Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111096 από Παπαθανασίου
Απαντήθηκε από Παπαθανασίου στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Γεια σας και από μένα.Όπως έχω γράψει και παραπάνω από τις 15 Φεβ 13 χρησιμοποιώ ως κύρια θέρμανση υπέρυθρα πάνελ. Στη σελ 20 έχω όλες τις πληροφορίες που θα χρειαστεί κάποιος για το πως είναι το σπίτι και τι έχω βάλει. Όπως έγραψα και σε παρακάτω σελίδες (από την 20) του forum σε ένα τριήμερο που λείπαμε από το σπίτι με εξωτερική θερμοκρασία περίπου 9 βαθμούς (το μεσημέρι) και με τα πάνελ όπως καίγανε ενώ ήμασταν σπίτι, καταναλώσανε 20kv το 24ωρο. Αυτά. Φυσικά κατά τις 20 Μαρ. 14 που θα μου έρθει ο 4μηνος θα σας ενημερώσω και το τι πλήρωσα.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Παπαθανασίου. Αιτία: Μνήμης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111487 από Iliadis
Απαντήθηκε από Iliadis στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Είμαι και εγώ από τους πολλούς που δοκίμασαν την υπέρθυρη θέρμανση με αγορά σώματος 1200 watt για την θέρμανση ενός δωματίου μόλις 15 τετ.μέτρων. Το πάνελ είναι γνωστής επώνυμης εταιρίας με έδρα την Αυστρία και το πλήρωσα πολύ ακριβά.
Το αποτέλεσμα είναι άκρως απογοητευτικό αν και ακολούθησα όλες τις οδηγίες για την σωστή και αποτελεσματική τοποθέτησή του (ύψος τοποθέτησης από δάπεδο, επιλογή του σωστού τοίχου, τοποθέτηση σύγχρονου ηλεκτρονικού κυκλώματος-ρυθμιστή θερμοκρασίας, ελεύθερο πεδίο θέρμανσης). Το πάνελ ΔΕΝ ζεσταίνει ομοιόμορφα το χώρο, μου προκαλεί δυσφορία και πονοκέφαλο καθώς θερμαίνει απλώς μόνο το πρόσωπο μου (το έχω τοποθετήσει απέναντι από το γραφείο μου στα 3-4 μέτρα) ενώ πόδια και πλάτη κρυώνουν και όλα αυτά σε περίοδο όπου οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι σχετικά υψηλές (ακόμα δεν έχει μπεί ο χειμώνας).Επιπλέον το δωμάτιο παραμένει συνολικά κρύο.
Πριν το τοποθετήσω στον τοίχο, το έβαλα σε λειτουργία για 5 ημέρες πάνω σε προσωρινό στήριγμα, ώστε να το δοκιμάσω. Το επέστρεψα άθικτο στην εταιρία και μέσα στη συσκευασία του αλλά δεν το έκαναν δεκτό.
Έδωσα μια δεύτερη ευκαιρία και αναγκαστικά το τοποθέτησα πλέον μόνιμα στο τοίχο, αλλά το αποτέλεσμα παραμένει απογοητευτικό.
Συνίσταται μόνο ως διακοσμητικό τοίχου, αλλά στη περίπτωση αυτή μπορείτε να δοκιμάσετε και κάτι πιο φθηνό.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Iliadis. Αιτία: προσθήκη πληροφορίας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115230 από kambog
Απαντήθηκε από kambog στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Κανε τον κόπο να διαβάσεις το άρθρο που είναι αναρτημένο πιο πάνω για την σωστή λειτουργία των πάνελ.
Αν κάνεις αυτά που γράφει σωστά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Λογικά το πάνελ από της περιγραφές σου πρέπει να είναι γνωστής διαφημιζόμενης (αντίπαλης) εταιρείας,αρα είναι καλής ποιότητας και όχι κινέζικο βαπτισμένος Αυστριακό.
Το θέμα είναι ότι η υπέρυθρη για να αποδώσει θέλει τον χρόνο της.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115231 από giorgos.lito
Απαντήθηκε από giorgos.lito στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ

kambog έγραψε: Κανε τον κόπο να διαβάσεις το άρθρο που είναι αναρτημένο πιο πάνω για την σωστή λειτουργία των πάνελ.
Αν κάνεις αυτά που γράφει σωστά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Λογικά το πάνελ από της περιγραφές σου πρέπει να είναι γνωστής διαφημιζόμενης (αντίπαλης) εταιρείας,αρα είναι καλής ποιότητας και όχι κινέζικο βαπτισμένος Αυστριακό.
Το θέμα είναι ότι η υπέρυθρη για να αποδώσει θέλει τον χρόνο της.


Σταματήστε να κοροϊδεύετε τον κόσμο. Η θέρμανση με ρεύμα είναι η ακριβότερη όλων με μεγάλη διαφορά. Είναι 50% ακριβότερο από το πετρέλαιο. 0,18€ το kw.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115249 από kambog
Απαντήθηκε από kambog στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Αυτό είναι το πρόβλημα που μπερδεύετε τον τρόπο μεταδόσεις της θέρμανσης ΕΠΑΓΩΓΗ - ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ.
Άλλη ενέργεια χρειάζεται να ζεσταίνεις αέρα και άλλη να ζεσταίνεις ύλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115257 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
δεν ζεσταινουμε ουτε αερα ουτε υλη αλλα ενα χωρο με συγκεκριμενες απωλειες
που πρεπει να αναπληρωνονται .
οταν επελθει θερμικη ισσοροπια αερας και τοιχοι θα πρεπει να εχουν την ιδια θερμοκρασια αρα μας μενουν μονο οι απωλειες .
και προσωπικα δυσκολευομαι να καταλαβω γιατι οι απωλειες απ τον αερα ειναι μεγαλυτερες οπως λενε τα διαφορα διαφημιστικα απο την στιγμη που ξερουμε οτι οι απωλειες μεσς αερα ειναι της ταξης του 25% και το υπολοιπο 75 ειναι μεσω οροφης τοιχων κλπ ...κι εφ οσον τα ζεσταινουμε αμεσα αυξανουμε και τις απωλειες τους .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ