Ηλεκτρικοί Λέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30378 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
και από μεριά μου δεν υπάρχει περίπττωση να δεχτώ αβίαστα την λογική ότι αν ένας λέβητας είναι 15kw θα καταναλώνει όλη την ώρα τόσο ρεύμα χωρίς σταματημό.
Ε αυτό δεν γίνετε πως θα το κάνουμε δλδ? Υπάρχει θερμοστάτης όπως είπα χώρου και ο λέβητας δεν λειτουργεί συνέχεια στο μέγιστο της ισχύς του εκτός από την αρχικό του άναμα'
να δώσω ένα παράδειγμα από υπολογιστές που γνωρίζω. Μπορεί να έχει ένα τροφοδοτικό 1200w αλλά ποτέ δεν θα καταναλώσει τόσα αλλά μόνο όταν τα χρειαστεί. Αυτό γενικά ξεχωρίζει τις καλές συσκευές από τις μέτριες. Η δυνατότητα τους κατανάλωσης τόσου ρεύματος όσο χρειάστουν.
Με μια σόμπα λαδιού έχει συνεχή σχεδόν κατανάλωση της ονομαστικής τους ισχύος. Και επιμένετε ότι είναι ποιο συμφέρον αυτές οι σόμπες?
Και όσο για το κόστος ποτέ δεν είπα ότι θα έχω μηδενικό η ότι θα δώσω 150 ευρώ μόνο. Αλλά σίγουρα δεν θα δώσω 2000 ευρώ η δεν θα κουβαλήσω στην πλάτη 1 τόνο πέλετ.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by spiross.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30381 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες

και από μεριά μου δεν υπάρχει περίπττωση να δεχτώ αβίαστα την λογική ότι αν ένας λέβητας είναι 15kw θα καταναλώνει όλη την ώρα τόσο ρεύμα χωρίς σταματημό.


Και τι μπορούμε να κάνουμε εμείς τώρα για αυτό;

Διάβασε αυτό από τεε μήπως και το δεχτείς αβίαστα.
portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/...%EF%F2%20%C1.pdf.pdf

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30383 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με αυτό εδώ το forum

www.michanikos.gr/topic/25175-%CE%A0%CE%...D%CE%B5%CF%84%CE%B5/

γιατί υπάρχει μια ίδια φωτογραφία με αυτή που έβαλες πριν και ίδιο όνομα σχεδόν για nickname αλλά είναι ποιο ψύχραιμοι στις αναλύσεις τους και δεν κάνουν λες και τους είπες ότι θα βάλεις πυρηνικό αντιδραστήρα στο σπιτι...

αν είσαι ο ίδιος χρήστης είναι παράξενο να μιλάς επειχηρηματολογόντας σοβαρά εκεί και εδώ να μην μπαίενις στον κόπο καν να το κάνεις.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by spiross.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30384 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Βρε ο ίδιος είμαι....
aithio, aithilenio,gregori
Καταρχάς δεν διάβασες αυτό που σου ποσταρα και ξαναποσταρισες.
θέλεις να μάθεις ή όχι;
Ενας ίδιος με σενα ήταν και στον μηχανικός που το μόνο που τον ένοιαζε είναι να διαφημίζει τους ηλεκτρικούς λέβητες γιατί αυτό πούλαγε...
Ελπίζω να μην είσαι ο ίδιος και πραγματικά να σε ενδιαφέρει το θέμα ως καταναλωτής γιατί αλλιώς χάνω τον χρόνο μου.
Την άποψη μου για τους ηλεκτρικους λέβητες την είπα παραπάνω και δεν είναι αρνητική αλλά κάτω απο κάποιες προϋποθέσεις....

Ειχα γράψει εκει σχεδόν ότι και εδώ...
Οι ηλεκτρικοί λέβητες Αλέξη και φίλε Partsa έχω την αίσθηση είναι μία καλή επολογή αν αποκλειστούν για διαφόρους λόγους το φυσικό αέριο αλλά και μία καλή εγκατάσταση πετρελαίου.
Σήμερα μπορεί κάποιος να πει ότι ίσως το κόστος κατανάλωσης να είναι στα ίδια επίπεδα σχεδόν με το πετρέλαιο αναλογιζόμενος τον συνολικό βαθμό απόδοσης του ηλεκτρικού λέβητα που φτάνει στο 100% και ενός λέβητα πετρελαίου που φτάνει στο 80-85%.
Μπορεί ακόμα να πει κανείς ότι του χρόνου με την εξίσωση του πετρελαίου θέρμανσης με αυτό της κίνησης να συμφέρει ακόμα καλύτερα... θεωρώντας όμως ότι δεν θα αλλάξει η ΔΕΗ τα τιμολόγια της.

Εχει τύχη να έχω εγκαταστήσει δύο ηλεκτρικούς λέβητες μιας εταιρίας από τις παραπάνω που αναφέρει ο φίλος.
Και στις δύο περιπτώσεις δεν πήγα μόνος μου.
Πήγα με πολύ έμπειρο μηχανολόγο ο οποίος εξήγησε στον ιδιώτη πως λειτουργούν οι ηλεκτρικοί λέβητες.
Ο μηχανολόγος υπολόγισε την πραγματική ανάγκη της ισχύς του μηχανήματος.
Ο μηχανολόγος διάβασε δεκάδες σελίδες στα Αγγλικά σχετικά με το μηχάνημα και έδωσε τις κατάλληλες οδηγίες στον ηλεκτρολόγο και σε μένα.
Τις τελικές ρυθμίσεις τις έκανε αυτός.
Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να κάνει κανείς για να εκμεταλλευτεί έναν ηλεκτρικό λέβητα...
Ιδίως αν υπάρχει νυχτερινό ρεύμα μπορεί κάποιος να φορτίζει το σπίτι τις νυχτερινές ώρες εκτός των υπνοδωματίων ελέγχοντας τα με θερμοστατικούς διακόπτες.
Οι ηλεκτρικοί λέβητες μπορούν να συνεργαστούν με αντιστάθμιση.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30385 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
φυσικά και δεν είμαι ο ίδιος αλλά ένας απλός καταναλωτής που προσπαθεί να βρει λύσεις θέρμανσης για τον χειμώνα και ειλικρινά δεν μου καίγετε καρφί αν είμαι ο μόνος που θα έχει κάνει εγκατσταση σε ηλεκτρικό λέβητα,.
Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί είμαι λάθος στο να βάλω έναν λέβητα με νυχτερινό ρεύμα και γιατί είμαι λάθος να σκέφτομαι ότι μελλοντικά στην ήδη υπάρχον εγκατάσταση θα μπορέσω να μειώσω το κόστος λειτουργίας τους είτε με δοχείο αδράνειας είτε με κάποια άλλη λύση που θα έχει εμφανιστεί μέχρι τότε όπως η ηλιακή θέρμανση του δοχείου αδράνειας.
Σε αυτά δεν έχω πάρει απαντήσεις μόνο ειρωνείες και χλευασμό λες και μπήκα να φάω την δουλειά κανενός εδω μέσα.
Και από πάνω μου λέτε να δεχτώ ότι μια ηλεκρική συσκευή δουλεύει συνέχεια στο μέγιστο της κατανάλωσης της έτσι χωρίς κανένα επιχείρημα κάτι που δεν το κάνει ούτε καν μια τοστιέρα.
Αν είστε τόσο γνώστες του αντικειμένου πείτε επειχηρήματα όπως κάνετε και σε αυτο το forum των μηχανικών.
Και σε τι θέλετε να απαντήσω ρε παιδιά δεν έχω καταλάβει. Οτι γνωρίζω λάθος η σωστό το έχω γράψει. Ακόμα και τα πόσα έδωσα περσι για πετρέλαιο. Δλδ τι άλλο να απαντήσω δεν μπορώ να καταλάβω.
και να ποστάρω και λίγο δικιά σου απάντηση..

"Για του χρόνου αν υποθέσουμε ότι η ΔΕΗ δεν ακριβύνει αλλά το πετρέλαιο θέρμανση εξισωθεί με αυτό του πετρελάιου κίνησης τότε το ρεύμα θα έρχεται σαφώς φτηνότερο.
Αν αυτό συνδυαστεί και με νυχτερινό ρεύμα και ο χρήστη το λειτουργήσει έξυπνα τότε το όφελος θα είναι σχετικά μεγάλο σε σχεση με το πετρέλαιο....
"
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by spiross.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30387 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
'Ωπα παιδιά, εδώ γίνεται καβγάς και δεν τον πήρα χαμπάρι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ