Το λεβητοστάσιο του jnet (λεβητας pellet,αντιστάθμιση, ηλιακά, boiler 3πλής)

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142959 από dimlyk
Απο λερου τα πηρες ;


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142966 από jnet

dimlyk έγραψε: Απο λερου τα πηρες ;

Το 1/3 είναι απο το Leroy με σακκουλα GN. Τα 2/3 είναι απο HEF με σακκουλα Swei.
Παρατηρώ οτι το κάνει σε ολα.
Τωρα που το καταλαβα θα τα καιω και πιο προσεκτικά και θα δω αν το κανει μονο σε ενα απο τα 2.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142971 από jps

jnet έγραψε:

jnet έγραψε: Αυτό που μου εκανε τρομερη εντυπωση είναι οτι παρόλο που είχα τοσο καιρό να καθαρίσω και η κατασταση οπως φαίνεται και στο video είναι για καθαρισμα παρολα αυτά η θερμοκρασία καυσαερίων δεν ξεπερνουσε τους 160 βαθμους.


Τελικά τωρα με τον καθαρισμό η θερμοκρασία μετα βιας ξεπερναει τους 120 βαθμους και το διασταυρωσα και με αλλον με Pellmax που καιει swei και εχει τα ιδια νουμερα. Οποτε απο θερμογονο δυναμη δεν μας τα λεει καλά.


Όσον αφορά τη θερμογόνο δύναμη γιατί σε απασχολεί η χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων στην καμινάδα και δε σε απασχολεί το πόσο γρήγορα το πέλλετ ανεβάζει τη θερμοκρασία των νερών του λέβητα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142975 από jnet

jps έγραψε: Όσον αφορά τη θερμογόνο δύναμη γιατί σε απασχολεί η χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων στην καμινάδα και δε σε απασχολεί το πόσο γρήγορα το πέλλετ ανεβάζει τη θερμοκρασία των νερών του λέβητα;


To ποσο γρηγορα ανεβαζει τα νερα στο λέβητα δεν το μετρουσα ποτέ αλλα και πως θα βγαλεις ακρη αφου αναλογα με την εξωτερική θερμοκρασία οι επιστροφές των νερων πισω ποικιλουν.
Τωρα για τα καυσαέρια μετά απο 3 χρόνια καψιμο με διαφορα πελλετ την εχω στανταρει 155-160 οταν ο λεβητας είναι καθαρος.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144195 από jnet
Λοιπόν σημερα καθάρισα μετά απο αρκετο καιρό και πρωτη φορά είδα να καιγονται η μαυρίλα που επικαθεται πανω στα τοιχωματα.




Τελικά πρεπει να καθαριζω πιο συχνα...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144233 από jnet
Λοιπόν 2 μπλοκα σημερα το πρωί και μετα απο καθάρισμα. Κατι τρέχει... και μαλιστα εσταζς απο την καμινάδα. Ο λογος οτι ηταν βουλωμένη. Παρολο που την καθαρισα το καλοκαίρι.
Πριν ενα μηνα είχα ενα συμβαν με αιθαλη στον χωρο του λεβητοστασιου. Ηταν η μερα που είχε ξεκινησει να φυσάει δυνατά. Λεω θα επεσε καποιο κομματι απο αυτά που κολλουν στην καμινάδα αλλα δεν θεωρησα οτι θα είχε φραχτει εντελως. Βεβαια καποιες ενδειξεις υπηρχαν οπως λιγη μυρωδιά στο σιλό και η χαμηλη θερμοκρασία καυσαερίων η οποία ομως δεν μου περασε απο το νου για φραγμενη καμινάδα. Ενας επιπλεον λογος προχτες παρατηρησα οτι οταν εβγαζα τον ευκαμπτο σωλήνα μου ερχονταν πίσω σπιθες απο την καυση.
Δεν ενέργησα πολυ γρήγορα γιατί δεν είχα ταινία αλουμινιου για να κλείσω μετά το καθαρισμα. Σημερα ομως εφτασα στο αμην και επειδη ο αντιπροσωπος μου είπε οτι δεν χαθηκε και ο κοσμος αν δεν βαλω για μια μερα ταινια προχωρησα στον καθαρισμό. Το αποτελεσμα μισος κουβας λασπη.

Πριν το καθαρισμα με τα νερα του λεβητα στους 70.





μετα την δευτερη διακοπη σημερα. Μαυρη μαυριλα επεσε.







ο κουβας με το υλικό



μετα το καθαρισμα με τα νερα του λεβητα στους 60. Σορρυ για την ποιοτητα η γυναικα μου δεν ξερει να το χειριζεται καλα το τηλεφωνο. Εγω ημουν στο ντουζ για να βγαλω την μαυρίλα.



Για να μαθαινουμε απο τα παθηματα των αλλων...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ