamrad

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #79278 από mamrad
Απαντήθηκε από mamrad στο θέμα Rocket Stove Mass Heaters
το venturi το σκεφτομαι κατ αρχην σαν καποιου τυπου <<booster>> και ισως σαν μια ασ πουμε ανεπιστροφη διοδο.τωρα για τις πετρες θα τοποθετηθουν στο θερμοτερο σημειο ωστε να υπερθερμενονται και στην επαφη τουσ με τα καυσαερια να τα <<εξαφανιζουν>> λιγο ουτοπικο το σεναριο αλλα χωρις πειραματα ακομη στις σπηλιες θα σκαλιζαμε.ps νομιζουμε οτι βγηκαμε εξω... :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #79543 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Rocket Stove Mass Heaters

mamrad έγραψε: σχεδιαζω να τη φτιαξω σε σπιτοπουλο στο αμπελι.με ενα μετρητη μονοξειδιου πιστευω πως κατι γινεται οσο αφορα την ασφαλεια.αν και σαν βασικη αρχη θα παραμεινει η ιδια σκεφτομαι και καποια δικα μου πλανα

Οι rocket stoves έχουν το πλεονέκτημα της πολύ καλής και αποδοτικής καύσης.
Εχουν όμως το μειονέκτημα της ελεύθερης εισαγωγής αέρα. Αρα ουσιαστικά μη αποδοτικής συνολικά λειτουργίας.
Το μειονέκτημα τους το διορθώνουν όταν γίνουν rocket stove mass heaters καθώς με μεγάλο μήκος καμινάδας ξαναανακτούν την ενέργεια του περίσειου αέρα.
Ετσι όμως δημιουργούν άλλο μειονέκτημα. Αυτό της αδράνειας χρόνου στην ανάκτηση θερμότητας.
Ξανασκέψου το γιατί εκεί που θέλεις να την φτιάξεις χρειάζεσαι κάτι που να σε ζεσταίνει άμμεσα φαντάζομαι.
Όλες οι κατασκευές (γιατί εκτός από rocket stove mass heaters υπάρχουν και τζάκια masonry mass heaters) που ζεσταίνουν δομικά υλικά ώστε αυτά να αποδόσουν την θερμότητά αργότερα ουσιαστικά αργούν να δώσουν την θερμότητα που έχουν τα ξύλα.

Οπότε να ρωτήσω εγώ.
Γιατί θέλεις να κάνεις μία τέτοια κατασκευή και δεν προτιμάς άλλες λύσεις?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ