Αγορα Αντλια θερμοτητας και συμβουλες

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118134 από dimlyk
δεν ειδα να μιλας για μονωση ταρατσας και βασικα γι το δαπεδο της "αποθηκης"
αν δεν μονωθει ...μιση δουεια εκανες για το πανω σπιτι τουλαχιστον
βρες ενα μηχανικο μελετητη να κανει μια μελετουλα θερμανσης χωριστα για καθε σπιτι
αφου του εξηγησεις και τι μοωση θα κανεις
οι αναγκες ειναι διαφορετικες και μπορει να βγουν διαφορετικα προιοντα
με βαση τις μελετουλες και τις καμπυλες των αντλιων μπορειτε να διαλεξετε και την πιο οικονομικη σε καταναλωση λυση
χωρις μονωση ταρατσας παντως αμφιβαλλω αν τα 11 kw θα αρκουν για πανω πολυ περισσοτερο αν ειναι χαμηλων θερμοκρασιων μια και δεν βοηθανε και τα σωματα ,,,για το κατω ομως μπορει ναναι και οριακα πολυ .
και μια και δεν φανταζομαι να θες ψυξη ας ειναι μονο για θερμανση να γλυτωσεις και κανα φραγκο για τον ηλιακο

υγ η πιο φτηνη θερμανση ειναι το ξυλο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118145 από vag1234
Φίλε μου, εγώ καταλαβαίνω πως σε έχουν βάλει στο 'τρυπάκι' για την αντλία θερμότητας και θες απλά να στο επιβεβαιώσουμε.
Θεώρω λάθος να έχεις 30000€ προυπολογισμό με 70% επιδότηση και να μην κάνεις πρώτα απ' όλα 'τούμπανο' το σπίτι όσο αφορά την μόνωση του κελύφους. Προσωπικά είμαι υπέρ της αντλίας θερμότητας αλλά για κατασκευές που έχουν τις προδιαγραφές για αυτές (ενδοδαπέδια, fan coils, γεωθερμικές, υποβοήθηση σε ηλιοθερμία). Για αυτές τις προδιαγραφές και σπίτια βγήκαν οι αντλίες θερμότητας στην αγορά.

Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με τον dimi ότι η πιο οικονομική θέρμανση είναι το ξύλο με τα πλην και τα συν του..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118154 από Stef
Μιας και βλέπω ότι μάλλον καταλήγεις στην α/θ και δη στην υψηλών θερμοκρασιών,θα σου πρότεινα να κάνεις έναν καλύτερο έλεγχο της αγοράς.Υπάρχουν και άλλες πολύ καλύτερες απο αυτήν που αναφέρεις με τα ίδια λεφτά.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Stef.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118159 από Giankos
Συγνωμη αν δεν σας εδωσα να καταλαβετε σωστα αλλα από το πρώτο ποστ εξηγησα ότι θα γινει θερμομονωση ολο το κτιριο ισογιο 1 οροφος και φυσικα η σοφιτα θα μονωθουν τα παντα.Φιλε dimlyk εχεις δικιο για το ξυλο δεν διαφωνω αλλα στην προκείμενη περισταση δεν μπορω να το δουλεψω..Φιλε vag με εβαλαν σε αυτό (τρυπακι)και εδώ και ένα μηνα σχεδον προσπαθω να κανω το σωστο και να μην το μετανιώσω αργοτερα για αυτό αποφθηνθηκα στο forum μηπως μπορεσετε και εσεις να με βοηθησετε να παρω την πιο σωστη αποφαση.Φιλε stef εσυ πια θεωρης καλυτερη?πμΓενικα οποιος θελει μπορει να αντιπροτεινει οτι πιστευει οτι ειναι καλυτερο για την περιπτωση μου :)
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Giankos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118165 από vag1234
Αν σου φτάνουν τα χρήματα να μονώσεις όλο το κτίριο (τουλάχιστον 7 πόντους μονωτικό για την κλιματική σου ζώνη), να αντικαταστήσεις τα κουφώματα και να εγκαταστήσεις αντλίες θερμότητας κάντο. Η άποψη μου όμως για τις αντλίες είναι αυτή που σου περιέγραψα παραπάνω. Εν τω μεταξύ εκέι που είσαι 'χτυπάει' κάτι ξεγυρισμένα μείον τους χειμώνες. Ένας λόγος παραπάνω να είσαι 2 φορές πιο προσεκτικός με την επιλογή της αντλίας θερμότητας.

Υ.Γ. Τον ηλιακό χώρεσε τον κάπου ώστε να ανέβεις όσες περισσότερες ενεργειακές κατηγορίες μπορείς. Αυριο-μεθαύριο δεν ξέρεις τι γίνεται μπορεί να φορολογηθούμε βάση ενεργειακής κατηγορίας.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Giankos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118169 από Stef
Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και για την Yutaki-S80 της Hitachi.Είναι τεχνολογίας 2012,μπορεί και λειτουργεί και μονό με τον ένα συμπιεστή όταν δεν έχεις ανάγκη για υψηλή θερμοκρασία και απ'οσο γνωρίζω κοστίζει το ίδιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ