Συντήρηση Κλιματιστικού (Air Conditioner)

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103328 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Συντήρηση Κλιματιστικού (Air Conditioner)

dimlyk έγραψε: αυτες οι τιμες ηταν πριν 10 χρονια
τωρα ξεκιναν απο 9


Για να γίνει σωστή δουλειά ή για να σου ψεκάσει την εσωτερική μονάδα με ένα αρωματικό σπρέι που βρήκε στο σούπερ μάρκετ και να σου πει,όλα εντάξει αφεντικό; :lol: :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103333 από andros
Απαντήθηκε από andros στο θέμα Συντήρηση Κλιματιστικού (Air Conditioner)
Οταν ηταν να κανω καθε χρονο συντηρηση των κλιματιστικων (ειδικα μετα τον ερχομο των παιδιων) ειδα οτι ερχονταν οι τεχνικοι ελεγχαν το φρεον, επλεναν τα φιλτρα και απολυμαιναν με ενα υγρο καθαρισμου (25 ευρωπουλα ανα μηχανημα).
Τα τελευταια χρονια ψαχνοντας και ρωτωντας σε καταστηματα με υλικα και ειδη κλιματισμου, βρηκα ενα απο τα διαθεσιμα αντιμυκητιακα υγρα καθαρισμου. Συγκεκριμενα εγω αγορασα το Fectan-3 1L με αρωμα πορτοκαλιτο οποιο το αραιωνεις βαση οδηγιων και της καταστασης της βρωμας που εχεις να καθαρισεις 13€, πηρα και ενα δοχειο πιεσεως της Einhell 5€ και τα κανω ολα μονος μου. Εκτος βεβαια αν καποια στιγμη δεν αποδιδει το κλιματιστικο οποτε χρειαστει αναγκαστικα ο τεχνικος για φρεον.
Οποτε:
1. Φτιαχνω το διαλυματακι
2. Βγαζω τα φιλτρα και τα ξεπλενω μεχρι να φυγει ολο το χνουδι
3. Οπως τα εχω στη μπανιερα καθαρα για στεγνωμα τα περναω ενα ψεκασμα με το διαλυμα
4. Τα αφηνω για κανα 20λεπτο να ενεργησει το διαλυμα και μετα τα ξεπλενω με νερο και τα απλωνω στο μπανιο για στεγνωμα
5. Στο ανω 20λεπτο βγαζω την πορτα της προσοψης και ψεκαζω τα επανω πλαστικα μερη της εσωτερικης μοναδας απο οπου εισερχεται ο αερας του δωματιου για να ψυχθει στις ψυκτρες, και με ενα πανι το κανω λαμπικο γιατι εκει μαζευει πολυ σκονη που δεν φαινεται. Ειναι λιγο σπαστικο για τα δαχτυλα αλλα υπομονη.
6. Μετα ψεκαζω ολη την επιφανεια με τις ψυκτρες (καλου κακου στρωνεται μια πετσετα κατω απο το κλιματιστικο μηπως σταξουν σταγονες) καθαριζοντας ετσι τον ψυκτη και τα εσωτερικα μερη που οδηγουν στην αποχετευση τα οποια λογω αφαιρεσης της υγρασιας μαζευουν μυκητες.
7. Στο ιδιο πανακι ψεκαζουμε λιγο υλικο και αφου βγαλουμε με προσοχη τις περσιδες (δεν γινεται παντα γιατι καμια φορα ειναι ευαισθητα τα αυτακια που αγκιστρωνουν στο πλαισιο και σπανε ευκολα) καθαριζουμε με ιδιατερη προσοχη τον χωρο πισω απο τις περσιδες ο οποιος πιανει πολλους μυκητες. Ξεχωριζουν απο την κλασσικη μαυριλα της μουχλας. Ειναι σημαντικο να καθαριστει καλα γιατι απο εκει βγαινει με λιγη προσοχη και υπομονη ο δροσερος αερας. Με το ιδιο πανακι καθαριζουμε γενικα ολη την πλαστικη εσωτερικη μοναδα και την πορτα της προσοψης που εχουμε αφιρεσει.
8. Το αφηνω για κανα 30λεπτο να δρασει.
9. Προαιρετικα μπορουμε να επαναλαβουμε παλι τα βηματα 5-8 για εξτρα καθαρισμο. Εγω προσωπικα το κανω.
10. Για την εξωτερικη μοναδα ψεκαζω με λιγη δυσκολια τις ψυκτρες με το ιδιο υλικο.
11. Αφου περασει το 30λεπτο το βαζουμε να δουλεψει στο φουλ με ανοιχτο το σπιτι για κανα 20-30λεπτο εως οτου να εχει φυγει η μυριωδια (π.χ. του πορτοκαλιου).
12. Βαζουμε τα φιλτρα οταν εχουν στεγνωσει και ειμαστε κομπλε. Αν σε καποιον του μυριζουν ακομα τα φιλτρα δουλεψτε το κανα 10λεπτο επιπλεον μαζι με τα φιλτρα.
13. Τελος παιρνω και το πιεστικο και ριχνω ενα πλυσιμο και στην εξωτερικη μοναδα γιατι η σκονη της πολης ειναι εχθρος του.

Το αποτελεσμα με ενα τετοιο μπουκαλι εχω καθαρισει 9 κλιματιστικα δυο συνεχομενες χρονιες. Κοστος 23€ και λιγη υπομονη. Που ομως 25*9*2=450 ευρωπουλα. Τις οδηγιες τις πηρα απο ενα φιλο του αδερφου μου ο οποιος κανει εγκαταστασεις κεντρικων κλιματιστικων μοναδων, ο οποιος ειχε την καλοσυνη να τις μοιραστει μαζι μου. Και για να μην παρεξηγηθω για αλλα θεματα συντηρησης ειναι απαραιτητος ο τεχνικος. Για τον καθαρισμο πιστευω οτι αν διαθεσουμε λιγο χρονο το κανουμε και μονοι μας.

Ελπιζω να βοηθησα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103335 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συντήρηση Κλιματιστικού (Air Conditioner)
το αρωματικο ειναι πιο ακριβο απ τα υγρα που χρησιμοποιουν :)

το κακο ειναι οτι και με 35 την ιδια δουλεια εκανε .

αν και 9-11 ευρω φανταζουν λιγα ..σ αυτον που παιρνει 40 ευρω μεροκαματο φανταζουν πολλα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103336 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Συντήρηση Κλιματιστικού (Air Conditioner)
Φίλε Βαγγέλη,αν είχα εννιά κλιματιστικά,όπως εσύ,μάλλον θα έκανα το ίδιο.Ευτυχώς που έχω μόνο ένα. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103340 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συντήρηση Κλιματιστικού (Air Conditioner)
εσυ μας βαζεις ιδεες

συντηρηση σομπα συντηρηση λεβητα συντηρηση κλιματιστικα ....

μηπως να το κανουμε επαγγελμα ??? :P

ομολογω οτι ειχα καποιο φοβο μ αυτα υγρα που ταχα δει σε σπρει
αλλα ησουν αρκετα διαφωτιστικος και θα δοκιμασω :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103341 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Συντήρηση Κλιματιστικού (Air Conditioner)

dimlyk έγραψε: το αρωματικο ειναι πιο ακριβο απ τα υγρα που χρησιμοποιουν :)

το κακο ειναι οτι και με 35 την ιδια δουλεια εκανε .

αν και 9-11 ευρω φανταζουν λιγα ..σ αυτον που παιρνει 40 ευρω μεροκαματο φανταζουν πολλα .


Φίλε Δημήτρη,για κάποιον που γνωρίζει,η χρήση της αντλίας κενού είναι το Α και το Ω,σε μια εγκατάσταση κλιματιστικού.Για αυτούς που δε γνωρίζουν,η αντλία κενού απομακρύνει τις υγρασίες που τυχόν υπάρχουν στις σωληνώσεις,όταν πρόκειται να εγκατασταθεί το κλιματιστικό για πρώτη φορά.Αν δε χρησιμοποιηθεί η αντλία κενού,στην καλύτερη περίπτωση τυχόν υγρασίες θα έχουν ως αποτέλεσμα τη μειωμένη απόδοση του κλιματιστικού και στη χειρότερη περίπτωση,μια μέρα θα μας μείνει το κλιματιστικό στο χέρι,σε ανύποπτη στιγμή.
Όταν λοιπόν έψαχνα για ψυκτικό που θα μου έκανε την εγκατάσταση στο καινούργιο μου κλιματιστικό,πήρα τηλέφωνο σε 6 ψυκτικούς στην περιοχή μου για να ρωτήσω πόσο θα κοστίσει η εγκατάσταση και για το αν χρησιμοποιούν αντλία κενού.Οι 2 δεν ήξεραν καν τι είναι η αντλία κενού,οι υπόλοιποι 3 μου είπαν ότι δεν τη χρησιμοποιούν και πως είναι απαραίτητη μόνο σε επαγγελματικά μηχανήματα και ο 1 τον οποίο και επέλεξα μου είπε ότι τη χρησιμοποιεί πάντα,για να έχει το κεφάλι του ήσυχο και για να ισχύει η εγγύηση της αντιπροσωπείας και πως η χρήση της είναι θέμα λιγότερη των πέντε λεπτών.Όλοι μου ζητούσαν τα ίδια χρήματα,όλοι έλεγαν οτι είναι ψυκτικοί,αλλά μόνο ένας έκανε σωστή δουλειά και έβαζε τη σφραγίδα του εγγράφως.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by jps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ