Ηλεκτρικά πάνελ θερμότητας! Καλή επιλογή;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37392 από dimlyk
μην πεφτετε θυματα της φτηνης ηλεκτρικης ενεργειας
η καταναλωση που εχει καποιος εξαρταται κατα κυριο λογο απο τις απωλειες που εχει ο χωρος
αρα το τι λεει ο διπλανος μας και πολυ περισσοτερο ο εμπορας δεν εχει καμμια σχεση μ εμας
και το ωραιο με τα πανελ ειναι που διαφημιζουν οτι ζεστενουν τον τοιχο και ετσι κρατανε την ζεστη .... μπορει αν ισχυει αλλα.... ο τοιχος δεν εκπεμπει μονο προς το εσωτερικο αλλα και προς το εξωτερικο... πολυ απλα ζεστενουμε και τον διπλανο η ακομα χειροτερα το περιβαλλον ....
σχετικα με τα πανελ πολυ χοντρικα υπολογισε οτι θα "καψεις" το διπλασιο απ οτι με τα κλιματιστικα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37454 από moriusakos
Βλέπω γενικά ότι δεν υπάρχει και πολύ προτίμηση για τα πάνελ, μπορείτε να μου προτείνετε κάτι εναλλακτικό;

Είμαι ξαναλέω σε σπίτι σχετικά παλιό - 68τμ - παραθυροφυλα αλουμινίου τα παλιά - 2ο όροφος και έχω άλλους 3 από πάνω μου - δεξιά και αριστερά έχω άλλες πολυκατοικιες. Αυτά..

Οποιαδήποτε πρόταση σας, μιας που το έχετε ψάξει πιο πολύ απ'ότι εγώ είναι καλοδεχούμενη... :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37474 από kostas tz

moriusakos έγραψε: Με air Condition πέρυσι την πάτησα εννοώ ότι δεν είχε απόδοση. Το έβαζα, ζέσταινε τον χώρο και μόλις το έκλεινες φτου και απτην αρχή. Η ΔΕΗ δεν μου ήρθε πολύ για χρήση 4αμήνου, αλλά δεν είχα και αποτέλεσμα.

Εχθές πήγα σε ένα μαγαζί με τέτοια πάνελ και μου έδειξε ένα 1500W στα 130€ περίπου με κατανάλωση απ'ότι μου είπε 22€ το μήνα αν είναι μόνιμα ανοιχτό με ρυθμισμένο θερμοστάτη στους 20οC.

Εχθές εγώ ψάχνοντας είδα δύο αλλά δεν λένε watt
1. www.apothema.gr/crystal-audio-pf-425-60-69138p
2. www.apothema.gr/crystal-audio-pf-550-80-69137p

Τι λέτε γι'αυτά;

Απάντηση από kostas tz
καλα θα κανεις να δει τη καταναλοση εχουν, μη ξεχνας πως ανεβενοντας κλημακα στο ρευμα ανεβενει και η τιμη,και πως απο την καινουρια χρονια θα εχει αυξηση μηπος σε συνφερει καλητερα μια σομπουλα???!!!!!!!!


Φίλε Κώστα τι εννοείς να ανέβω κλίμακα; Λόγο κατανάλωσης; Επίσης σομπούλα που είπες δείξε μου μία να έχω υπόψην.

οταν καταναλονεις πολυ ρευμα δεν θυμαμαι ακρηβος κιλοβατορες, ανεβενεις κλιμακα και ανεβενει και η τιμη της kw, καλα ειναι να ρωτησης τη ΔΕΗ,για σομπα αν ψαξεις εδω μεσα θα δεις πολλες και πελλετ και ξυλου αρκη να εχεις χωρο, εγω προσοπικα πηρα πελλετ μολις τελιοσω την εγκατασταση θα ανεβασω φωτογραφιες!!

Η πειρα ειναι μια χτενα που την αποκτας οταν εισαι πια φαλακρος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37488 από dimlyk

moriusakos έγραψε: Βλέπω γενικά ότι δεν υπάρχει και πολύ προτίμηση για τα πάνελ, μπορείτε να μου προτείνετε κάτι εναλλακτικό;

Είμαι ξαναλέω σε σπίτι σχετικά παλιό - 68τμ - παραθυροφυλα αλουμινίου τα παλιά - 2ο όροφος και έχω άλλους 3 από πάνω μου - δεξιά και αριστερά έχω άλλες πολυκατοικιες. Αυτά..

Οποιαδήποτε πρόταση σας, μιας που το έχετε ψάξει πιο πολύ απ'ότι εγώ είναι καλοδεχούμενη... :)


δεν ειναι θεμα προτιμησης αλλα κοστους
και κυριως ..παραπλανησης εως απατης σχετικα με φτηνη θερμανση μια και τετοιο ειδος δεν υπαρχει ( με εξαιρεση οσους εχουν την πρωτη υλη σχεδον δωρεαν)
αρα το ζητουμενο ειναι η φθηνοτερη δυνατη με το ελαχιστο κοστος εγκαταστασης και αυτο σημαινει αρκετους συμβιβασμους
μια λυση που αναφερθηκε ειναι οι σομπες
και τα πανελ θα μπορουσε να ειναι λυση σε συνδυασμο με νυχτερινο ρευμα και χρηση κλιματιστικων(μια και υπαρχουν) η μιας μικροτερης σομπας για τις ωρες κανονικης χρεωσης ,,,επισης καπως καλυτερη λυση για χρηση με νυχτερινο ρευμα οι θερμοσυσωρευτες που αποθηεκευουν θερμοτητα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37510 από ippomas
Kανε μια βολτα εαν θελεις σε ενα πρακτικερ διαθετουν κονβεκτορ σε 2000W σε τιμη των 35ε με τηλεχειριστηριο το οποιο μπορεις να δουλεψης κατ επιλογη στα 1000-1500-2000 και εχει και βεντιλατερ. Μηπως κανεις φτηνα την δουλεια σου με δυο κομματια.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37512 από panos79
τα πανελ υπερυθρηε πρεπει να ειναι σε εσωτερικο τοιχο και να κοιτανε εξωτερικο.επισης να μην βλεπουν παραθυρα. :ohmy: αντε βρες σπιτι που να πληρει αυτες τις προυποθεσεις.επισης το οτι χρειαζονται λιγοτερα βατ ισοσκελιζεται οτι χρειαζεται να δουλευουν ολη μερα αν θες καλη ζεστη.εγω περσυ πηρα 2 θερμοπομπους καλους 300ε ο ενας με καταμετρηση θερμοκρασιας καθε λεπτο ωστε να κοβει ο θερμοστατης και βρηκα την υγεια μου σε συνδιασμο με τζακι.το μονο προβλημα το ΖΝΧ που μονο ενας λεβητας σου τον δινει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ