Ηλεκτρικοί Λέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79597 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
Καλωσήρθες στην παρέα μας wavelen! Είμαι σίγουρος ότι έχεις πολλά πράγματα να μας πεις :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79614 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
Ξεκίνησε φουριόζος πάντως , απ΄τα μούτρα μας πήρε :P :P

Όπως και νά ' χει καλωσόρισες Πάνο

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Sp4wN.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84759 από oykas2001
Απαντήθηκε από oykas2001 στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
Καλημέρα κι από μένα,

διαβάζω με ενδιαφέρον τα post σας κι είπα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

Μένω σε 4ο όροφο, σε 4όροφη οικοδομή, Κομοτηνή μεριά. Το σπίτι είναι 8ετίας με καλές μονώσεις σχετικά (διπλή μόνωση ταράτσα πάνω, διπλά κουφώματα αλουμινίου). Το θέμα είναι οτι το πετρέλαιο είναι ασύμφορο (έχει 23 διαμερίσματα η οικοδομή εκ των οποίων τα 2 είμαστε 100 τ.μ. και τα άλλα γκαρσονιέρες και δυαράκια), μέχρι πέρσι ανάβαν τα καλοριφέρ όλοι και επωμίζονταν τα δυο μεγάλα τα πιο πολλά. Φέτος δεν βάλαμε πετρέλαιο και αναγκαστικά όλοι ψαχνόμαστε. Έχω τζάκι (απλό), αλλά άντε και το ανάβω, ζεσταίνει μόνο την σαλοκουζίνα, τα δωμάτια με θερμοπομπό. Υπάρχουν 2 κλιματιστικά 18αρια, όχι inverter δυστυχώς. Σκέφτηκα για ηλεκτρολέβητα από την άποψη οτι είναι το λιγότερο επεμβατικό, δεν έχω το κουβάλα, καθάρισε, αποθήκευσε και λοιπά στις σόνμπες κι επίσης λόγω ωραρίων δικών μου (μια βδομάδα πρωί μια απόγευμα) και της γυναίκας μου (το μισό χρόνο πρωί-απόγευμα, τον άλλο μισό πρωί) θεωρώ οτι είναι καλή επιλογή από την άποψη οτι θα δουλεύει 3-5 που γυρνάμε πιο πολύ και λίγο το βράδυ στον ύπνο.
Έχω τριφασικό, νυχτερινό ρεύμα, θέση βολικότατη για να μπει ο Η/Λ και να συνδεθεί με το υπάρχον σύστημα καλοριφέρ, έχω 9 καλοριφέρ - τα 2 είανι μικρά μπάνιου κι έχω καταλήξει στον Dimplex της Siemens.
Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής:
12KW αρκούν? ή να πάω στον 18άρη για να είναι πιο σίγουρος-αποδοτικός?

Υπάρχει ο θερμοστάτης της Siemens rev11 και μπορώ να προγραμματίζω ημερήσια (ανάλογα με το πρόγραμμά μας) τις ώρες που θα ανάβει κι επίσης έχω έναν μετρητή ο οποίος θα μπει για να βλέπω την κατανάλωση μόνο του Η/Λ ώστε να μην ξεφύγουμε). Υπ' όψιν, για το νερό χρήσης έχω βάλει ηλιακό, υπάρχει και μπόιλερ. Στο σπίτι μπήκα πέρσι την άνοιξη.

Κάθε βοήθεια - πρόταση καλοδεχούμενη κι ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84785 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
με τις ωρες που ζητας να λειτουργει μαλλον τα 12 κβ ειναι λιγα ...φυσικα μπορεις να το προγραματιζεςις αν δεις και δεν σε φτανει η θερμανση να δουλευει περισσοτερο .
το θεμα ειναι το κοστος του ρευματος ομως πουχει παρει την ανηφορα ...
μηπως να σκεφτοσουνα και καμμια αντλια θερμοτητας ?...φυσικα ξεφευγει το κοστος αρκετα ...
αλλα κανε και καμμια πραξη σχετικα με το κοστος και την αποσβεση της διαφορας και βλεπεις τι συμφερει οικονομικα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84790 από oykas2001
Απαντήθηκε από oykas2001 στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες

dimlyk έγραψε: με τις ωρες που ζητας να λειτουργει μαλλον τα 12 κβ ειναι λιγα ...φυσικα μπορεις να το προγραματιζεςις αν δεις και δεν σε φτανει η θερμανση να δουλευει περισσοτερο .
το θεμα ειναι το κοστος του ρευματος ομως πουχει παρει την ανηφορα ...
μηπως να σκεφτοσουνα και καμμια αντλια θερμοτητας ?...φυσικα ξεφευγει το κοστος αρκετα ...
αλλα κανε και καμμια πραξη σχετικα με το κοστος και την αποσβεση της διαφορας και βλεπεις τι συμφερει οικονομικα :)


Αντλία θερμότητας το έψαξα, αλλά δυστυχώς το κόστος είναι απαγορευτικό (8500 περίπου) και για το πρόγραμμα εξοικονομώ κατ' οίκον, εκτός του οτι θέλει χρονοβόρες διαδικασίες, καλύπτει το 20% μόνο, οπότε απορρίπτεται εκ των προτέρων.

Εντελώς μπακάλικα σκέφτηκα ως εξής: Έστω οτι το καίω φουλ 10 ώρες τη μέρα, οπότε 12x10 = 120 KWh τη μέρα. Αν υπολογίσω οτι το ανάβω 90 μέρες το χρόνο (που δεν, μιας και μερικές φορές λείπουμε σαβ/κα, αλλά βάζω στην εσχάτη των περιπτώσεων), οπότε 120x90 = 10800 KWh x 0,082 να βάλω περίπου (αν κι έχω και νυχτερινό) = 885 €
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by oykas2001.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84802 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
η kw με ολες τις χρεωσεις της μεχρι τωρα ηταν στα 0,18 (ημερησιο) αρα το κοστος σου ειναι το διπλασιο
με αντλια θερμοτητας θα εχεις τουλαχιστον το μισο για να μην σου πω με βασει μετησεις συμφοφουρμιτων κατω απο 30 kwh την μερα .
και οι 90 μερες χειμωνα που λες για κομοτηνη σαν λιγες μου ακουγονται
επιμενω λιγο παραπανω γιατι σαφως το κοστος αγορας ειναι αρκετα μεγαλο ...αλλα νομιζω σε 3-4 χρονια θα εχεις κανεις αποσβεση και μπορεις και ευκολα να το υπολογισεις μαι και τα δυα συστηματα δουλευουν με ρευμα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ