Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135095 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Σκέφτομαι πάντως σε ενα μικρό σπίτι που εχει ηδη σώματα καλοριφέρ ενας ηλετρολέβητας είναι μαλλον η ενδεδειγμένη λύση από οποιοδήποτε υπερυθρο πανελ μια και θα κατανείμει καλύτερα την ενέργεια με το ιδιο μεγάλο κοστος ηλεκτρικης ενέργειας που ομως σε ενα μικρό σπίτι ισως είναι υποφερτό.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135102 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Ναι ΔΙΑΦΩΝΩ. Γιατί καμμιά εταιρεία δεν μπορεί να ξεπεράσει τους νόμους της φυσικής. Ακόμα και διαμαντένια panel να κατασκευάζει.....

Φυσικά, εσείς μπορείτε να λέτε ότι θέλετε και να αναφέρετε ότι εμπειρία έχετε. Εγώ απλά λέω όμως, ότι ότι και να λέτε εσείς ή όποιος άλλος έχει pανελ, η αλήθεια είναι: Ή ότι δε ζεσταίνεστε ... ή ότι καίνε πάρα πολύ.


φυσικα συμφωνω μαζι σου ....εκει που διαφωνω γενικα ειναι με τις αναφορες των καταναλωσεων ετσι αοριστα
εχουμε διαβασει αρκετα ¨κουφα¨" εδω και προσωπικα εχω παψει να ασχολουμε με το θεμα .... ενα τελεια η πιο σωστα υπερμονωμενο σπιτι στην κρητη μπορει να μην χρειαζεται καν θερμανση αρα 0 κοστος ...ειναι ντσο μεγαλεσ οι διαφορες που ακομα και αναφορες του στυλ εργολαβικη μονωση η κακη η καλη ....δεν λενε σχεδον τιποτα παρα μονο χονδροειδεστατα ενδεικτικα ...ακομα και στον ιδιο δρομο ενα σπιτι που το βλεπει ολη μερα ο ηλιοσ με το απεναντι που δεν το βλεπει καθολου θα εχουν σημαντικεσ διαφορες ακομα και οι αναφορες προηγουμενων πετρελαιοκαταναλωσεων ειναι παρα πολυ σχετικες μια και στην πλειονοοτητα τους αναφερονται σε κακοσυντηρημενες εγκαταστασεις χωρις κανενα αυτοματισμο γι αυτο αλλωστε ακουμε και για οικονομιες με το πελλετ πχ πανω απο 60-70%
σαφως οι νομοι της φυσικης ειναι μεχρι τωρα απαραβατοι ...μονο καποιος που θα καταφερνε να εκμεταλευτει τις κοσμικες ακτινοβολιες (συμπεριλαμβανομενου του ηλιου) η την απελευθερωση συμπυκνωμενης ενεργεια απο φτηνη πρωτη υλη θα μπορουσε να μιλαει για εντυπωσιακα χαμηλα κοστη ασχτετως φυσικα κοστους κατασκευης
οσο αφορα ειδικα τα ηλεκτρικα η αποοδοση ολων ειναι απολυτα η ιδια ...η θερμοτητα ειναι η μονη ενεγεια που μετασχηματιζεται σχεδον 100% χωρις απωλειες δηλ...η καλη η κακη ποιοτητα αφορα μονο τα υλικα κατασκευης ..η μονη διφορα μεταχυ τους εγκειται στον τροπο και κυριως κατα ποσο ζεσταινουν τον αερα η στοιχεια τα οποια προκαλουν απωλειες ...σ ενα αμονωτο σπιτι πχ ειναι εγκλημα η τοποθετυηση πανελ μια και μεσω των τοιων θα ζεσταινει ττο περιβαλλον οποτε η αεροθερμη θερμανση ειναι ισως προτιμοτερη ,,,το αντιθετο σ ενα καλα μονωμενο σπιτι οπου οι απωλειες λογω αερα θα ειναι μεγαλυτερες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135108 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Αγαπητέ Δημήτρη, όταν κάποιος αναφέρεται σε δικές του παλαιότερες και νεότερες μετρήσεις κατανάλωσης για διαφορετικό καύσιμο, ή ότι άλλες αλλαγές έχει κάνει, νομίζω ότι προσπαθεί να δώσει μια εικόνα.

Σαφώ το σπίτι του δεν άλλαξε, αν ήταν νότιο τότε, νότιο είναι και τώρα. Σαφώς και οι χειμώνες δεν είναι όλοι ίδιοι, αλλά σε γενικές γραμμές μπορούμε να κάνουμε μια σχετική σύγκριση.

Σαφώς ένα καλά μονωμένο σπίτι στην Κρήτη θα καίει λιγότερο απόένα αμόνωτο στη Φλώρινα, ή αλλιώς ένα πολύ καλά μονωμένο σπίτι στη Φλώρινα με σωστί προσανατολισμό και βιοκλιματικό σχεδιασμό, μπορείΠΟΛΥ ΧΑΛΑΡΑ να καεί ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ από ένα αμόνωτο σπίτι στα νότια της Κρήτης... στα Σφακιά.

Όλα είναι θέμα σχεδιασμού, κόστους/απόσβεσης και προτεραιοτήτων του καθενός. Κάποιος θέλει ακριβά πόμολα στις ντουλάπες, κάποιος άλλος μπετά C30/37 με Ν/Τ=0.45. Αν και οι 2 είναι σε παραθαλάσσιο περιβάλλον, ξέρουμε πιος θα πάρει τα πόμολα στο χέρι....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135120 από Παπαθανασίου
Απαντήθηκε από Παπαθανασίου στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Ναι ΔΙΑΦΩΝΩ. Γιατί καμμιά εταιρεία δεν μπορεί να ξεπεράσει τους νόμους της φυσικής. Ακόμα και διαμαντένια panel να κατασκευάζει.....

Φυσικά, εσείς μπορείτε να λέτε ότι θέλετε και να αναφέρετε ότι εμπειρία έχετε. Εγώ απλά λέω όμως, ότι ότι και να λέτε εσείς ή όποιος άλλος έχει pανελ, η αλήθεια είναι: Ή ότι δε ζεσταίνεστε ... ή ότι καίνε πάρα πολύ.

Κατά αρχήν δε λέω ότι θέλω, αλλά την εμπειρία μου με τα πάνελ το φετινό χειμώνα. Και είναι έτσι όπως σας τα είπα παραπάνω είτε με πιστεύετε είτε όχι. Ξαναυπενθυμίζω ότι δε κυκλοφορούσαμε με τα κοντομάνικα (εκτός από τη κόρη μου)και ναι δεν είχαμε την αίσθηση των 21.5 βαθμών του καλοριφέρ, αλλά η κατανάλωση σε ευρώ ήταν πολύ χαμηλή. Ίσως να φταίει ότι το σπίτι πληρούσε σχεδόν όλες τις παραμέτρους για να δουλέψουν σωστά τα πάνελ και ότι τα είχα σε λειτουργία όλο το 24ωρο. Ίσως να είχα οικονομία διότι οι χώροι μου είναι μικροί όπως παρατήρησε και ο κ. JNET. Αυτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ