Αντλια θερμοτητας υψηλων η μεσαιων θερμοκρασιων?

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159536 από nikosmo
Καλησπέρα.
Στο διαμέρισμα μου (περίπου 100 τμ) θέλω να βάλω αντλία θερμότητας στην υφιστάμενη εγκατάσταση λέβητα πετρελαίου. Ας υποθέσουμε ότι δεν μας ενδιαφέρει το κόστος αγοράς και εγκατάστασης, ποια από τις παρακάτω αντλίες θα επιλέγατε? ALTHERMA INVERTER DAIKIN EKHBRD011ADV1 / ERSQ11AAV1 υψηλών θερμοκρασιών ή Carrier 30AWH008HD μεσαίων θερμοκρασιών? Είναι inverter και οι 2. Το σπίτι βρίσκεται στη Ρόδο (Αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες πιάνουμε για κανα μήνα αλλά έχουμε πάρα πολύ υγρασία), οροφοδιαμέρισμα 3ου ορόφου γωνιακό με νοτιοανατολικό προσανατολισμό. Ύψος 2,80 και διπλά τζάμια. Και βασικά η ερώτηση μου είναι: Αν ρυθμιστεί η DAIKIN να λειτουργεί σε θερμοκρασίες 55-60 δεν θα είναι καλύτερη από την CARRIER? Έχω ακούσει ότι η DAIKIN είναι κορυφή στο συγκεκριμένο κομμάτι. Το έχουν επισκεφτεί μηχανολόγοι το σπίτι και άλλοι μου προτείνουν μεσαίων, άλλοι υψηλών θερμοκρασιών!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Last edit: 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν by nikosmo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159541 από jnet
Καλωσόρισες, πές μας αν εχεις ενδοδαπέδια ή σώματα;

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159542 από nikosmo
Καλώς σας βρήκα! Το διαμέρισμα μου έχει σώματα που λειτουργούν με λέβητα πετρελαίου στην παρούσα φάση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159544 από jnet
Αφού λοιπόν υπάρχουν σώματα για τον κρύο μήνα που λές ενδείκνυται η υψηλών θερμοκρασιων με την οποία θα εχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα γρήγορα και σιγουρα το σπίτι θα πιάνει 22οC. Με μία χαμηλών θερμοκρασιων και προσαγωγή στα σωματα <60ο που συνηθως εχουν οι αντλίες χαμηλών αυτό τον κρύο μήνα ισως να μην καλυφθείς. Παίζουν ρόλο βεβαια οι διαστάσεις των σωμάτων σου, η Θερμομονωση κλπ παραγοντες σε αυτό.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikosmo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159546 από nikosmo
Ok! Ευχαριστώ πολύ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159547 από dimitris11
Για την υγρασια παρε αφυγραντηρα. Τωρα ποσο πετρελαιο καις;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikosmo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ