Αντλία Θερμότητας ή πέλλετ ή υγραέριο

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171195 από fandom
Καλησπέρα!
Εχω ενα σπίτι του '90 στα βόρεια προάστια της Αθήνας στον πρώτο όροφο (τελευταίος όροφος και έχω ταράτσα πανω) ανοιχτο γύρω γύρω προσανατολισμό βορινό χωρις να υπάρχει κατι για να κοψει τον βορρά.
Το σπίτι μου έχει ΠΕΑ κατηγορία Γ απο το 2000 απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και τοτε είχε λεβητα πετρελαιου και ηλιακό. Εδω και πολλα χρόνια δεν έχει ηλιακό ουτε λεβητα πετρελαιου. Έχει ενεργειακό υδραυλικό τζάκι με ξύλα και απλό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα οποτε φαντάζομαι η κατηγορία Γ πηγε περίπατο. Ενδιαφέρομαι να μπω στο εξοικονομώ. Θελω οπωσδήποτε να βάλω θερμοπροσοψη τουλάχιστον 7mm, μόνωση ταράτσας, ηλιακό, αλλαγή κουφωμάτων (εχω αλουμινίου με διπλά τζάμια τώρα) και φυσικά θέλω να αλλάξω και τρόπο θέρμανσης.
Στον τρόπο θέρμανσης λοιπόν τωρα:
Υπάρχει ενα θεμα οτι δεν υπάρχει λεβητοστάσιο στο σπίτι (δεν υπάρχει νόμιμο λεβητοστάσιο αφού ο παλιος λέβητας πετρελαίου ήταν χύμα σε ένα άθλιο αποθηκακι στην αυλή).
Επίσης σαν δεύτερο δεδομένο δινω οτι δεν θα περάσει φυσικό αεριο ποτε.
Προσανατολιζομαι λοιπον σε αντλία θερμότητας που δεν θελει λεβητοστάσιο (δεδομένου οτι θα γίνουν αυτα με το εξοικονομώ πιστεύω οτι με την αντλία θερμότητας θα επιτυχω την ενεργειακή αναβάθμιση που χρειάζεται για να ενταχθω στο πρόγραμμα ενω με τους λέβητες υγραερίου ή πέλλετ δεν ξερω αν επιγχανεται συν οτι δεν ξερω αν μου δικαιολογεί λεβητα ενω δεν υπάρχει λεβητοστάσιο).
Με το τζάκι θελω περίπου 1000€ το χρόνο με 100€/κυβικό
Αν υπολογίσουμε οτι το ξύλο δινει 4,2kw/kg και τα 10 κυβικά ειναι περίπου 4500 κιλα θελω 4500x4,2=18900kw για μια χρονιά.

Τωρα αντίστοιχα εαν υπολογίσουμε οτι το υγραέριο κοστιζει περιπου 0,7€/λιτρο και θερμογόνο δύναμη 6,6 kwh/lit και απόδοση λέβητα 99% τότε έχουμε 1/(6,61x 0.99)=0,153 lt και 0,153x0,7=0,107€/kw
Αρα θελω 0,107x18900= 2022€ το χρονο

Με το πέλλετ αντίστοιχα:
5kwh/kg και 0,31€/κιλο και 93% απόδοση έχουμε:
1/(5 x 0.93)= 0,215 κιλα πελλετ για ενα 1kw αρα 0,067€/kw αρα 0,067x18900= 1266€ τον χρόνο

Με την αντλία θερμότητας:
Η Hitachi Yutaki-S80 RWH-4.0NFWE / RAS-4WHNPE (υψηλών θερμοκρασιών) δινει COP 5 αρα 1/5= 0,2 kw ηλεκτρική ενέργεια για παραγωγή 5 kw θερμική ενέργεια. Στον πάροχο ρεύματος που εχω πληρώνω -με όλα μέσα- σταθερά 0,12159€/kwh άρα έχουμε 0,2x0,12159=0,0243€/kw
Αρα 0,0243x18900=459€ τον χρόνο

Όλα αυτά είναι για τωρα με την κακή μόνωση.
Αρχικά θα ήθελα την κατανόηση σας πρέπει να έκανα το μεγαλύτερο post που έχει γίνει ποτέ.
Δεν εχω καταλάβει καλα την λειτουργία της αντλίας θερμότητας και ισως το COP να διαφέρει ανάλογα με το κρύο που επικρατεί εξω(???). Αν ναι ποσο μπορεί να παει στην χειρότερη των περιπτώσεων στους -2 βαθμούς που ειναι το χειρότερο των τελευταίων 20 ετών στην περιοχή μου?
Θα ήθελα καποιος αν ξέρει να μου απαντήσει αν εκτος απο την αντλία θερμότητας που πιστεύω οτι με "βαζει" στο εξοικονομώ αν και οι αλλες δυο μορφές θέρμανσης (υγραέριο και πέλλετ) με "βαζουν" και αυτες.
Επίσης ζητώ να με διορθώσετε αν κάνω κάπου λάθος

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Last edit: 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν by fandom.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171204 από stergiosbik
Nαι,ο λεβητας πελλετ σιγουρα επιδοτειται απο το "εξοικονομω".
Νομιζω οτι και ο λεβητας υγραεριου επιδοτειται αλλα δεν στο λεω με σιγουρια.
Ο ενεργειακος επιθεωρητης θα σε κατατοπισει στα σιγουρα.
Επισης,να ξερεις οτι στο " εξοικονομω" δεν μπαινεις ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΑ επεμβαση οπως ο λεβητας ή η αντλια.
Απαιτειται να ανεβεις minimum 3 ενεργειακες βαθμιδες.
Αν δηλαδη εισαι π.χ. στην Ε' θα πρεπει με τις επεμβασεις να πας τουλαχιστον στην Β'.
Επισης ο ηλιακος πρεπει να μπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.Ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ορος του προγραμματος.
Δεν μπαινει μονο σε καποιες πολυ ιδιαιτερες περιπτωσεις που εσενα δεν σε πιανουν.
Συμβουλεψου ενεργειακο επιθεωρητη.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171205 από fandom
Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση οπως έγραψα πιο πάνω θα βαλω θερμοπροσοψη, μόνωση ταράτσας, καινούργια κουφωματα και οπως μου τα λες και ηλιακό..
Όσων αφορά τους τρόπους θερμάνσεις που αναφέρω είμαι σωστός στους υπολογισμούς μου?
Last edit: 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν by fandom.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171206 από stergiosbik
Αρα θα εισαι οκ.
Στη θεση σου θα εβαζα οποιο θα απαιτουσε την μικροτερη ενασχοληση απο μερους μου.
Η Αθηνα ειναι μια χαρα γι' αντλια θερμοτητας.
Με τις μονωσεις που θα κανεις,το σπιτι σου θα εχει πολυ μικρες απαιτησεις θερμανσης.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171207 από fandom
Πιστεύεις οτι θα εχω σοβαρη διαφορά με τις μονώσεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171208 από stergiosbik
Πλάκα μου κάνεις έτσι;
Τούμπανο θα γίνει το σπίτι.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ