Το λεβητοστάσιο του jnet (λεβητας pellet,αντιστάθμιση, ηλιακά, boiler 3πλής)

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9647 από KERBEROS
Όποτε θέλεις...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9648 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Ρε παιδιά, αρκετή φασαρία έχει το καθάρισμα που βλέπω! Εγώ δεν έχω τόση φασαρία και κόπο. Τα τούμπος καθαρίζουν με τον εξωτερικό μοχλό που κουνάω και κατόπιν καθαρίζω στάχτες θαλάμου καύσης - σχάρα καύσης & στάχτη που έπεσε απ' τα τούμπος σε 2 λεπτά χωρίς να αναπνεύσω στάχτες ή καπνίλα και χωρίς να λερωθώ σχεδόν καθόλου! Συρματόβουρτσες κλπ σύνεργα δεν χρειάζομαι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9650 από KERBEROS

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Ρε παιδιά, αρκετή φασαρία έχει το καθάρισμα που βλέπω! Εγώ δεν έχω τόση φασαρία και κόπο. Τα τούμπος καθαρίζουν με τον εξωτερικό μοχλό που κουνάω και κατόπιν καθαρίζω στάχτες θαλάμου καύσης - σχάρα καύσης & στάχτη που έπεσε απ' τα τούμπος σε 2 λεπτά χωρίς να αναπνεύσω στάχτες ή καπνίλα και χωρίς να λερωθώ σχεδόν καθόλου! Συρματόβουρτσες κλπ σύνεργα δεν χρειάζομαι...


Θεοδόση, πρόσβαση εσύ έχεις στα τούμπος ή όχι; Μπορείς να δεις δηλαδή πώς και σε τι βαθμό γίνεται ο καθαρισμός;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9651 από jnet

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε:
Ουτε αυτο το εκανα (Δηλαδή να την βγάζω) την καθαριζα από επάνω με ενα πλαστικο φτυαράκι που φαίνεται στο video. Αυριο θα την καθαρίσω και αυτή. Πάντως γενικά από το θέμα καθάρισμα ομολογώ οτι είμαι απογοητευμένος. Περίμενα κατι λιγότερο.

Τακη εσυ χρησιμοποιείς ηλεκτρική σκούπα για το καθάρισμα? Οι απορίες μου είναι ακόμη: α) στα πανω τούμπα οταν σμπρώχνεις με την βούρτσα την στάχτη μέσα αυτή που πάει και μετά πως την διώχνεις, β) μπροστά στα τούμπα που μαζεύεται αρκετή σταχτη πως την απομακρύνεις. Βεβαια αν απαντήσεις οτι χρησιμοποιείς ηλεκτρική και οι 2 απαντήσεις ισως απαντηθούν αμεσα.


Κατ' αρχή το καθάρισμα της σχάρας όπως σου γράφω είναι θέμα μισού λεπτού, ίσως λιγότερο. Περισσότερο χρόνο τρως με το φτυαράκι, χωρίς να κάνεις δουλειά. Έχει κάποιο μπελά το καθάρισμα αλλά το προτίμησα από κάποια μοντέλα που είδα αυτοκαθαριζόμενα γιατί έχεις τον απόλυτο έλεγχο και δεν κρέμεσαι από κάποια μελλοντική βλάβη κάποιου κινούμενου μηχανικού εξαρτήματος. Ο λέβητας σου δεν έχει ούτε ένα μηχανικό εξάρτημα κινούμενο.
Η στάχτη απο τα τουμπα πηγαίνει κάτω στο δοχείο στάχτης. Χρησιμοποιώ την ηλεκτρική σκούπα για να μαζέψω αυτά που δεν μπόρεσα με ένα μικρό σκουπάκι και ένα μικρό φαρασάκι.

ΥΓ Προσοχή, η σχάρα κουμπώνει σε δυο οπές στον καυστήρα. Μη την αφ΄ησεις ελεύθερη.


Τακη στα κάτω τουμπα η στάχτη πηγαίνει στο δοχείο. Ισχύει το ίδιο και στα επάνω?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9655 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

KERBEROS έγραψε:

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Ρε παιδιά, αρκετή φασαρία έχει το καθάρισμα που βλέπω! Εγώ δεν έχω τόση φασαρία και κόπο. Τα τούμπος καθαρίζουν με τον εξωτερικό μοχλό που κουνάω και κατόπιν καθαρίζω στάχτες θαλάμου καύσης - σχάρα καύσης & στάχτη που έπεσε απ' τα τούμπος σε 2 λεπτά χωρίς να αναπνεύσω στάχτες ή καπνίλα και χωρίς να λερωθώ σχεδόν καθόλου! Συρματόβουρτσες κλπ σύνεργα δεν χρειάζομαι...


Θεοδόση, πρόσβαση εσύ έχεις στα τούμπος ή όχι; Μπορείς να δεις δηλαδή πώς και σε τι βαθμό γίνεται ο καθαρισμός;

Είναι 40 κάθετα τούμπος κι έχουν μέσα κόφτρες-επιβραδυντές τους οποίους ανεβοκατεβάζεις με το μοχλό 5-6 φορές και βγάζουν 1 ταψάκι στάχτη περίπου, αν θες πιο καλό καθάρισμα κουνάς το μοχλό πιο πολλές φορές, αλλά νομίζω είναι υπερβολή. Αν το κάνεις αυτό 1 φορά τη βδομάδα είναι πολύ καλά και το καταλαβαίνεις κι απ' τη θερμοκρασία καυσαερίων. Όταν έχεις καθαρισμένα τα τούμπος δεν ξεπερνούν τους 150 β. αλλιώς φτάνουν και στους 190 β.
Άμεση πρόσβαση δεν έχω, αλλά και δεν μου χρειάζεται! Ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα, νομίζω, απ' όλους μας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9663 από XAALAARAA

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Ρε παιδιά, αρκετή φασαρία έχει το καθάρισμα που βλέπω! Εγώ δεν έχω τόση φασαρία και κόπο. Τα τούμπος καθαρίζουν με τον εξωτερικό μοχλό που κουνάω και κατόπιν καθαρίζω στάχτες θαλάμου καύσης - σχάρα καύσης & στάχτη που έπεσε απ' τα τούμπος σε 2 λεπτά χωρίς να αναπνεύσω στάχτες ή καπνίλα και χωρίς να λερωθώ σχεδόν καθόλου! Συρματόβουρτσες κλπ σύνεργα δεν χρειάζομαι...


εμπειρια θελει :P

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ