Primus 45

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172277 από SVILL
Απαντήθηκε από SVILL στο θέμα Re:Primus 45
Κώστα δίκιο έχεις αλλά αυτό το θεωρείς ότι ισχύει και όταν στο επιβεβαιώνει κ ο τεχνικός (Λάρισα) , λές , προχωράω. Οταν αρχίζεις να τον πίνεις μετά τα βλέπεις. Σε αυτό φταίει η εταιρία μιας και αντιμετωπίζει τους πελάτες σαν γύφτους. Εμένα τουλάχιστον όταν με ρώταγαν μετά απο κανα 2 χρόνια γιατί έχω μεγάλο κύκλο στην περιοχή, τους απέτρεπα απο την ΜΑΒΙΛ λόγω τεχνικού (ο οποίος κάποια στιγμή μου είπε ότι έφυγε στο Εξωτερικό !!!!!!! αλλά η εταιρία με έστελνε σε αυτόν). Χοντροκέφαλοι Γκατζόληδες που νομίζουν ότι έπιασαν τον γιατρό απο τα φρύδια.
Πάντως πιο πρίν και απο το 2005 (μακράν ο πρώτος στην περιοχή) είχα βάλει υγραέριο. Κρύο ρε φίλε. και πολλά χρήματα. Εκαναν 1 ώρα να ζεσταυούν τα σώματα αλλα΄νομίζω ότι οι λέβητες της εποχής δεν μπορούσαν να καλύψουν εύκολα ένα σπίτι 140 τετρ. και με το μικρό μποιλερ (6 ή 8 λτ αν θυμάμαι ) τι να ζεστάνει??? Μιλάκε στον κάμπο και έξω απο την Πόλη μείον συνεχόμενα με παγωνια απο την υγρασία. Τουλάχιστον με το ξύλο χόρτασα ζέστη αλλά και κουβάλημα (εχω κάτι μπράτσα ναααααα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172312 από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ στο θέμα Primus 45
Αγαπητοί φίλοι, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, επιτρέψτε μου να διαφωνήσω λίγο με κάποια που διάβασα τις τελευταίες μέρες.Έχω διαπιστώσει στη ζωή μου πως ότι μου έρχεται είναι καθαρά συνέπεια των επιλογών μου και μόνο. Έτσι κι εδώ το πετρέλαιο (και φαντάζομαι και παρόμοια το φ. αέριο) σίγουρα είναι μια άλλη τελείως φάση όπου κάνεις μια συντήρηση το χρόνο, αλλάζεις μπεκ και ρυθμίζεις και τελείωσες.
Έκαιγα πετρέλαιο για 9 χρόνια και ήθελα 4 τόνους (3500-4000€) τη σεζόν για δύο μονοκατοικίες συνολικά περί τα 250τμ για να τις κρατήσω με το ζόρι στους 18-19οC.Άλλαξα το 2012 σε primus 45, και με 1500€ max τη σεζόν έχω σταθερά τους 21ο. Αλλά…. Από τη στιγμή που μου είπαν εξ αρχής, ότι πρέπει να ρυθμίζω μόνος μου το μηχάνημα, να το καθαρίζω απ΄την κάπνα κλπ κλπ, κατάλαβα ότι για να έχω αυτό το όφελος ¨έπρεπε να βάλω πλάτες¨. Αν ήθελα. Κι εγώ ήθελα. Και δεν είναι μόνο αυτό. Εδώ για να τη βγάλεις καθαρή αντί να βρίζεις τους τεχνικούς της Mavil χρειάζεται να ασχοληθείς σοβαρά να μάθεις πώς στον κόρακα λειτουργεί αυτό το μαραφέτι. Αν θέλεις…
Από το 2012 έχω μιλήσει πάμπολλες φορές με τους τεχνικούς και της Mavil και της Thermogroup για ρυθμίσεις ή βλάβες και ποτέ δεν με ¨ξαπόστειλαν¨. Βέβαια, αναγκαστικά κάποιες φορές σου μιλάνε τεχνικά και αν δεν ασχοληθείς να το ψάξεις σοβαρά ή δεν έχεις κάποιες στοιχειώδεις τεχνικές γνώσεις, σου φαίνονται κινέζικα, πιθανόν να θεωρείς ότι το μηχάνημα είναι παθητικό και φυσικά φταίνε αυτοί…
Το ζουμί είναι ότι αν για αυτά τα  10 χρόνια έκαιγα πετρέλαιο θα είχα πληρώσει τουλάχιστον 30.000€ για στοιχειώδη θέρμανση ενώ με το πέλλετ πλήρωσα 12.000€. Αυτές οι 18.000€ αντιστοιχούν στο χρόνο που αφιέρωσα (γιατί κάποιες ζημιές είχα κι εγώ) και τη μουτζούρα που έφαγα και για μένα άξιζε τον κόπο.
Τεχνικά τώρα κι εγώ άρχισα με πυρηνόξυλο και μετά πυρήνα και κουκούτσι και λίγες φορές ξύλο, που ήταν φτηνότερα. Σύντομα κατάλαβα ότι έβαζα ένα ΙΧ να σκαρφαλώνει στα βουνά επειδή μου είπαν ότι μπορεί (δική μου γνώμη). Το γύρισα (με μικρή διαφορά κόστους λόγω μικρότερης θερμογόνου) τελικά σε πέλλετ και ηρέμησα.
Από ρυθμίσεις αποκόμισα ότι ο Primus 45 για να βγάζει την απόδοσή του σε πέλλετ, θέλει τροφοδοσία 2sec/27-30sec με 45-55% αέρα και καυσαέρια 190-205οC, δεδομένου ότι ο κοχλίας τροφοδοτεί περίπου 40gr πέλλετ με 5200w/kg. Οι πίσσες που πιάνουν τα τοιχώματα και τα τούμπα καίγονται πάνω από τους 210-220ο C. Αν έχουμε πίσσα, μια στο τόσο ανεβάζουμε την τροφοδοσία λίγο, για κανένα μισάωρο, για να καούν. Το καθάρισμα στα τούμπα είναι πολύ σημαντικό για την απόδοση και από την εμπειρία μου για μέσης κατηγορίας πέλλετ καλό είναι να γίνεται κάθε 3-4 ημέρες για να μην χάνουμε πολύ ενέργεια. Όταν τα καυσαέρια ανεβαίνουν πάνω από τους 205ο C είναι ένδειξη ότι θέλει καθάρισμα γιατί έχουμε αρχίσει να ¨ζεσταίνουμε τον ουρανό¨  Στο πυρηνόξυλο μου είπαν να κρατάω πιο χαμηλά τη θερμοκρασία (150-190ο ) των καυσαερίων αλλά η θερμογόνος δύναμή του είναι περίπου στα 2/3 του πέλλετ. Ο πυρήνας και το κουκούτσι είναι λίγο πιο πάνω.
Για να τελειώσω προσωπικά πιστεύω ότι παρά την οικονομία, αν κάποιος δεν έχει διάθεση να ασχοληθεί και να μουτζουρωθεί, καλύτερα να μείνει στο πετρέλαιο ή να πάει πχ σε μια λύση όπως το φ. αέριο ή το aircondition (αντλία θερμότητας), όπου με κάποιο αρχικό κόστος θα έχει την ίδια ή και μεγαλύτερη οικονομία χωρίς να ακουμπάει τίποτα.
Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172335 από papavag
Απαντήθηκε από papavag στο θέμα Primus 45
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου . πρίν μια βδομάδα μου κάηκε ο θερμοστάτης καυσαερίων. Πήρα στην εταιρεία και οι άνθρωποι ήταν πολύ ευγενικοί με εξυπηρέτησαν και μου έδωσαν λύση άμεσα μέχρι να έρθει ο νέος θερμοστάτης λόγο απόστασης μέχρι την Ήπειρο που είμαι και τους ευχαριστώ πολύ. Όπως και εσύ τον έχω από το 2011 .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172341 από SVILL
Απαντήθηκε από SVILL στο θέμα Primus 45
Μπορεί να έχετε και δίκιο και να άλλαξαν την συμπεριφορά τους. Εγώ έχω να μιλήσω μαζί τους απο το 2015 που ήταν τελειως απαράδεκτοι όπως και ο υπεύθυνος που είχαν στην Λάρισα. Με το καλό μετά τον χειμώνα θα έρθω πάλι σε επαφή μαζί τους να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για τα διάφορα θέματα και ελπίζω να είναι πιο διαλλακτικοί κ συννενοήσιμοι απο το παρελθόν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172344 από SVILL
Απαντήθηκε από SVILL στο θέμα Primus 45
"Εδώ για να τη βγάλεις καθαρή αντί να βρίζεις τους τεχνικούς της Mavil χρειάζεται να ασχοληθείς σοβαρά να μάθεις πώς στον κόρακα λειτουργεί αυτό το μαραφέτι. "
Σε κάποια πράγματα συμφωνώ σε άλλα όχι. Εσύ στο αμάξι σου αν το πάρεις καινούργιο, κάνεις μόνος σου τα service και τις βλάβες??? Την ηλεκτρική σου Κουζίνα??? Το πλυντήριο??? Τον Η/Υ??? Γνωρίζεις με τι ταχύτητες μεταφέρονται τα δεδομένα στους διαύλους ενός Η/Υ.??  Γνωρίζεις τι ακριβώς κάνει ένας επεξεργαστής απο τί είναι φτιαγμένος και πως λειτουργεί ?? Για να πάρεις Η/Υ δεν χρειάζεται να τα ξέρεις αλλά εάν σκάσει ο Η/Υ να στον φτιάξουν.Αν τρακάρεις το αμάξι σου πρέπει να ξέρεις να το επισκευάσεις???? Πλάτη όλοι βάζουν για καθάρισμα, κουβάλημα κλπ. Κάποια πράγματα πρέπει να τα γνωρίζεις βέβαια και καλό είναι αλλά όταν αγοράζεις κάτι καινούργιο η εταιρία έχει συμβατική τουλάχιστον υποχρέωση για την υποστήριξη και την καλή λειτουργία του προϊόντος που σου πούλησε. Ακόμη θα πρέπει να έχει και γνώστες συνεργάτες ανά περιφέρεια αν όχι ανα πόλη για τα προβλήματα χρήσης,διερεύνηση βλαβών κ προβλημάτων κ.λ.π. Οταν δεν σου παρέχει τίποτε απο όλα αυτά μόνο σου λένε για κρυφά μενού που δεν μπορούν να σου πουν πως θα μπείς τότε το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που μπορείς να κάνεις είναι να τους βρίσεις.
Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by SVILL.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172350 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Primus 45

SVILL έγραψε: "Εδώ για να τη βγάλεις καθαρή αντί να βρίζεις τους τεχνικούς της Mavil χρειάζεται να ασχοληθείς σοβαρά να μάθεις πώς στον κόρακα λειτουργεί αυτό το μαραφέτι. "
Σε κάποια πράγματα συμφωνώ σε άλλα όχι. Εσύ στο αμάξι σου αν το πάρεις καινούργιο, κάνεις μόνος σου τα service και τις βλάβες??? Την ηλεκτρική σου Κουζίνα??? Το πλυντήριο??? Τον Η/Υ??? Γνωρίζεις με τι ταχύτητες μεταφέρονται τα δεδομένα στους διαύλους ενός Η/Υ.??  Γνωρίζεις τι ακριβώς κάνει ένας επεξεργαστής απο τί είναι φτιαγμένος και πως λειτουργεί ?? Για να πάρεις Η/Υ δεν χρειάζεται να τα ξέρεις αλλά εάν σκάσει ο Η/Υ να στον φτιάξουν.Αν τρακάρεις το αμάξι σου πρέπει να ξέρεις να το επισκευάσεις???? Πλάτη όλοι βάζουν για καθάρισμα, κουβάλημα κλπ. Κάποια πράγματα πρέπει να τα γνωρίζεις βέβαια και καλό είναι αλλά όταν αγοράζεις κάτι καινούργιο η εταιρία έχει συμβατική τουλάχιστον υποχρέωση για την υποστήριξη και την καλή λειτουργία του προϊόντος που σου πούλησε. Ακόμη θα πρέπει να έχει και γνώστες συνεργάτες ανά περιφέρεια αν όχι ανα πόλη για τα προβλήματα χρήσης,διερεύνηση βλαβών κ προβλημάτων κ.λ.π. Οταν δεν σου παρέχει τίποτε απο όλα αυτά μόνο σου λένε για κρυφά μενού που δεν μπορούν να σου πουν πως θα μπείς τότε το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που μπορείς να κάνεις είναι να τους βρίσεις.

Ετσι ακριβως.Ο καθε πελατης δεν ειναι υποχρεωμενος να γνωριζει τα παντα.
Ο πελατης πληρωνει και το μαγαζι,ο μαστορας κλπ κλπ ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ  να ξερει τα παντα για το μηχανημα που πουλαει,για την εργασια που προσφερει κλπ κλπ.
Αλλα στο μπουρδελο που φτιαξαμε ο καθενας κανει οτι θελει χωρις συνεπειες και ορισμενοι κατηγορουν και απο πανω τον πελατη γιατι δεν γνωριζει το μηχανημα του,γιατι δεν ζητησε τις χ οδηγιες απο το μαγαζι κλπ.
ΟΧΙ ρε παιδια,δεν γινεται να ξερουμε τι χρειαζεται για την εκαστοτε περιπτωση γιατι αν ξεραμε θα τα καναμε εμεις και δεν θα χρειαζοτανε να πληρωνουμε αυτον που υποτιθεται οτι ξερει.
Εγω θα το πω και ας με κατηγορησετε ορισμενοι.
Ο Ελληνας ΜΟΝΟ με βουρδουλα στρωνει.Δεν ειναι αξιος για την δημοκρατια γιατι την καταχραζεται!!!
Δυστυχως αυτη ειναι η πικρη αληθεια.

 


Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.243 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ