Πάνελ υψηλών και χαμηλών θερμοκρασιών

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #32863 από APNEAS30
Διαβασα κάπου ότι σε ενδοδαπεδια και φαν κοιλ το cop ειναι το μεγιστο και ας εχει κρυο εξω...και αυτο επειδη είναι χαμηλων θερμοκρασιων.
στα ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ (εδω κολλαει αμα υπαρχουν υψηλων η χαμηλων Τ και πως τα ξεχωριζεις) ελεγε πως πεφτει στο μισό ...... στα υψηλων θερμοκρασιων....
αρα πρεπει να κανεις επιλογη πιο μεγαλο μηχανημα?

Να σας ευχαριστησω που μπαινετε στο κόπο και απαντατε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #32867 από Grecu_
Η τυπικη Α/Θ βγαζει χαμηλες θερμοκρασιες (οντως εκει εχει την max αποδοση). Για υψηλες θερμοκρασιες μπορει να εχει αντιστασεις η δευτερο συμπιεστη, οποτε ριχνει την αποδοση της.
Η ενδοδαπεδια οντως δουλευει σε χαμηλες θερμοκρασιες, τα fan coil οχι απαραιτητα, απλα ενα FCU που βγαζει 2kW με νερο στους 55, θα μπορουσε να βγαζει 4-5 με νερο στους 90.
Το ιδιο καλοριφερ που θα σου δωσει 2,1kW στους 90/70, θα σου δωσει 1,35 στους 70/55 και μολις 0,85kW στους 55/45.
Για αυτο λεω, σε τι θερμοκρασιες εχουν υπολογιστει οι 22500 θερμιδες?
Θεωρητικα, αν ηταν σε λεβητα πετρελαιου η διαστασιολογηση ειναι στους 90/70 ή στους 80/60, για αυτο και ειπα οτι μαλλον πας για Α/Θ υψηλων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #32880 από jnet
Υπάρχουν και αυτά







Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: Catalog_R_panel.pdf
Μέγεθος αρχείου:1,514 KB

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #32882 από aithio
Που τα πέτυχες αυτα βρε Γιώργο.
Αυτα είναι σώματα ακτινοβολίας που κάνουν και για δροσιμό.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #32887 από jnet

aithio έγραψε: Που τα πέτυχες αυτα βρε Γιώργο.
Αυτα είναι σώματα ακτινοβολίας που κάνουν και για δροσιμό.


Κάνουν και για θέρμανση χαμηλών Θερμοκρασιών Γρηγόρη είτε με αντλία θερμότητας είτε με Ηλιοθερμία αλλά οπως θα δεις στο πινακάκι με τα τεχνικά δουλεύουν μεχρι 95 βαθμους. Λεω να πάρω ενα γιατί εχω μια αναμονή που δεν είχα βαλει σώμα και λέω να πάρω ενα 2μ υψος χ 1μ πλατος σε κοκκινακι :)

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #85558 από -Δημήτρης-
Καλημερα

Ειδα που αναφερεστε για τα πανελ στην χρ!σει της Α/Θ...
Σας παρακαλω γιατι ακουω πολλες γνωμες απο τον κυκλο μου για την Α/Θ που θελω να αγορασω και να τοποθετησω στο σπιτι μου 120τ.μ που ζω,οτι με σωματα τυπου πανελ γενικα δεν ξερω ακριβος οτι δεν θα αποδιδουνε καλα -ΑΛΛΑ- οτι θα ητανε καλυτερο με FAN COIL Δαπεδου θα ειναι ενας πολυ καλος συνδιασμος αποδοσης με την Α/Θ...
Το σπιτι μου τωρα το πρωι που δεν εχω τιποτα σε μορφη θερμανσης μονο Α/C Ενα.24Αρη KAI ENA 9/Aρη.Εχει το πρωι που παω για δουλεια στις 5:20πμ 18c βαθμους..Χωρις να ειναι αναμμενα τα A/C..!!!!
Αν μπορει καποιος να με κατατοπισει......
Ευχαριστω...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": koszag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ