Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας;

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #167640 από abantaz
Η μελέτη Μηχανικού είναι σίγουρο πως θα γίνει, απλά σκέφτομαι για fan coil γιατί έτσι θα μπορέσω να βάλω monoblock χαμηλών και με τη διαφορά στο κόστος να αγοράσω τα σώματα, ένας λόγος είναι πως δεν έχω αποθήκη στο διαμέρισμα να μπει η εσωτερική μονάδα, έχω πάνω μου ταράτσα και σε περίπτωση υψηλών και split θα βάλω και τις δύο μονάδες στην ταράτσα με κάποια κατασκευή για προστασία της εσωτερικής. Επιπλέον από όσες είδα έχουν μικρότερη ανάγκη σε ρεύμα από τις υψηλών. Προσπέκτους δεν έχω να προωθήσω, θα βάλω την απάντηση από τη daikin όταν ρώτησα για τις ανάγκες της altherma 11kw

"Κύριε ***** καλημέρα,

Όντως είναι πιθανό να υπάρξει θέμα με τη μονοφασική αντλία θερμότητας και ασφάλεια 45Α αφού μοιάζει οριακή. Συνιστούμε 25άρα ασφάλεια για την εξωτερική μονάδα και 20άρα για την εσωτερική οπότε το να σας πέφτει η ασφάλεια είναι όντως ένα σενάριο που πρέπει να εξεταστεί.

Αυτό που προτείνει σε κάθε περίπτωση η DAIKIN είναι να συμβουλευτείτε κάποιο έμπειρο ηλεκτρολόγο και να πράξετε όπως σας συμβουλεύσει."

κλείνω προς αντλία γιατί είμαι στον τρίτο και είναι πιο ξεκούραστη η αντλία για να μεταφέρω pellet τα οποία φοβάμαι να αποθηκεύω στο υπόγειο, ο λόγος είναι πως 2 χειμώνες πλημμύρησε και νομίζω πως η υγρασία τους κάνει ζημιά, πάντως θέλοντας και μη αν ο μηχανικός μου αποτρέψει την αντλία θα στραφώ σε λέβητα pellet μπαλκονιού,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #167641 από stergiosbik
Η μελετη υποθετω οτι εχει λαβει υπ'οψιν την τοποθετηση θερμομονωσης.
Αν επιμεινετε στην αγορα αντλιας θερμοτητας θα ελεγα να βαλετε μεγαλυτερη απο απο τα 11 KW που θελετε.
Κι αυτο λογω της τοποθεσιας που ειστε.
Εγω προσωπικα δεν θα εβαζα αντλια στην Ορεστιαδα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #167658 από OANNHSEA

stergiosbik έγραψε: Η μελετη υποθετω οτι εχει λαβει υπ'οψιν την τοποθετηση θερμομονωσης.
Αν επιμεινετε στην αγορα αντλιας θερμοτητας θα ελεγα να βαλετε μεγαλυτερη απο απο τα 11 KW που θελετε.
Κι αυτο λογω της τοποθεσιας που ειστε.
Εγω προσωπικα δεν θα εβαζα αντλια στην Ορεστιαδα.


Το ίδιο θα έκανα και εγώ...
Αλλά στην περίπτωση που μπει τελικά αντλία:
Οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές το χειμώνα στην περιοχή και θα λειτουργούν συνέχεια οι αντιστάσεις, οπότε το λογικό για εμένα είναι να βάλεις τριφασική αντλία και μεγαλύτερη από την μελέτη του μηχανικού.

.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ