Λεβητας ξυλου .Eμπειρια υστερα απο 6 χρονια.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166712 από Valo
Το ανοικτό δοχείο διαστολής σε σίγουρα προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια αλλά βασικό μειονεκτήμα του είναι η συχνή προσθήκη οξυγόνου στην εγκατάσταση με αποτέλεσμα διάβρωση σε λέβητα , σώματα σωληνώσεις. Σε συνδυασμό με την μη ύπαρξη σωστών επιστροφών στον λέβητα και πιθανόν χαμηλής ποιότητας κατασκευής , οδήγησαν στο τρύπημα του λέβητα. Για τον ίδιο τον λέβητα δεν μπορώ να εκφράσω άποψη , καλύτερα να το κάνει κάποιος πού τόν ξέρει, απλά έχω μια αμφιβολία για τα χιλιοστά πάχους των φλογοαυλων που.περιγραφεις... νομίζω πώς πρέπει να είναι 3 χιλιοστά τουλάχιστον με κάθε επιφύλαξη.
Σε ποιο σημείο τρύπησε ακριβώς? Στην μπροστινή πλευρά του φλογοαυλωτου εναλλάκτη η στην πλάτη πίσω στον καθρέπτη?
Anyway, περαστικά αδερφέ.. :(

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166713 από hirobo50
και 3 ναναι παλι δεν αλλαζει κατι....εδω ο φιλος παραπανω του τρυπησε στα 3 χρονια...δεν ειναι τυχαιο δηλαδη....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166716 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Το επαθα στο 3ο χρονο (ΟΧΙ ΜΑΒΙΛ)ελαχιστο νερο απο πορο σε μια κολληση(ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΛΗΣΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ!!!!!!) τα ανελαβε ολα η εταιρια εκτος το ξεμονταρισμα μονταρισμα ηλεκτρολογικα και σωληνωσεις(τα εκανα μονος μου),τους εστειλα το καζανι ηρθε γερανος διοτι στα 6 μετρα υψος το λεβητοστασιο ΑΝΕΒΑ ΚΑΤΕΒΑ ολα τα πληρωσαν(ΓΕΡΑΝΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ 2ΠΛΗ ΦΟΡΑ ΑΝΕΒΑ ΚΑΤΕΒΑ) μου εστειλαν και καινουργιο καζανι και ενα μοτερ καυσαεριων δωρο!!!!ΑΡΑ ΓΙΑ ΔΕΣ ΕΔΩ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=60745&Itemid=384 ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΑ ΚΑΝΩ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΩ!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166718 από dimlyk
λιγοτερο απο 3 ειναι η προδιαγραφη για τουμποσωληνες αλλα δυστυχως θελει προσοχη γιατι ειναι γνωστο οτι στην ελλαδα κυκλοφορουν ελλιποβαρεις λεβητες εισαγωμενοι και με πιθανοτατα ακαταλληλα υλικα ακομα και στους ανοξειδωτους αλλα το δοχειο διαστολης σιγουρα δεν φταιει .
ολα τα υπολοιπα μπορει ...το θετικο ειναι οτι στα 5 χρονια λογικα εχεις κανει αποσβεση αν πριν εκαιγες πετρελαιο ...προχωρησε στην αντικατασταση με λιγο παραπανω ψαξιμο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166721 από hirobo50
τα υλικα του οντως ηταν για κλαματα κολουσαμε στη μια μερια και χτυπουσε να καθαρισει η κολιση και ανοιγε παραδιπλα....τι να πω εμενα δεν μου προτεινε κανεις απο τους μεγαλεμπορους λυση και ας καφιονται ολοι για τα μηχανηματα τους και για να μην παρεξηγηθω λεω για την εταιρια ΜΑΒΙΛ και τον κεντρικο αντιπρωσοπο ελλαδας οχι γενικα εισαστε τυχεροι παιδια που σας εξηπηρετησαν και εγω ατυχος....αποσβεση εχει κανει ναι πρωτα ηθελα 2500 ευρω για πετρελαιο για 24 ωρη θερμανση και τωρα θελω 600-700 ευρω να ψαξω και ποιο προσεκτικα αλλα που????εδω δεν υπαρχουν επιλογες και πλεον εκτος νησιου δεν αγοραζω γιατι δεν μπορεις να εξηπηρετηθεις μετα....ο ενας σε πεταει στον αλλο για να μην αναλαβει....το πελλετ αν εννοοιεις αυτο κωστα δεν νομιζω να ειναι τοσο οικονομικο οσο το ξυλο...και ειναι και ακριβοτεροι οι λεβητες αυτοι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166727 από Valo
Δημήτρη δεν λέω οτι φταίει εξ ολοκλήρου το ανοικτό δοχείο , αλλά και αυτό κάπου το έχει βάλει το χεράκι του με τον καιρό.
Απο το 1980 έως τα τέλη της δεκαετίας του 90 έκαιγα λιγνίτη και απο το 2000 και μέχρι σήμερα καίω ξύλο. Στο σύνολο των 40 ετών περίπου έχω αλλάξει 4 λέβητες με αυτόν που έχω τώρα. Οι 3 απο αυτούς τρύπησαν απο εσωτερική διάβρωση και λάσπη που υπήρχε σε όλο το σώμα τους καθώς τους άνοιξα με τροχό απο περιέργεια. Το ανοικτό δοχείο ήταν θάνατος απο πολλές απόψεις για μένα (κρύα-παγωνιές-διάβρωση-φλοτέρ-μαυρίλες κτλ) αλλά παρέχει ασφάλεια. Το κομμάτι του χαλκού προς το δοχείο καθώς και το σημείο σύνδεσης στην επιστροφή είχαν τόσο πολύ διάβρωση σπηλαίωση και βρωμιά , που απο φ35 διάμετρο έκλεινε σε φ20.. Εχουν δεί τα ματια μου πολλά δεινά απο το ανοικτό δοχείο , μέχρι που πρόσφατα έβαλα δοχείο αδρανείας και κλειστό κύκλωμα με ένα σωρο καλαμπαλίκια και ησύχασα ..

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ