Το λεβητοστάσιο του jnet (λεβητας pellet,αντιστάθμιση, ηλιακά, boiler 3πλής)

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9624 από jnet

Τάκης έγραψε:

terisds έγραψε: Δεν ειναι αυτο καθαρισμα,αργησες πολυ,μην ακους τι λεει ο κατασκευαστης ,αφιερωσε λιγο χρονο ακομη για το καθαρισμα των τουμπο,βγαλε τις κοφτρες και περνα συρματοβουρτσα στρογγυλη να καθαρισουν.


Ακριβώς έτσι. Να υποθέσω ότι καθάρισες τα τούμπα, που ήταν γεμάτα στάχτη, αλλά δεν το πήρες στην κάμερα; Με τον λέβητα σου έχουν δώσει μια τσιμπήδα που τραβάς έξω τους επιβραδυντές. Και μια συρμάτινη βούρτσα με την οποία καθαρίζεις και τα πάνω και τα κάτω τούμπα. Από εκεί ξεκινάς το καθάρισμα και μετά πηγαίνεις προς τα κάτω, στον χώρο καύσης όπου και εκεί θέλει με μια σκούπα να καθαρίσεις τα τοιχώματα από τη στάχτη, θα πέφτει μέσα στο δοχείο και βέβαια μετά τον καυστήρα. Αν τα κάνεις αυτά θα βελτιωθεί και η απόδοσή σου. Και ο καυστήρας, όπως τόνισε και ο terisds, πιο συχνό καθάρισμα. Εγώ τον καθαρίζω κάθε 4 με 5 περίπου μέρες και παρουσιάζει πολύ καλύτερη εικόνα από αυτή είδα στο video. Βέβαια έχω και πολύ μικρότερες καταναλώσεις αλλά αυτό έχει να κάνει με πάρα πολλόυς παράγοντες (επιφάνεια σπιτιού, μόνωση κλπ).


Τα τούμπα τα καθαρισα την προηγούμενη φορά που τον καθάρισα. Αυτη την φορά δεν μου φάνηκαν να εχουν πολύ στάχτη αλλά αφού το λέτε θα τα κάνω αυριο.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9627 από KERBEROS
Αν δεν μαυρίσεις, δουλειά δεν γίνεται... ;)
Πάρε και κανένα ζευγάρι γάντια μεγάλης αντοχής, για να βάζεις τα χέρια σου παντού.
Γι' αυτό σου είχα πει:
Welcome to the club...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9634 από Τάκης

jnet έγραψε:
Τα τούμπα τα καθαρισα την προηγούμενη φορά που τον καθάρισα. Αυτη την φορά δεν μου φάνηκαν να εχουν πολύ στάχτη αλλά αφού το λέτε θα τα κάνω αυριο.


Επίσης δεν είδα να καθαρίζεις τη σχάρα που είναι μέσα στον καυστήρα. Την βγάζεις, τη κτυπάς ελαφρά να καθαρίσουν οι σχισμές και την ξαναβάζεις στη θέση της, έχει υποδοχές που κουμπώνει. Μπορεί και να τόκανες βέβαια αλλά καλού κακού ας τα λέμε.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9636 από jnet

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε:
Τα τούμπα τα καθαρισα την προηγούμενη φορά που τον καθάρισα. Αυτη την φορά δεν μου φάνηκαν να εχουν πολύ στάχτη αλλά αφού το λέτε θα τα κάνω αυριο.


Επίσης δεν είδα να καθαρίζεις τη σχάρα που είναι μέσα στον καυστήρα. Την βγάζεις, τη κτυπάς ελαφρά να καθαρίσουν οι σχισμές και την ξαναβάζεις στη θέση της, έχει υποδοχές που κουμπώνει. Μπορεί και να τόκανες βέβαια αλλά καλού κακού ας τα λέμε.


Ουτε αυτο το εκανα (Δηλαδή να την βγάζω) την καθαριζα από επάνω με ενα πλαστικο φτυαράκι που φαίνεται στο video. Αυριο θα την καθαρίσω και αυτή. Πάντως γενικά από το θέμα καθάρισμα ομολογώ οτι είμαι απογοητευμένος. Περίμενα κατι λιγότερο.

Τακη εσυ χρησιμοποιείς ηλεκτρική σκούπα για το καθάρισμα? Οι απορίες μου είναι ακόμη: α) στα πανω τούμπα οταν σμπρώχνεις με την βούρτσα την στάχτη μέσα αυτή που πάει και μετά πως την διώχνεις, β) μπροστά στα τούμπα που μαζεύεται αρκετή σταχτη πως την απομακρύνεις. Βεβαια αν απαντήσεις οτι χρησιμοποιείς ηλεκτρική και οι 2 απαντήσεις ισως απαντηθούν αμεσα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9637 από KERBEROS
Σκούπα πήρες;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9638 από jnet

KERBEROS έγραψε: Σκούπα πήρες;

Οχι ακόμη. Το σκέφτομαι

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ