Επιλογή Ηλεκτρικού Λέβητα

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161224 από cgeo
Επιλογή Ηλεκτρικού Λέβητα δημιουργήθηκε από cgeo
Καλησπέρα στην κοινότητα,

Έχω ένα διαμέρισμα 100τμ στο Κέντρο της Αθήνας (κατασκευή 2002) και ψάχνομαι να αυτονομηθώ. Η ιστορία έχει ως εξής. Στην πολυκατοικία που είμαι 7 διαμερισμάτων, μόνο εγώ ανάβω καλοριφέρ νορμαλ ώρες. 1 διαμέρισμα δεν ανάβει καθόλου και αλλα 2 ανάβουν το πολύ 30 ώρες το μήνα.
Εγώ κάνω γύρω στις 100 έχοντας τον θερμοστάτη συνέχεια στο 20. Πέρα του ότι ακούω γκρίνια γιατί ανεβάζω τα πάγια, φέτος άδειασαν 2 διαμερίσματα (και δεν αναμένεται να γεμίσουν) και έτσι θα το ανάβω σχεδόν μόνος μου.
Πέρυσι πρέπει να χάλασα γύρω στα 1000 ευρώ όλο το Χειμώνα ενώ η κατανάλωση έβγαινε μ.ο. 3-3.5 ευρώ/ώρα

Έτσι άρχισα πάλι να ψάχνω για εναλλακτικούς τρόπους. Έχω αποκλείσει τα πάντα εκτός απο Ηλεκτρικό Λέβητα για τους εξής λόγους:

- Αντλία θερμότητας: υπερβολικό κόστος
- Λέβητας Φ.Α.: Έχω μεν φυσικό αέριο στη γειτονιά αλλά είναι σχετικά ακριβό κόστος εγκατάστασης, 2500-3000, και γενικώς το να ανέβουν οι σωλήνες στο διαμέρισμά μου είναι πολύ προβληματικό λόγω χωροθέτησης, διαρρύθμισης, που θα τοποθετηθεί ο Λέβητας κτλ.
- Λέβητας Πέλλετ/Ξύλου: Πολύ κουβάλημα συντήρηση κτλ, δεν είμαι απο τους ανθρώπους που θα ασχοληθώ
- A/C Inverter: Το διαμέρισμα είναι μεζονέτα και δεν βολεύει, ιδιαίτερα στον κάτω όροφο και έχει θόρυβο
- Λέβητας πετρελαίου: Απ'ότι γνωρίζω δεν επιτρέπεται στο μπαλκόνι και έχει βρωμιά
- Λέβητας Φ.Α. με μπουκάλες: Δεν θέλω μια μέρα να μετακομίσω ξαφνικά κάμποσα προάστια πιο εκεί :p

Έτσι κατέληξα στον Ηλεκτρικό Λέβητα. Θεωρώ το γεγονός ότι:
- Δεν καιω αποδοτικά με την κεντρική και ξοδεύω άσκοπα ενέργεια
- Στην Αθήνα και ιδιαίτερα στο κέντρο έχουμε ήπειο χειμώνα
- Θα εκμεταλλευτώ νυχτερινό τιμολόγιο

Ότι είναι καλή επιλογή. Γνωρίζω φυσικά ότι "γενικά" θεωρείται μια ακριβή λύση, αλλά με τα δεδομένα που σας έδωσα τι νομίζετε;

Έκανα που λέτε και την έρευνά μου και πέτυχα κάτι τύπους σαν κι'αυτό:
ibo.rendev.solutions/

Οι οποίοι μου είπαν ότι μπορώ να το συνδέσω και με τον ηλιακό και θα έχω 1-1.5 ευρώ/ώρα κατανάλωση.
Βέβαια ο τύπος μπορούσε να εννούσε κόστος ρεύματος, οπότε μαζί με τις ρυθμιζόμενες τελικά να είναι 3 ευρώ/ώρα το οποίο ΟΚ δεν είναι και απολύτως τραγικό και κερδίζω τουλάχιστον την ψυχική μου υγεία.

Βέβαια το κόστος της συγκεκριμένης λύσης ήταν 2500+ το οποίο θεωρώ υπερβολικό.
Υπάρχει π.χ. και κάτι τέτοιο: www.agelopoulos.gr/dimplex-12-kw.html που και αντιστάθμιση υποστηρίζει και με ηλιακό συνδέεται και με κανα 350άρι κόστος σύνδεσης το τοποθετείς.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δικαιολογείται η διαφορά κόστους

Για πείτε τη γνώμη σας για όλα αυτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161234 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή Ηλεκτρικού Λέβητα
ηδη εχεις αποκλεισει καθε εναλλακτικη απο μονος σου οποτε τι να σου πουμε ? :)
μετρησε την ισχυ των σωματων σου και δες τι ισχυος λεβητα θα βαλεις ...ομοια δες και τι ισχυ εχει η ηλεκτικη σου εγκατασταση γιατι τα 12 kw ειναι αρκετα ,,,κανε και μια επαφη με τυπο με το ακριβο μηχανημα κι αν σε πεισει οτι κανει 70% οικονομια σε σχεση με τον αλλο σε κανα χρονο θαχεις κανει αποσβεση της διαφορας (εμενα δεν θα με επειθε παντως) :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161235 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Επιλογή Ηλεκτρικού Λέβητα
Στη θέση σου το δίλημμα που θα είχα είναι ανάμεσα λέβητα Φ/Α και σε Α/C.
Συμφωνώ απόλυτα με τις παρατηρήσεις του Δημήτρη.
Ειδικά αυτό το 50% οικονομία σε σχέση με το Φ/Α μου φαίνεται ...... κάπως...
Αν ήταν έτσι, ειδικά όλοι εμείς με το πέλλετ το κουβάλημα και τη μουντζούρα, θα το γυρίζαμε στους ηλεκτρικούς λέβητες για οικονομία και αρχοντιά.
Γνώμη μου, πάρε και άλλες απόψεις, σκέψου την τελική απόφαση δυο φορές παραπάνω και σε ότι καταλήξεις τελικά, καλή επιτυχία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161243 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Σκεψου οτι η τιμη κιλοβατωρας χωρις κοινωνικο τιμολογιο φτανει τα 0.20 λεπτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162494 από Hope
Απαντήθηκε από Hope στο θέμα Επιλογή Ηλεκτρικού Λέβητα
Καλησπερα σε ολους κ Καλη Χρονια!
θα ηθελα και εγω τη γνωμη σας σχετικα με τον ηλεκτρικο λεβητα. Σας παραθετω μερικα στοιχεια λοιπον.
Το σπιτι που θελω να ζεστανω ειναι περίπου 15ετιας 100τμ, 2οροφο(περιπου 50 & 50), σε νησι του Αργοσαρωνικου, με κουφώματα αλουμινιου κ μονωση.
Εκεινο που με κανει να σκέφτομαι τον ηλεκτρικο λεβητα ειναι το γεγονος οτι υπαρχει υποδοχη για ενδοδαπεδια θέρμανση κ η έλλειψη αποθηκευτικου χωρου.
Αντιλαμβανομαι οτι μια αντλια θερμοτητας θα ηταν το ιδανικοτερο. Ομως το κοστος της με ξεπερνα.
Θεωρειτε οτι θα συμφερει;
Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162513 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή Ηλεκτρικού Λέβητα
το συμφερει ειναι λιγο σχετικη εννοια...σιγουρα ο ηλεκτρικος λεβητας ειναι η πιο ακριβη λυση σε καταναλωση ...και η αντλια σε συγκριση με τον λεβητα θελει 5-7 χρονια να αποσβεσει την διαφορα της τιμης της διαλεγεις και περνεις :)
φυσικα υπαρχουν κι αλλα καυσιμα αρκει να υπαρχει διαθεσιμοτητα στην περιοχη σου σε λογικες τιμες
η ενδοδαπεδια ειναι ιδανικος τροπος αρκει η θερμανση να λειτουργει 24 ςρες για 120 μερες συνεχως αν αφησουμε το σπιτι να κρυωσει θελει 1-2 μερες να ξαναζεσταθει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ