Windhager Biowin 26kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126580 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Πολυ καλος λεβητας...απο τους κορυφαιους νομιζω...500m2 λιγα μηχανηματα θα μπορουσαν να ζεστανουν με αυτη την ευκολια.
Μερικες αποριες αν εχεις την καλοσυνη να μου τις λυσεις.

1. Στο 1ο σου ποστ αναφερεις πως ο λεβητας οταν δουλευει στο 70% της ισχυς του καταναλωνει 70 κιλα...το τελευταιο ποστ ομως δινει 58% ισχυος για αυτα τα 70 κιλα.

2. Σε τι θερμοκρασιες διατηρεις το σπιτι το 24ωρο;;; Ζεσταινεις ολη την επιφανεια των 500m2;;;

3. Την οικονομια την τοποθετεις στο 66,3%...με τι τιμες πετρελαιου - πελλετ την υπολογιζεις;;;

4. Στους 0 βαθμους καταναλωνεις 90 κιλα και ο λεβητας δουλευει στο 85% της ισχυς του.
Με max ισχυ λεβητα 26kw, σημαινει οτι την ωρα καις max 5 κιλα πελλετ (ισχυ πελλετ 5,2 kw / kg...αρα για να καψει ο λεβητας στους 0 βαθμους 90 κιλα σημαινει οτι ο λεβητας δουλεψε συνολικα 18 ωρες το 24ωρο. Ισως οχι συνεχομενα και στο max αλλα σιγουρα οχι λιγοτερες ωρες το 24ωρο απο αυτες...λογικα περισσοτερες και σε χαμηλοτερη ισχυ.
Βαση του παραπανω, στο υποθετικο σεναριο των -10 βαθμων η μιας μερας με ολικο παγετο πιστευεις οτι ο λεβητας θα ανταπεξελθει στην ζητηση και τις απωλειες του σπιτιου;;;
Η μεγιστη καταναλωση το 24ωρο για να παρουμε αυτα τα 26kw με τον λεβητα σε max ισχυ ειναι 120 κιλα...δεν μπορεις να καψεις παραπανω.

Σε ευχαριστω προκαταβολικα :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126586 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

χρηστος8 έγραψε: Πολυ καλος λεβητας...απο τους κορυφαιους νομιζω...500m2 λιγα μηχανηματα θα μπορουσαν να ζεστανουν με αυτη την ευκολια.
Μερικες αποριες αν εχεις την καλοσυνη να μου τις λυσεις.

1. Στο 1ο σου ποστ αναφερεις πως ο λεβητας οταν δουλευει στο 70% της ισχυς του καταναλωνει 70 κιλα...το τελευταιο ποστ ομως δινει 58% ισχυος για αυτα τα 70 κιλα.

2. Σε τι θερμοκρασιες διατηρεις το σπιτι το 24ωρο;;; Ζεσταινεις ολη την επιφανεια των 500m2;;;

3. Την οικονομια την τοποθετεις στο 66,3%...με τι τιμες πετρελαιου - πελλετ την υπολογιζεις;;;

4. Στους 0 βαθμους καταναλωνεις 90 κιλα και ο λεβητας δουλευει στο 85% της ισχυς του.
Με max ισχυ λεβητα 26kw, σημαινει οτι την ωρα καις max 5 κιλα πελλετ (ισχυ πελλετ 5,2 kw / kg...αρα για να καψει ο λεβητας στους 0 βαθμους 90 κιλα σημαινει οτι ο λεβητας δουλεψε συνολικα 18 ωρες το 24ωρο. Ισως οχι συνεχομενα και στο max αλλα σιγουρα οχι λιγοτερες ωρες το 24ωρο απο αυτες...λογικα περισσοτερες και σε χαμηλοτερη ισχυ.
Βαση του παραπανω, στο υποθετικο σεναριο των -10 βαθμων η μιας μερας με ολικο παγετο πιστευεις οτι ο λεβητας θα ανταπεξελθει στην ζητηση και τις απωλειες του σπιτιου;;;
Η μεγιστη καταναλωση το 24ωρο για να παρουμε αυτα τα 26kw με τον λεβητα σε max ισχυ ειναι 120 κιλα...δεν μπορεις να καψεις παραπανω.

Σε ευχαριστω προκαταβολικα :)


Δεν έχω να διαφωνίσω σε κάτι σε όσα γράφτηκαν τα προηγούμενα ποστ αλλά έχω την εξής απορία (πέρα από αυτές που παράθεσε ο Χρήστος παραπάνω.

Πως γίνεται με 26 kw να ζεσταίνεις 500 τ.μ. όταν οι θερμικές σου απώλειες στους 0 βαθμούς κελσίου εξωτερική θερμοκρασία μπορεί να είναι π.χ. 75 kw χωρίς να συνυπολογίζω τυχόν ΖΝΧ?

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126598 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Σου εύχομαι αυτά που λες να είναι πραγματικά και να μείνεις ικανοποιημένος από την επιλογή σου atsits.
250 τ,μ με 4.7 μέτρα ύψος και άλλα 250 τ.μ. με ύψος 3 μ. είναι αρκετά μεγάλος όγκος και τα νούμερα του λέβητα νομίζω δεν βγαίνουν πόσο μάλλον όπως προαναφέρθηκε με εξωτερική 0 C°. Περιμένω να διαβάσω και άλλα από την χρήση.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126608 από atsits
Απαντήθηκε από atsits στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Χρηστο,
ευχαριστως καθως εχω μαθει αρκετα πραγματα τοσο καιρο που διαβαζω τα posts σου.

Λοιπον,
1. Καθως ειναι η πρωτη χρονια που δουλευει το μηχανημα, αναλογα διαμορφωνονται και οι μερτησεις μου. Οντως ειχα αναφερει στο αρχικο post οτι στο 70% της ισχυος ο λεβητας καταναλωνει περιπου 70 κιλα. Ισως να μην ημουν αρκετα ακριβης στη φραση μου αλλα αυτα τα νουμερα αναφεροντουσαν σαν ενδεικτικος μεσος ορος του 1ου δεκαπενθημερου του Δεκεμβριου οπου ειχαν σημειωθει αρκετα κρυα. Εχτες ομως εχοντας συλλεξει στοιχεια 96 ημερων ετρεξα τα στατιστικα και εβγαλα μεσους ορους ανα θερμοκρασια και ετσι μπορεσα να δωσω ακριβεστερες μετρησεις. Πιστευω πως οσο περναει ο καιρος θα εχω ακριβεστερη εικονα, χωρις ομως τα στοιχεια να διαφοροποιηθουν εντονα.

2.
α. Ισογειο: 22 ολο το 24 ωρο. Θερμοστατης απλος ψηφιακος siemens.
β. Ισογειο μεζονετας: 21,6 (07:00-09:30), 21,2 (09:30-18:30), 21,6 (18:30-23:00), 20,8 (23:00-07:00). Θερμοστατης Siemens rev24rf με ενεργοποιημενο pid.
γ. 1ος ορ. μεζονετας: 20 (09:30-19:00), 20,5 (19:00-09:30). Θερμοστατης προγραμματιζομενος (μαρκα τρεχα-γυρευε).

Ναι, ζεσταινεται ολο το σπιτι. Ειχα κλεισει ενα δωματιο (αστειο ε?) αλλα αρχισε να φωναζει η γυναικα μου για υγρασιες και το ανοιξα και αυτο.

3. Πετρελαιο: 1,27 eur/lt (υποθετικο), πελλετ 0,342 eur/kg (η πραγματικη μου επιδοση).

4. Για 0 βαθμους εχω μονο μια μετρηση και δεν θεωρω αξιοπιστο οχι τα 90 kgs, αλλα το 85% της ισχυος περισσοτερο. Εκεινη την ημερα ειχε ερθει και η οικιακη βοηθος και αερισε αρκετα το σπιτι, οποτε δεν μπορω να πω κατι με ασφαλεια. Εαν πεσει η θερμοκρασια θα μπορω να εχω ακριβεστερα στοιχεια. Μιας και η ερωτηση ομως ειναι ρητορικη εκτιμω πως με τον ογκο του σπιτιου και με την υπαρχουσα μονωση δεν θα μπορουσα να κρατησω τις παραπανω θερμοκρασιες σε -10 εξωτερικη. Ισως εαν αυτο συνεβαινε για 1-2 ημερες μπορει και να τις κρατουσα αλλα για μεγαλυτερο διαστημα πιστευω πως θα ειχα προβλημα. Εχω λυση ομως σε αυτη την περιπτωση.

Εχεις τιποτα πληροφοριες για δραστικη αλλαγη του κλιματος? (αστειευομαι).

Ελπιζω να βοηθησα. Για οτι αλλο χρειαστεις μη διστασεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126611 από atsits
Απαντήθηκε από atsits στο θέμα Windhager Biowin 26kW
vag1234,
καθως δεν ειμαι του τομεα, δεν μπορω να κρινω καθως και να απαντησω την ερωτηση. Ισως καποιος πιο ειδημων θα μπορουσε.

sakisystem,
νομιζω πως σκοπος του φορουμ ειναι η ανταλλαγη εμπειριων / αποψεων με σκοπο την μαθηση και γνωση. Εγω τουλαχιστον αυτο το σκοπο ειχα και εχω απο τοτε που διαβαζω αυτο το φορουμ. Εαν αυτα που γραφω ειναι πραγματικα το ξερω καλα καθως εχω και το σπιτι και το λεβητα. Οπως ειπα και στην αρχη, ουτε εγω ημουν σιγουρος για την επιλογη μου (οπως καθενας φανταζομαι που δοκιμαζει μια καινουρια προς αυτον τεχνολογια). Τωρα ειμαι αρκετα πιο σιγουρος απ' οτι ημουν 3 μηνες νωριτερα. Ας τελειωσει ομως η σεζον και θα σας γραψω αρκετα νουμερα για να εχουμε να λεμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126613 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Έτσι ακριβώς είναι atsits τα όσα αφορούν το φόρουμ, αμφισβητώ τον τρόπο υπολογισμού, που έμαθα από διάφορα φόρουμ και ειδικούς, της απαιτούμενης ενέργειας για να θερμανθεί ένα σπίτι, με έναν γρήγορο λοιπόν υπολογισμό για τον όγκο σου, με την καλύτερη μόνωση, με απόδοση συστήματος 95%, με εξωτερική 10, με ζητούμενη 20 οι απώλειες αγγίζουν τα 35 KW, αναρωτιέμαι που κάνω λάθος.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ