Ηλεκτρικοί Λέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #85473 από oykas2001
Απαντήθηκε από oykas2001 στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες

DOOM_NX έγραψε: Ε τότε κλιματιστικά, ηλεκτρολέβητες και υπέρυθρα πάνελ...


και τα τρία μαζί:::-)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #85512 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
Λοιπον ας πω και'γω την σκεψη μου.
Εχω βαλει ξυλολεβητα και λεμε οτι βαριεμαι το συνεχες κουβαλημα και ειμαι αναμεσα απο το να βαλω κατι το οποιο σε συναρτηση με τον ξυλολεβητα θα μου προσφερει οικονομικη θερμανση και ξεκουραση δηλ. μια φορα την ημερα να αναβω τον ξυλολεβητα και μετα να την βγαζω με κατι αλλο(η ακομη και να την βγαζω μονο με το κατι αλλο τις ηπιες μερες!),η πρωτη σκεψη ειναι να προσαρμοσω στον ξυλολεβητα και εναν καυστηρα πελλετ που παλι κουβαλημα θα εχω αλλα σε λιγοτερα τακτα χρονικα διατηματα,διαβαζοντας εδω ομως σαν να μου φαινετε πιο συμφερον να βαλω ενα ηλεκτρικο λεβητα,ειναι ομως ετσι?
Με βαση τα νουμερα ο ηλεκτρικος λεβητας σε συνδιασμο με το νυχτερινο ρευμα που εχω και ενα μεγαλο μπαφερ βγαινει καλυτερα απ'ότι το πελλετ,εγω προσωπικα χρειαζομαι 100kw την ημερα για να ζεστανω το σπιτι, με εναν ηλεκτρικο λεβητα 6-8 kw μπορω στις 8 ωρες που διαρκει το νυχτερινο να παρω 50 kw που θα μου κοστισουν βαρια βαρια 3,7-4 ευρω για να τα παρω με το πελλετ με κοστος 300 ευρω τον τονο το πελλετ τα 50kw με καυστηρα που εχει 80% πραγματικη αποδοση και πελλετ με 5 θερμ.δυν. θα μου κοστισει 3,75 ευρω το πελλετ δηλ. μια η αλλη!
Το κοστος για μια επιτοιχια μοναδα ηλεκτρικου λεβητα 8 kw μαζι με ενα μπαφερ 500 λιτρα (εχω ηδη ενα στα 500 λιτρα)στρογγυλα στα 1300 ευρω μαζι και τα περαστικα,τα λεφτα για εναν φερολι και ενα σιλο πανω κατω τα ιδια,μηπως κανω λαθος αλλα πιο συμφερον μου φαινετε το ηλεκτρικο γιατι αν ειναιο να μου βγει οσο και το πελλετ τουλαχιστον ειναι ξεκουραστο(και παν'απ'ολα μιας και μιλαμε για αποκλειστικη χρηση με νυχτερινο δεν επηρεαζει την συνολικη καταναλωση του σπιτιου επηρεαζοντας την κλιμακα χρεωσης!)!

(Το συμαντικοτερο που ξεχασα να ρωτησω ειναι ποσα kw χρειαζονται ωστε να ζεσταθουν 1000 η 1500 λιτρα απο τους 20 βαθμους στους 80-85?)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #85519 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
@oykas2001
Σκέψου την μικτή λύση
Ενεργειακό τζάκι και για τα 2 δωμάτια 2 (απλά ή υπέρυθρα) ηλεκτρικά σώματα .
Θα έχεις ίδιο ή και χαμηλότερο κόστος εγκατάστασης και μικρότερο λειτουργικό κόστος

@Valsam
Αν κάνω τώρα υπολογισμό θα βγάλω ΣΙΓΟΥΡΑ λάθος νούμερο :cheer: :woohoo: :silly: . Οπότε ες αύριο


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #85520 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες

valsam έγραψε: Λοιπον ας πω και'γω την σκεψη μου.
Εχω βαλει ξυλολεβητα και λεμε οτι βαριεμαι το συνεχες κουβαλημα και ειμαι αναμεσα απο το να βαλω κατι το οποιο σε συναρτηση με τον ξυλολεβητα θα μου προσφερει οικονομικη θερμανση και ξεκουραση δηλ. μια φορα την ημερα να αναβω τον ξυλολεβητα και μετα να την βγαζω με κατι αλλο(η ακομη και να την βγαζω μονο με το κατι αλλο τις ηπιες μερες!),η πρωτη σκεψη ειναι να προσαρμοσω στον ξυλολεβητα και εναν καυστηρα πελλετ που παλι κουβαλημα θα εχω αλλα σε λιγοτερα τακτα χρονικα διατηματα,διαβαζοντας εδω ομως σαν να μου φαινετε πιο συμφερον να βαλω ενα ηλεκτρικο λεβητα,ειναι ομως ετσι?
Με βαση τα νουμερα ο ηλεκτρικος λεβητας σε συνδιασμο με το νυχτερινο ρευμα που εχω και ενα μεγαλο μπαφερ βγαινει καλυτερα απ'ότι το πελλετ,εγω προσωπικα χρειαζομαι 100kw την ημερα για να ζεστανω το σπιτι, με εναν ηλεκτρικο λεβητα 6-8 kw μπορω στις 8 ωρες που διαρκει το νυχτερινο να παρω 50 kw που θα μου κοστισουν βαρια βαρια 3,7-4 ευρω για να τα παρω με το πελλετ με κοστος 300 ευρω τον τονο το πελλετ τα 50kw με καυστηρα που εχει 80% πραγματικη αποδοση και πελλετ με 5 θερμ.δυν. θα μου κοστισει 3,75 ευρω το πελλετ δηλ. μια η αλλη!
Το κοστος για μια επιτοιχια μοναδα ηλεκτρικου λεβητα 8 kw μαζι με ενα μπαφερ 500 λιτρα (εχω ηδη ενα στα 500 λιτρα)στρογγυλα στα 1300 ευρω μαζι και τα περαστικα,τα λεφτα για εναν φερολι και ενα σιλο πανω κατω τα ιδια,μηπως κανω λαθος αλλα πιο συμφερον μου φαινετε το ηλεκτρικο γιατι αν ειναιο να μου βγει οσο και το πελλετ τουλαχιστον ειναι ξεκουραστο(και παν'απ'ολα μιας και μιλαμε για αποκλειστικη χρηση με νυχτερινο δεν επηρεαζει την συνολικη καταναλωση του σπιτιου επηρεαζοντας την κλιμακα χρεωσης!)!

(Το συμαντικοτερο που ξεχασα να ρωτησω ειναι ποσα kw χρειαζονται ωστε να ζεσταθουν 1000 η 1500 λιτρα απο τους 20 βαθμους στους 80-85?)

Λίγο να διευκρινίσουμε τα βασικά για να μη μπερδευόμαστε:

Βατ (W): Μονάδα ισχύος
Βατώρα (Wh): Μονάδα ενέργειας


Για να ζεσταθούν 1.000 λίτρα νερό από τους 20 στους 80 βαθμούς χρειάζεται ενέργεια (θερμότητα):
Q = 1.000 * (80 - 20) = 60.000 kcal ή 70 kWh

Για 1.500 λίτρα αντίστοιχα:
Q = 105 kWh

Ένας σωστά ρυθμισμένος λέβητας πέλλετ πιάνει το 90% στην απόδοση. Οπότε 1 kg πέλλετ θα σου δώσει 4,3 kWh ενέργεια. Για 50 kWh θα χρειαστείς 11,63 kg πέλλετ που κοστίζουν 3,49 € + το κόστος του ρεύματος που θα ξοδέψει ο λέβητας και ο κυκλοφορητής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #85539 από oykas2001
Απαντήθηκε από oykas2001 στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες

Gdevil έγραψε: @oykas2001
Σκέψου την μικτή λύση
Ενεργειακό τζάκι και για τα 2 δωμάτια 2 (απλά ή υπέρυθρα) ηλεκτρικά σώματα .
Θα έχεις ίδιο ή και χαμηλότερο κόστος εγκατάστασης και μικρότερο λειτουργικό κόστος


Καλημέρα,
ενεργειακό τζάκι δεν μπορώ να βάλω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #85566 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες

DOOM_NX έγραψε:

valsam έγραψε: Λοιπον ας πω και'γω την σκεψη μου.
Εχω βαλει ξυλολεβητα και λεμε οτι βαριεμαι το συνεχες κουβαλημα και ειμαι αναμεσα απο το να βαλω κατι το οποιο σε συναρτηση με τον ξυλολεβητα θα μου προσφερει οικονομικη θερμανση και ξεκουραση δηλ. μια φορα την ημερα να αναβω τον ξυλολεβητα και μετα να την βγαζω με κατι αλλο(η ακομη και να την βγαζω μονο με το κατι αλλο τις ηπιες μερες!),η πρωτη σκεψη ειναι να προσαρμοσω στον ξυλολεβητα και εναν καυστηρα πελλετ που παλι κουβαλημα θα εχω αλλα σε λιγοτερα τακτα χρονικα διατηματα,διαβαζοντας εδω ομως σαν να μου φαινετε πιο συμφερον να βαλω ενα ηλεκτρικο λεβητα,ειναι ομως ετσι?
Με βαση τα νουμερα ο ηλεκτρικος λεβητας σε συνδιασμο με το νυχτερινο ρευμα που εχω και ενα μεγαλο μπαφερ βγαινει καλυτερα απ'ότι το πελλετ,εγω προσωπικα χρειαζομαι 100kw την ημερα για να ζεστανω το σπιτι, με εναν ηλεκτρικο λεβητα 6-8 kw μπορω στις 8 ωρες που διαρκει το νυχτερινο να παρω 50 kw που θα μου κοστισουν βαρια βαρια 3,7-4 ευρω για να τα παρω με το πελλετ με κοστος 300 ευρω τον τονο το πελλετ τα 50kw με καυστηρα που εχει 80% πραγματικη αποδοση και πελλετ με 5 θερμ.δυν. θα μου κοστισει 3,75 ευρω το πελλετ δηλ. μια η αλλη!
Το κοστος για μια επιτοιχια μοναδα ηλεκτρικου λεβητα 8 kw μαζι με ενα μπαφερ 500 λιτρα (εχω ηδη ενα στα 500 λιτρα)στρογγυλα στα 1300 ευρω μαζι και τα περαστικα,τα λεφτα για εναν φερολι και ενα σιλο πανω κατω τα ιδια,μηπως κανω λαθος αλλα πιο συμφερον μου φαινετε το ηλεκτρικο γιατι αν ειναιο να μου βγει οσο και το πελλετ τουλαχιστον ειναι ξεκουραστο(και παν'απ'ολα μιας και μιλαμε για αποκλειστικη χρηση με νυχτερινο δεν επηρεαζει την συνολικη καταναλωση του σπιτιου επηρεαζοντας την κλιμακα χρεωσης!)!

(Το συμαντικοτερο που ξεχασα να ρωτησω ειναι ποσα kw χρειαζονται ωστε να ζεσταθουν 1000 η 1500 λιτρα απο τους 20 βαθμους στους 80-85?)

Λίγο να διευκρινίσουμε τα βασικά για να μη μπερδευόμαστε:

Βατ (W): Μονάδα ισχύος
Βατώρα (Wh): Μονάδα ενέργειας


Για να ζεσταθούν 1.000 λίτρα νερό από τους 20 στους 80 βαθμούς χρειάζεται ενέργεια (θερμότητα):
Q = 1.000 * (80 - 20) = 60.000 kcal ή 70 kWh

Για 1.500 λίτρα αντίστοιχα:
Q = 105 kWh

Ένας σωστά ρυθμισμένος λέβητας πέλλετ πιάνει το 90% στην απόδοση. Οπότε 1 kg πέλλετ θα σου δώσει 4,3 kWh ενέργεια. Για 50 kWh θα χρειαστείς 11,63 kg πέλλετ που κοστίζουν 3,49 € + το κόστος του ρεύματος που θα ξοδέψει ο λέβητας και ο κυκλοφορητής.

Aρα με την προυποθεση την αποκλειστικη χρηση νυχτερινου και την υπαρξη μπαφερ συμφερει η χρηση ηλεκτρικου λεβητα (ακομη και ενας απο τους λεγομενους λεβητες ιοντων) με 300 ευρω ο τονος το πελλετ βγαινει λιγο πιο φθηνο(15 ευρω τον μηνα με ημερισια καταναλωση 50kw)με τιμη τονου πελλετ στα 320 βγαινουν περιπου στα ιδια και με οποιαδιποτε τιμη πανω απο τα 320 ευρω ο τονος συμφερει περσσοτερο το ρευμα!
Δηλ. εαν εχει καποιος ηδη τριφασικο ρευμα και εχει σπιτι σαν το δικο μου με τα 100-120kw ημερισια καταναλωση μπορει να βαλει ηλεκτρικο λεβητα η galan και ενα μπαφερ 1500 λιτρα η δυο των 1000 για αποκλειστικη θερμανση και να τον συμφερει, η για ενα σπιτι με καταναλωσεις 50-60kw εναν μονοφασικο!
Δηλ. με 800 ευρω που κανει ο 15kw ηλεκτρικος λεβητας και αλλα 900 το 1500αρη μπαφερ(τοσο το παιρνω απο'κει που αγορασα τον ξυλολεβητα) 1700 ευρω συνολο + τα μαστορικα εισαι κουκλος(και ξεκουραστος κουκλος!), η για το σπιτι των 50-60kw καταναλωση και του μονοφασικου ρευματος ο 8kw λεβητας 655 ευρω και αλλα 650 το μπαφερ 1000 λιτρων συνολο 1300 ευρω!
Τοτε τι ψαχνετε ο κοσμος τι να βαλει,οριστε μια κατσε καλα λυση και σχετικα φθηνη η μαλλον αρκετα φθηνη λυση,με 2000+ ευρω για μεγαλο σπιτι και 1500+ για ενα διαμερισματακι εμενα το ξαναλεω μου ακουγεται μια χαρα!
Το μονο κακο της υποθεσης ειναι οτι παλι λιγο πολυ για να μην ξεφευγεις στην καταναλωση πρεπει να ασχολεισαι9καμια σχεση ομως με την ασχολια που εχει κανεις με ξυλο η με πελλετ!) με τον καιρο και να ρυθμιζεις ποσο νερο θα ζεστανεις αναλογα τον καιρο και τις εκαστοτε αναγκες του σπιτιου μιας και με αυτον τον τροπο θερμανσης προ-ζεσταινουμε τα νερα χρησης πριν τα χρησιμοποιησουμε(δηλ.ζεσταινουμε τα νερα του μπαφερ και το σπιτι στο 8ωρο του νυχτερινου και καβαντζονουμε νερα στο μπαφερ για τις υπολοιπες 16 ωρες της ημερας)βεβαια αυτο το νερο δεν παει αχρηστο αν κανει καλο καιρο και δεν χρειαζετε θερμανση το σπιτι απλα θα χασει μερικους βαθμους
Θα μου πειτε τωρα μα αν ξανανεβει το ρευμα η καταργησουν το νυχτερινο τι κανουμε,σαμπος ξερουμε ρε παιδια αυριο τι μας ξημερωνει σε αυτη την χωρα που ζουμε,μηπως το πελλετ και το ξυλο δεν ανεβαινει συνεχεια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ