Αντλία θερμότητας VS αέριο σε πάνελ για διαμέρισμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140095 από soureal
Αν επιτρέπεις φίλε @kiriak σε ποιο multi split αναφέρεσαι;

Ενδιαφέρομαι και εγώ για την ίδια λύση γιατί ο θεός μας έστειλε ένοικο(σε λίγους μήνες) και για το άλλο παιδικό :) που είναι και αυτό βορινό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140099 από kiriak
δεν έχω μαζί μου το στικάκι όπου έχω κατεβάσει το pdf με τα στοιχεία, αλλά πρόκειται για fujitsu 14άρι το οποίο με 2 7άρια έβγαινε 1500. ακριβά αλλά είχε καλή απόδοση είτε δούλευε η μία μονάδα είτε και οι δύο.

Αν πας σε χωριστά κομμάτια ίσως πάρεις λίγο παραπάνω απόδοση με λίγο φθηνότερη τιμή αγοράς, αλλά από την άλλη θα δουλεύουν δύο ανεξάρτηξτες μονάδες με τη μικρή επιβάρυνση στην κατανάλωση να εξαλείφει την λίγο καλύτερη απόδοση.
Όταν έχω το στικάκι μπορώ να σου πω συγκεκριομένα το μοντέλο.


@dimlyk
οι καταναλώσεις είναι μικρές αλλά με αρκετή οικονομία, έγινε πιο πολύ δοκιμαστικά γιατί νόμιζα θα είχα μεγαλύτερη κατανάλωση. Τα άναβα συνήθως μετά τις 15:00 και εκμεταλλευόμουνα το νυχτερινό δίωρο για την αρχική φάση λειτουργίας τους που καίγανε παραπάνω(και επίσης τη μεσημεριανή αυξημένη εξωτερική θερμοκρασία).

Αρχικά και μέχρι να αποφασίσω τι θα κάνω τελικά, σκέφτομαι να δοκιμάσω να τα βάζω για 2 ώρες και το πρωί 6 με 8 ή αν κάνει κρύο να δουλεύουν όλη μέρα 6 πρωί ως 12 βράδυ να δω πόσο θα ανέβει και αν θα βελτιωθεί η θέρμανση ειδικά στα δύο παιδικά δωμάτια που δεν έχουν δική τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140105 από dimlyk

soureal έγραψε: Αν επιτρέπεις φίλε @kiriak σε ποιο multi split αναφέρεσαι;

Ενδιαφέρομαι και εγώ για την ίδια λύση γιατί ο θεός μας έστειλε ένοικο(σε λίγους μήνες) και για το άλλο παιδικό :) που είναι και αυτό βορινό.


δεν ειναι καλη λυση οποιαδηποτε θερμανση με αερα για νεογεννητα κι οχι μονο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140177 από Stef
@stef
θα προτιμούσα κάποιον ανεξάρτητο μηχανικό γαιτί φαντάζομαι ότι η εταιρεία θα μου προτείνει κάποιον ο οποίος θα προωθήσει τα δικά της μηχανήματα

Ανεξάρτητος μηχανικός δεν υπάρχει.Όλοι έχουν καταλόγους όλων των εταιριών για να μπορούν να συγκρίνουν τα διαφορα μηχανήματα και αναλόγως να σου προτείνουν αυτό που αυτοί θέλουν.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stef.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140227 από dimlyk
καινουριο ειναι αυτο???
και ανεξαρτητοι υπαρχουν και λαθος υπαρχουν και σωστοι υπαρχουν οπως σ ολα τα επαγγελματα ,,,,
και επιλογες θα σου δωσει κι ακομα και την εκπτωση που πιθανον δικαιουται μπορει να σου δωσει ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140244 από kiriak
ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθειά σας!

να ρωτήσω ακόμη κάτι,
θεωρείτε ότι είναι ασφαλές να φεύγω από το σπίτι και να αφήνω τα a/c αναμμένα ή όχι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ