Ιδιοκατασκευη αντλιας θερμοτητας αερος-νερου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114201 από hunters1977
Υπαρχουν και οι υδροψυκτοι συμπυκνωτες :)

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114247 από chris lam
Το κοστολογιο σε εμάς ήταν μηδενικό γιατί ήταν πειραματικό και χρησιμοποιήθηκαν υλικά από a/c ξηλωμένα από την περίοδο απόσυρσης και κατεστραμμένα με R 407 ...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114249 από hunters1977

chris lam έγραψε: Το κοστολογιο σε εμάς ήταν μηδενικό γιατί ήταν πειραματικό και χρησιμοποιήθηκαν υλικά από a/c ξηλωμένα από την περίοδο απόσυρσης και κατεστραμμένα με R 407 ...

απο εναλλακτη τι χρησιμοποιησες? Τον εφτιαξες μονος? Ποσα kw ηταν.

Απο πεταμενα μηχανηματα βρωμαει ο τοπος. Τις προαλλες ξηλωσα 2 που λειτουργουσαν και μου τα εδωσαν να τα πεταξω. Χαχαχα

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by hunters1977.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114255 από Panos
δηλαδή από 24άρι προς απόσυρση a/c θα κάνεις μια αντλεία θερμότητας 42000btu?
αν τα καταφέρεις, που βλέπω την επιτυχία ναρχετε, μας βλέπω όλους να μετατρέπουμε τα παλιά μας a/c σε αντλείες θερμότητας.

καλή επιτυχία

hunters1977 έγραψε: Καλα το φανταστηκες:) ψυκτικος απο το 1996

Η αντλια θα εχει αποδοση 42000 btu και επειδη θα λειτουργησει με χαλυβδινα σωματα αποφασισα να χρησιμοποιησω r134a λογω της θερμοδυναμικης συμπεριφορας του σε χαμηλες πιεσεις στην καταθλιψη σε σχεση με τη μεγαλη θερμοκρασια συμπυκνωσης. Θα χρησιμοποιηθει και τετραοδη αλλα μονο για την αποψυξη αν και πιστευω οτι λογω σχεδιασμου που σκεφτομαι να κανω δεν θα χρειαστει καν

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114257 από hunters1977
Οχι απο 24αρι. Εχω θα αγορασω ολα τα εξαρτηματα μεμονωμενα και θα κατασκευαστει απο την αρχη. Δεν γινεται απο ενα 24αρι σταθερων στροφων να παρεις 42000 btu. Στην καλυτερη περιπτωση θα παρεις 27000. Απλα σε περιπτωση ενδοδαπεδιας οπως εκανε ο συναδελφος επαρκει με καλες μονωσεις

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114258 από hunters1977
Στο μεταξυ η φραση αντλια θερμοτητας ειναι οτι ακριβως κανει και ενα a/c. Απλα ειναι αερος αερος αντι αερος νερου.

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ