Λυση σφαλματος κατα την εναυση σε καυστηρα ferroli

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163146 από Ιορδανης
Καλησπερα και απο μενα.
Αποφασιζοντας φετος να προβω σε αγορα λεβητα και καυστηρα,κατεληξα στον ferroli λογω τις ιδιαιτεροτητας του να μπορω να χρησιμοποιησω ξυλο και πελλετ χωρις να χρειαστει να μπενω σε διαδικασιες ιδιαιτερες οταν θα θελω να αλλαξω το καυσημο απο ξυλο σε πελλετ.Τελικα λογο ενος φιλου που φτιαχνει πελλετ σε ιδιαιτερη προσιτη τιμη αλλα χωρις να χανει σε βαθμο καυσης,αποφασισα να τον χρησιμοποιησω αυστηρα και μονο με πελλετ.Μιλαω για λεβητα της ferroli sfl 7 και καυστηρα τις ιδιας εταιριας ferroli sun p 12 n.
Πολλα τα προβληματα πολλες οι δοκιμες οπως ειναι συνηθισμενο οταν εχεις να κανεις με βιομαζα και ιδιαιτερα οταν το υλικο που θα χρησιμοποιησεις δεν ειναι καποιας εταιριας.
Σε γενικες γραμμες το σοβαροτερο προβλημα που αντιμετωπιζα ηταν στην εναυση,σχεδον παντα χρειαζοταν δευτερη εκκινηση σε καθε αναμα,οποτε αναγκαστηκα να τραβηξω μπουτον για να το παταω οταν εβγαζε σφαλμα και να μην χρειαζεται να κατεβαινω στο ισογειο που βρισκοταν ο καυστηρας απο τον πρωτο οροφο που διαμενω.
Πλεον μετα απο πολυ σκεψη εχω συνδεσει δευτερο κοχλια στον καυστηρα για να ξεκιναει με ξεχωριστο σιλο οπου ειναι φορτωμενο με πελλετ Α1 (δεν κατηγωρω τον κατασκευαστη ετσι κι αλλιως αυτες ειναι και οι προδιαγραφες του καυστηρα),και στην συνεχεια οταν δει φλογα και μπει στην διαδικασια ταισματος περνει ρευμα ο αλλος κοχλιας οπου εχει και το "φθηνο"πελλετ.
Ετσι λοιπον "σωθηκα"κατα μια εννοια γτ και την δουλεια μου εκανα και δεν χρειαστηκε να προβω σε τιποτα αλλες περιπετειες.Το ευτηχημα ειναι πως ετσι μπορω και τροφοδοτω για την καυση σχεδον οτιδηποτε μπορει να ανεβασει ο κοχλιας και να το ριξει στον καυστηρα διχως να εχω πια θεμα με σφαλματα κατα την εναυση.Ξεχασα να αναφερω πως στην αρχη αλλαξα και την αντισταση με μια πιο δυνατη,πραγμα που πλεον δεν τιθεται θεμα γιατι ξεκιναει με Α1 ετσι κι αλλιως.Ενα παραπονο που εχω ειναι για το σιλο της ferroli, γιατι ξεμενει απο πελλετ ο κοχλιας ενω μεσα μπορει να υπαρχουν και 30 κιλα πελλετ για να μην πω παραπανω,που αν το γνωριζα θα εμπαινα στην διαδικασια να φτιαξω ενα μονος μου.Η μονη αλλαγη για ολο το συστημα ειναι ενα δευτερο σιλο,ο δευτερος κοχλιας και ο σωληνας εισαγωγης τροφοδοσιας του πελλετ στον καυστηρα οπου ειναι διπλος,για να μπορω να συνδεσω τους δυο κοχλιες και κατι ψιλοπραγματα στο θεμα του ρευματος στην εντολη που χρειαζονται οι κοχλιες για να συνεργαζονται.
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163168 από burnit40
το ειδιο θεμα ειχα κ εγω καιγωντας καλαμποκι κ ηλιοσπορο,τελικα το ελυσα βαζωντας περιπου 10 τα εκατο πελλετ στο μιγμα.επαιρνε με δευτερη εναυση κ σκεφτικα αλλαγη αντιστασης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.055 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ