Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7393 από Foritis
Απαντήθηκε από Foritis στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
φιλε μου το ξανακατεβασα μολις τωρα και μου ανοιγει κανονικα.
Για να ανοιξει εγω χρησιμοποιω το word απο το office.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7394 από blackbird
Απαντήθηκε από blackbird στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Με το office μου τα βγαζει κινεζικα και με ρωταει με ποια κωδικοποιηση να το ανοιξω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7396 από vasilisk
Απαντήθηκε από vasilisk στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

blackbird έγραψε: Ο λεβητας ειναι 25kw και τον εχω σε μια μεζονετα διοροφη 60m2 ο οροφος,δεν εχω σκεπη ακομα ,απ'εξω ειναι ολο επενδυση με kelyfos.Το προβλημα ειναι οτι οταν αναβουν ολα τα σωματα πανω και κατω ο λεβητας δεν μπορει να παει πανω απο 50 βαθμους.Δεν εχω ηλεκτροβανες ,ουτε δοχειο αδρανειας.Η καταναλωση απο τον οκτωβριο μεχρι σημερα ειναι περιπου 2,5 τονοι.Η αγορα του λεβητα μου κοστισε 1750 ευρω.Εβαλα λεβητα πελλετ γιατι περυσι η κουνιαδα μου διπλα με ακριβως ιδιο σπιτι εκαψε 1800 ευρω με 0.75/λιτρο=2400 λιτρα πετρελαιο και δεν ζεσταθηκε οσο θα ηθελε,οποτε σκεφτηκα οτι αν εγω χρειαστω 5 τονους πελλετ Χ 250 = 1250 ευρω ειναι πιο οικονομικο(βεβαια φετος με 0,96 το πετρελαιο θα γλυτωσω παραπανω),το κακο ειναι νομιζω οτι ο λεβητας ειναι μικρος για το σπιτι ή αν κατι ειναι λαθος σχετικα με το λεβητα κλπ.


καλημερα.πες σε πιο προγραμμα δουλευει ο λεβητας σου.ειχα περιπου το ιδιο προβλημα(δεν ανεβαζε γρηγορα θερμοκρασια ο λεβητας) και απο το προγραμμα 3 το ανεβασα στο 4 και ολα καλα μετα.παντως ο λεβητας αν και φτηνος μεχρι σημερα μου ζεσταινει ανετα σπιτι 140 μετρα χωρις κανενα προβλημα.ερχονται και αναβαθμισεις απ οτι μαθαινω με extra ανεμιστηρες,συστηματα καθαρισμου κτλ.
μεση καταναλωση γυρω στα 40 κιλα/ημερα με θερμοκρασιες χωρου 20,5 το βραδυ και 22-23 την ημερα.
μια φορα την ημερα αδειασμα του πιατου καυσης απο σκονη και λιγο κλινκερ(alfawood),ανα 3 μερες αδεισμα του συρταριου σταχτης και γεμισμα του σιλο με πελλετ,και ανα 15 μερες βουρτσα στα τουμπο.
ο λεβητας ειναι 30000 θερμιδων.παιρνει μπρος οταν ο θερμοστατης χωρου ζητησει ζεστη και σβηνει οταν φτασει την θερμοκρασια που εχουμε ορισει.εχει λειτουργεια ινβερτερ και οταν παει να πιασει θερμοκρασια ο λεβητας αναλογα ρυθμιζει και το προγραμμα του,κανει καθαρισμο του πιατου κοβοντας αριδα και αυξανοντας αερα ανα οσα διαστηματα του ορισεις.μεγιστος χρονος που αναβει το πελλετ απο την στιγμη που παιρνει εντολη ειναι 3 λεπτα.καυσαερια (απο το μενου) ξεκινανε με καθαρα τουμπο απο τους 110 βαθμους και στις 10-15 μερες φτανουν τους 160 βαθμους οταν και χρειαζεται να γινει καθαρισμος.

edit:τα τουμπο του λεβητα ειναι καθετα και εχουν ελατηρια για επιβραδυνση καυσαεριων.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vasilisk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7397 από blackbird
Απαντήθηκε από blackbird στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Τον εχω στο προγραμμα 4,τα σωματα που εχω σε ολο το σπιτι ειναι 3 τριστηλα 110χ90, 1 τριστηλο 90χ90, 2 διστηλα 60χ90,1 διστηλο 80χ90 και 2 μονοστηλα στα wc.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7405 από blackbird
Απαντήθηκε από blackbird στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Ο λεβητας ειναι ο NECIA και οχι ο VESTA απλως εμενα γραφει απ'εξω GLOBAL PEELET

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7408 από vasilisk
Απαντήθηκε από vasilisk στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
δοκιμασε το προγραμμα 5 και δες την φλογα μεσα.αν στην μπερδευει πολυ δεν κανει.αν απλα την δυναμωνει αστο εκει.εσενα πρεπει να χει και κυκλοφορητη μεσα.δες σε πια ταχυτητα δουλευει.αν ειναι στο 3 πχ δοκιμασε να χαμηλωσεις ταχυτητα κυκλοφορητη στο 2.θα ανεβαζει πιο αργα νερα πανω αλλα θα δινει χρονο στον λεβητα να πιανει θερμοκρασια.τι ημερησια καταναλωση εχεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.247 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ