Αντλια θερμότητας climaveneta υψηλών θερμοκρασιών

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156295 από etsa67
Kυριάκο σε λένε?
Οπότε έχεις θερμοσυσσωρευμένη ενέργεια και από τα δομικά υλικά των άλλων διαμερισμάτων.
Αν τοποθετήσω την αντλία θ. σε μεμονωμένη οικία θα κάψει από πάνω πάνω προς τα κατω.
Το καταλαβαίνεις αυτό έτσι?
Σε διαμερίσματα προφυλαγμένα όπως σε πολυκατοικίες ιδίως στην Αθήνα η ΑΘ είναι μονόδρομος.
Απροβλημάτιστη και οικονομική σου εύχομαι να είναι.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156301 από kiriak
και βέβαια το καταλαβαίνω,
αν και δεν ποντάρω στη θερμοσσυσωρευμένη ενέργεια του πάνω και του κάτω,

αυτή ήταν η απαρχή να βάλω την αντλία, οι άλλοι σχεδόν σταματήσανε να ανάβουν τη θέρμανση και έκαιγα όλον τον καυστήρα της πολυκατοικίας σχεδόν μόνος μου, συν κάτι άλλα που συμβαίνανε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156306 από etsa67
Έτσι γίνεται συνήθως!!!.
Που έχεις βάλει την ΑΘ , στο μπαλκόνι?
Κάνει θόρυβο ?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156327 από kiriak
στο μπαλκόνι ναι, και επειδή εκεί που θέλαμε να τη βάλουμε, αν βάζαμε με 12άρα, θα έκλεινε εν μέρει το παράθυρο της κουζίνας, αποφασίσαμε να βάλουμε 8άρα,

δηλαδή υποδιαστασιολογημένη επίτηδες,
με το σκεπτικό κάτω από τους 4-5 βαθμούς να συμπληρώνω με τα 3 a/c που προϋπήρχανε και με τα οποία μόνο είχα βγάλει έναν προηγούμενο χειμώνα (χωρίς ωστόσο να θερμαίνω επαρκώς όλα τα δωμάτια)

εντούτοις η εγκατάσταση τα πήγε καλύτερα από ότι περιμέναμε, και μέχρι τώρα, σε ολιγοήμερα 0-1 εξωτερική που έχει κάνει τα τελευταία 3 χρόνια που την έχουμε, δεν χρειάστηκε να βάλουμε a/c ποτέ,
παρότι την έχω να δουλέυει με όριο το 80% του συμπιεστή,

να δούμε τι θα γίνει μεθαύριο που λένε για -5.


Τώρα με υποδιαστασιολογημένη αντλία,
χάνω λίγο σε απόδοση σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (κάτω από 5 εξωτερ.) λόγω του ότι δουλέυει πιο ψηλά σε σχέση με μία μεγαλύτερη,
αλλά κερδίζω λίγο σε απόδοση σε πιο υψηλές θερμοκρασίες (πάνω από 9-10) που είναι και συχνότερες,

σε συνδυασμό με τα λεφτά της αρχικής αγοράς που γλίτωσα, μάλλον καλύτερα μου ήρθε συνολικά.

Και προφανώς με υποδιαστασιολογημένη αντλία δεν περιμένω όταν έχει έξω παγωνιά και δουλεύει στο όριο να μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία το σπίτι, διατηρεί αυτή που έχει, αλλά άμα χρειστεί να φύγω για 3-4 μέρες με τέτοιες θερμοκρασίες, θα πρέπει να την αφήσω αναμμένη


Από θόρυβο, ακούγεται λίγο όταν δουλέυει κοντά στο όριο του 80% που έχω βάλει, και μόνο πολύ αργά τη νύχτα που υπάρχει ησυχία, με κλειστά παράθυρα δεν ακούγεται τίποτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172149 από tasos_patra
έχω μία αντλία θερμότητα delonghi μεσαιων θερμοκρασιών 16Kw inverter και θα ήθελα τη γνώμη σας που μου φαίνεται παράξενο σχετικά με τη λειτουργία της....μόλις πέσει η εξωτερική θερμοκρασία κάτω από το 10C λειτουργεί ως on off. Έχω παρατηρήσει ότι λίγο πριν κλείσει ανεβάζει στροφές ο συμπιεστής ώστε να πιάσει το νερό ακριβώς τη θερμοκρασία που έχω δώσει από την αντιστάθμιση και μετά κλείνει η αντλία. Ενώ όταν είναι η εξωτερική θερμοκρασία πάνω από τους 10C δουλεύει ινβερτάροντας με θερμοκρασία νερών μισό βαθμό πριν την επιθυμητή ώστε να μην σταματήσει ποτέ καταναλώνοντας κατά μέσο όρο 0,8kw κάθε ώρα(εκτός και σταματήσει λόγω υψηλής εξωτερικής θερμοκρασίας )..... Είναι πραγματικά αξιοπερίεργος τρόπος λειτουργίας. Δεν έχω παρατηρήσει κανένα defrost αυτό το κάνει γύρω στους 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία που φέτος έτσι και αλλιώς δεν έχουμε πιάσει ακόμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ