Αντλια θερμοτητας υψηλων η μεσαιων θερμοκρασιων?

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159548 από nikosmo
Το πρόβλημα είναι ότι στην πολυκατοικία μας είμαστε 9 διαμερίσματα από τα οποία μόνο 2 του ισογείου και εγώ που βρίσκομαι στο ρετιρέ λειτουργούμε τον λέβητα. Οι υπόλοιποι δεν συμμετέχουν. Ο λέβητας είναι ασύμφορος γιατί είναι αρκετά μεγάλος και καίει πάρα πολύ. Επίσης επειδή είμαι ρετιρέ καταλαβαίνεις ότι για να μου ζεστάνει το διαμέρισμα καίει πολύ περισσότερο από ότι στους άλλους 2. Οπότε αναγκαστικά η λύση της αντλίας είναι μονόδρομος για εμενα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159549 από dimitris11
Προχθές ετυχε και ρώτησα κάποιον που εχει αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών τι απόδοση είχε τον χειμώνα που μας πέρασε(ο πιο κρυος των τελευταίων ετων).Μου είπε ότι μεσω ορο ειχε COP 3,1 και ότι στα πολλα μειον ειχε 1,6.
Την λειτουργει από τον χειμωνα 2011-2012. Μένει Καστοριά καμιά σχέση με τις θερμοκρασίες στη Ροδο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159550 από nikosmo
Θα σου ήταν εύκολο να τον ρωτήσεις τι μάρκα είναι η αντλία του?? Και πόση περίπου κατανάλωση είχε κατά τη διάρκεια του χειμώνα?? Σε ευχαριστώ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159551 από dimitris11
Η μαρκα είναι daikin, η καταναλωση είναι πολύ σχετικο πραγμα. Αυτο που σε απασχολει είναι το COP μετα κανεις τους υπολογισμούς αναλογα τις απαιτησεις του σπιτιου. Π.Χ. αν θες 8 kw ανα ωρα βαλε cop 2,5 και εχουμε 8/2,5= 3,2 kw/ωρα.
Χρεωση με νυκτερινο 3,2χ0,185=0,592 ,χρεωση ανα ημερα 24χ0,592=14,208 ευρω.0,185 ΜΕΙΚΤΗ ΧΡΕΩΣΗ ΚΙΛΟΒΑΤΩΡΑΣ.
Με cop 3,1 εχουμε 8/3,1=2,58
2,58χ 0,185=0,477
0,477χ 24= 11,4 ευρω ανα ημερα. Στη Ροδο το cop θα είναι πολύ καλυτερο από την Καστορια. Επισης εσυ θα θελεις πολύ λιγοτερο από 8kw ανα ωρα. Τοσο θελω εγω στα μειον σε 125 τ.μ. 700 μ. υψομετρο με σχετικα καλη μονωση.
Εγω καιω πελετ και ηθελα 45 κιλα ανα ημερα ,δηλαδή 3 τσουβαλια αν 24 ωρο. Με 250 ευρω τον τονο που αγορασα περυσι εχουμε 0,25χ45 =11,25 ευρω ανα ημερα + ρευμα σομπας 24χ0,150=3,6 3,6χ0,185=0,666 (11,25+0,666)χ30=357,48 ευρω ανα μηνα. Εκαψα 5 τονους σε 8 μηνες.
Φετος πηρα με 225/τονο αρα θα μου βγει φθηνοτερα.
Αν εκαιγα πετρελαιο θα ηθελα 20 λιτρα ανα ημερα. Κανεις πραξεις και βρίσκεις τι συμφερει.Δεν χρειαζεται να ακους στα καφενεία τι είναι καλυτερο.
Last edit: 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dimitris11.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikosmo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159553 από nikosmo
Αυτό με τις Kw ανά ώρα πως θα μπορούσα να το υπολογίσω!? Η αντλία που μου πρότειναν είναι 11Kw... Είναι μεγάλη για το σπίτι μου λες....?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159554 από dimitris11
Από οσο ξερω η υψηλων θερμοκρασιών της DAIKIN ξεκινάει από 11 kw.Η αντλια αν δουλευει στο μισο περιπου της ισχυς της εχει το μεγιστο cop. Κατω από μηδεν θερμοκρασια στη Ροδο δεν πιστευω να κανει. Αν εχεις καποια μονωση στη σκεπη δεν νομιζω να χρειαζεσαι πανω από 5 kw στα κρυα .Στο δικο μου σπιτι φθινοπωρο-ανοιξη θελω περιπου 4kw ανα ωρα. Για 8 χρονια περιπου ζεστενομουν μονο με κλιματιστικα.
Ο από κατω σου αναβει θερμανση;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikosmo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ