Windhager Biowin 26kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126622 από atsits
Απαντήθηκε από atsits στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Αρα για να καταλαβω (αν καταλαβαινω σωστα)... εσυ λες οτι για τον ογκο του σπιτιου οταν ζηταω ΔΤ 10 βαθμους με τα 26kW max, οχι μονο δεν μπορω να ανεβασω την εσωτερικη θερμοκρασια, αυτη θα πεφτει κιολας?

Αν αυτο εννοεις τοτε μαλλον καποιο λαθος κανεις γιατι:
1. Εγω ζεσταινομαι μια χαρα και
2. Ξερω πολυ καλα για ποσα τετραγωνικα πληρωνω χαρατσι

Αρα ή οι ειδικοι δεν ειναι και τοσο ειδικοι (ειδα και γω πολλους "ειδικους" που ευτυχως που ειμαι μηχανικος και ψιλοκαταλαβαινω εαν καποιος λεει μπαρουφες) ή κατι εξωπραγματικο συμβαινει στην περιπτωση μου (πχ ο λεβητας εχει β.α. 200%).

Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω να κανω υπολογισμο απωλειων, αν και πιστευω πως δεν πρεπει να ειναι κατι το φοβερο, αρκει να εχεις διαθεσιμα τα καταλληλα εργαλεια και τη μεθοδολογια. Δυστυχως ομως δεν γνωριζω να σου πω ποσες απωλειες εχω... αυτο που μπορω να σου πω (οπως και ο καθενας μπορει) ειναι να σου πω εαν ζεσταινομαι καθως και τι θερμοκρασιες εχει το σπιτι, ποιον λεβητα αγορασα, ποσο πελλετ καιει και ποσες ωρες λειτουργησε. Απο εκει πιστευω οτι μπορουμε να παρουμε αρκετα συμπερασματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126638 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Όχι εγώ δεν λέω ούτε εννοώ τίποτα από αυτά που εξηγείς.
Αφού είσαι και μηχανικός πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να αμφισβητούμε τα νούμερα, το ενδιαφέρον μου απλά επικεντρώνεται στο να ερευνήσω για πιο λόγο τα 26 KW αρκούν για ένα τέτοιο σπίτι. Νομίζω πως και στα προηγούμενα ποστ των "συμφορουμιτών" εκφράστηκε ένας εντυπωσιασμός για την δυσαναλογία ισχύος λέβητα/όγκος θερμαινόμενου χώρου.
Δεν έχω καμία σχέση με την ειδικότητα αλλά από δύο διαφορετικούς τρόπους υπολογισμού απωλειών που έχω και που ξέρω πως με αυτούς κατά κόρον οι μηχανολόγοι θερμουδραυλικοί βγάζουν απώλειες, η απαιτούμενη ισχύς με τα παραπάνω δεδομένα είναι αυτή των 35 KW περίπου χωρίς ΖΝΧ και όσο κατεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία τόσο ανεβαίνουν και οι απώλειες. Ο Χρήστος που έχει εμπειρία ας μας δώσει μια εξήγηση, μήπως η θερμομόνωση μπορεί να δώσει τόσο μικρές απώλειες ? Στον υπολογισμό που έκανα έβαλα τον συντελεστή της καλύτερης θερμομόνωσης και το αποτέλεσμα είναι κάτι λιγότερο από 34 KW.

Σε κάθε περίπτωση πέρα από την ζέστη σου εύχομαι απροβλημάτιστη χρήση.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126639 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

atsits έγραψε: Αρα για να καταλαβω (αν καταλαβαινω σωστα)... εσυ λες οτι για τον ογκο του σπιτιου οταν ζηταω ΔΤ 10 βαθμους με τα 26kW max, οχι μονο δεν μπορω να ανεβασω την εσωτερικη θερμοκρασια, αυτη θα πεφτει κιολας?

Αν αυτο εννοεις τοτε μαλλον καποιο λαθος κανεις γιατι:
1. Εγω ζεσταινομαι μια χαρα και
2. Ξερω πολυ καλα για ποσα τετραγωνικα πληρωνω χαρατσι

Αρα ή οι ειδικοι δεν ειναι και τοσο ειδικοι (ειδα και γω πολλους "ειδικους" που ευτυχως που ειμαι μηχανικος και ψιλοκαταλαβαινω εαν καποιος λεει μπαρουφες) ή κατι εξωπραγματικο συμβαινει στην περιπτωση μου (πχ ο λεβητας εχει β.α. 200%).

Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω να κανω υπολογισμο απωλειων, αν και πιστευω πως δεν πρεπει να ειναι κατι το φοβερο, αρκει να εχεις διαθεσιμα τα καταλληλα εργαλεια και τη μεθοδολογια. Δυστυχως ομως δεν γνωριζω να σου πω ποσες απωλειες εχω... αυτο που μπορω να σου πω (οπως και ο καθενας μπορει) ειναι να σου πω εαν ζεσταινομαι καθως και τι θερμοκρασιες εχει το σπιτι, ποιον λεβητα αγορασα, ποσο πελλετ καιει και ποσες ωρες λειτουργησε. Απο εκει πιστευω οτι μπορουμε να παρουμε αρκετα συμπερασματα.


ποιας χρονιάς κατασκευής είναι το σπίτι και τι μονώσεις έχεις?

Σύμφωνα με τα λεγομενά σου πρέπει να ξαναγραφούν όλα τα τεχνικά βιβλία! :)

Εγώ έκανα την εξής ερώτηση πως γίνεται ένα σπίτι με 75 kw απώλειες στους 0 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία να καλύπτεται με 26 kw λέβητα? Ακόμα και με προδιαγραφές κενακ δύσκολα πέφτει κάτω από 45 kw!

Επίσης θα θέλαμε να μας εξηγήσεις πως έφθασες στο συμπέρασμα του 66% εξοικονόμηση σε σχέση με το πετρέλαιο.. Πρόσοχή δεν είπα ότι το μηχάνημα δεν είναι καλό, τέλειο είναι, τα νούμερα δεν βγαίνουν!! :)

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126661 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Μαλλον κατι σας διαφευγει.. και αυτο ειναι η συνεχομενη λειτουργια του λεβητα σε συνδιασμο φυσικα με την απροσκοπτη και συνεχομενη υψηλη αποδοση του (λογω αυτοκαθαρισμου κτλ)

Εγω οπως το καταλαβαινω (και αφηνω στην ακρη μονωσεις κτλ κτλ) :

Ο φιλος μας λεει οτι ο λεβητας δουλευει 13.5 ωρες την ημερα! Προσεξτε λεει οτι δουλευει ο λεβητας 13.5 ωρες, το οποιο ειναι σημαντικοτατο για το πως βγαινουν τα νουμερα! ενδεχομενος τα νερα κυκλοφορουν στο δικτυο 18-20 ωρες.

Εχει κανενας σας τον λεβητα του να δουλευει 13.5 ωρες?

13.5 ωρες x MO 16 Kw = 216 στην περιπτωση του φιλου

Ενας Ελληνικος ή οχι της ποιοτητας του συγκεκριμενου με αυτορυθμιση αποδοσης 40αρης αντιστοιχα θα δουλευε

5 ωρες? x 40 kw σταθερα = 200


Γενικα ενας τροπος υπολογισμου ειναι ο εξης για να δειτε ποσο παραμυθα παιζει με τα Kw (σε σχεση με το πετρελαιο) Και σας το κανω χοντρικα

Δεδομενα
- Τι λεβητα πετρελαιου εχουμε?
Εγω εχω 33αρη αν θυμαμαι καλα
- Τι καιει ενας λεβητας 33αρης
33 kw/ 10 kw χοντρικα το 1 λτ πετρελαιο = 3.3 λτ την ωρα λειτουργιας του (με 100% αποδοση που δεν παιζει ετσι?)
- Ποσες ωρες να βαλω οτι ειναι το αποδεκτο αναμα της θερμανσης με το πετρελαιο? Να βαλω 8 ωρες?
Αρα 8 x 3.3 lt = 25 λιτρα την ημερα θα επρεπε να καιει ο λεβητας μου στο φουλ
- Ποσους μηνες ειχα θερμανση? εγω προσωπικα 5 x 30 μερες = 150 μερες

Αρα 150 μερες απο 25 λιτρα/ημερα = 3.750 λτ πετρελαιο!!!! ΕΚΑΙΓΑ ΤΟΣΑ??? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ!

Παμε τωρα να δουμε τι εκαιγα και τι σαυμπερασμα βγαινει

- Εγω προσωπικα εκαιγα 2000 λτ / σεζον.
Δηλαδη 2000 λτ / 150 μερες = 13.3 λτ ανα ημερα
Τα 13.3 λτ / 8 ωρες λειτουργιας = 1,66 λτ την ωρα

το 1,66 λτ μας δινει 16.6 Kw.

ΜΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΑK@ΚΑΣ ο εργολαβος εβαλε τον διπλασιο λεβητα σε σχεση με το τι πραγματικα χρειαζομουν?


Πως ειναι δυνατον οταν υπολογιζοντας τις απωλειες με τυπους (εχω απο μελετη προτυπη και παιζω και εγω με τις τιμες για το σπιτι μου ) το σπιτι να θελει 30 Kw, εμενα στην πραγματικοτητα να μου φτανουν τα 16.6 kw? :lol:

Οποιος ξερει ας απαντησει... ;)
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, fotisbasm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126667 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

kosmidis80 έγραψε: Μαλλον κατι σας διαφευγει.. και αυτο ειναι η συνεχομενη λειτουργια του λεβητα σε συνδιασμο φυσικα με την απροσκοπτη και συνεχομενη υψηλη αποδοση του (λογω αυτοκαθαρισμου κτλ)

Εγω οπως το καταλαβαινω (και αφηνω στην ακρη μονωσεις κτλ κτλ) :

Ο φιλος μας λεει οτι ο λεβητας δουλευει 13.5 ωρες την ημερα! Προσεξτε λεει οτι δουλευει ο λεβητας 13.5 ωρες, το οποιο ειναι σημαντικοτατο για το πως βγαινουν τα νουμερα! ενδεχομενος τα νερα κυκλοφορουν στο δικτυο 18-20 ωρες.

Εχει κανενας σας τον λεβητα του να δουλευει 13.5 ωρες?

13.5 ωρες x MO 16 Kw = 216 στην περιπτωση του φιλου

Ενας Ελληνικος ή οχι της ποιοτητας του συγκεκριμενου με αυτορυθμιση αποδοσης 40αρης αντιστοιχα θα δουλευε

5 ωρες? x 40 kw σταθερα = 200


Γενικα ενας τροπος υπολογισμου ειναι ο εξης για να δειτε ποσο παραμυθα παιζει με τα Kw (σε σχεση με το πετρελαιο) Και σας το κανω χοντρικα

Δεδομενα
- Τι λεβητα πετρελαιου εχουμε?
Εγω εχω 33αρη αν θυμαμαι καλα
- Τι καιει ενας λεβητας 33αρης
33 kw/ 10 kw χοντρικα το 1 λτ πετρελαιο = 3.3 λτ την ωρα λειτουργιας του (με 100% αποδοση που δεν παιζει ετσι?)
- Ποσες ωρες να βαλω οτι ειναι το αποδεκτο αναμα της θερμανσης με το πετρελαιο? Να βαλω 8 ωρες?
Αρα 8 x 3.3 lt = 25 λιτρα την ημερα θα επρεπε να καιει ο λεβητας μου στο φουλ
- Ποσους μηνες ειχα θερμανση? εγω προσωπικα 5 x 30 μερες = 150 μερες

Αρα 150 μερες απο 25 λιτρα/ημερα = 3.750 λτ πετρελαιο!!!! ΕΚΑΙΓΑ ΤΟΣΑ??? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ!

Παμε τωρα να δουμε τι εκαιγα και τι σαυμπερασμα βγαινει

- Εγω προσωπικα εκαιγα 2000 λτ / σεζον.
Δηλαδη 2000 λτ / 150 μερες = 13.3 λτ ανα ημερα
Τα 13.3 λτ / 8 ωρες λειτουργιας = 1,66 λτ την ωρα

το 1,66 λτ μας δινει 16.6 Kw.

ΜΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΑΛ@ΚΑΣ ο εργολαβος εβαλε τον διπλασιο λεβητα σε σχεση με το τι πραγματικα χρειαζομουν?


Πως ειναι δυνατον οταν υπολογιζοντας τις απωλειες με τυπους (εχω απο μελετη προτυπη και παιζω και εγω με τις τιμες για το σπιτι μου ) το σπιτι να θελει 30 Kw, εμενα στην πραγματικοτητα να μου φτανουν τα 16.6 kw? :lol:

Οποιος ξερει ας απαντησει... ;)


Κάνε τον ίδιο συλλογισμό με τα λίτρα πετρελαίου που έγραψε ο φίλος ότι έκαιγε, με αναγωγή σε θερμογόνο του πέλλετ και τους βαθμούς απόδοσης των μηχανημάτων να δούμε τι βγάινει επειδή έχω πιεί κάτι τσίπουρα τώρα ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126676 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Windhager Biowin 26kW

kosmidis80 έγραψε: Μαλλον κατι σας διαφευγει.. και αυτο ειναι η συνεχομενη λειτουργια του λεβητα σε συνδιασμο φυσικα με την απροσκοπτη και συνεχομενη υψηλη αποδοση του (λογω αυτοκαθαρισμου κτλ)

Εγω οπως το καταλαβαινω (και αφηνω στην ακρη μονωσεις κτλ κτλ) :

Ο φιλος μας λεει οτι ο λεβητας δουλευει 13.5 ωρες την ημερα! Προσεξτε λεει οτι δουλευει ο λεβητας 13.5 ωρες, το οποιο ειναι σημαντικοτατο για το πως βγαινουν τα νουμερα! ενδεχομενος τα νερα κυκλοφορουν στο δικτυο 18-20 ωρες.

Εχει κανενας σας τον λεβητα του να δουλευει 13.5 ωρες?

13.5 ωρες x MO 16 Kw = 216 στην περιπτωση του φιλου

Ενας Ελληνικος ή οχι της ποιοτητας του συγκεκριμενου με αυτορυθμιση αποδοσης 40αρης αντιστοιχα θα δουλευε

5 ωρες? x 40 kw σταθερα = 200


Γενικα ενας τροπος υπολογισμου ειναι ο εξης για να δειτε ποσο παραμυθα παιζει με τα Kw (σε σχεση με το πετρελαιο) Και σας το κανω χοντρικα

Δεδομενα
- Τι λεβητα πετρελαιου εχουμε?
Εγω εχω 33αρη αν θυμαμαι καλα
- Τι καιει ενας λεβητας 33αρης
33 kw/ 10 kw χοντρικα το 1 λτ πετρελαιο = 3.3 λτ την ωρα λειτουργιας του (με 100% αποδοση που δεν παιζει ετσι?)
- Ποσες ωρες να βαλω οτι ειναι το αποδεκτο αναμα της θερμανσης με το πετρελαιο? Να βαλω 8 ωρες?
Αρα 8 x 3.3 lt = 25 λιτρα την ημερα θα επρεπε να καιει ο λεβητας μου στο φουλ
- Ποσους μηνες ειχα θερμανση? εγω προσωπικα 5 x 30 μερες = 150 μερες

Αρα 150 μερες απο 25 λιτρα/ημερα = 3.750 λτ πετρελαιο!!!! ΕΚΑΙΓΑ ΤΟΣΑ??? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ!

Παμε τωρα να δουμε τι εκαιγα και τι σαυμπερασμα βγαινει

- Εγω προσωπικα εκαιγα 2000 λτ / σεζον.
Δηλαδη 2000 λτ / 150 μερες = 13.3 λτ ανα ημερα
Τα 13.3 λτ / 8 ωρες λειτουργιας = 1,66 λτ την ωρα

το 1,66 λτ μας δινει 16.6 Kw.

ΜΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΑK@ΚΑΣ ο εργολαβος εβαλε τον διπλασιο λεβητα σε σχεση με το τι πραγματικα χρειαζομουν?


Πως ειναι δυνατον οταν υπολογιζοντας τις απωλειες με τυπους (εχω απο μελετη προτυπη και παιζω και εγω με τις τιμες για το σπιτι μου ) το σπιτι να θελει 30 Kw, εμενα στην πραγματικοτητα να μου φτανουν τα 16.6 kw? :lol:

Οποιος ξερει ας απαντησει... ;)


Θοδωρή συμφωνώ, μα κάνεις μια παράθεση στο Μ.Ο. της χειμερινής περιόδου, που σημαίνει ότι με θερμοκρασίες συνεχόμενα αρνητικές, ο λέβητας θα πρέπει να μπορεί να ανταπεξέλθει, όσα χρόνια λόγω φθοράς και αν πέρασαν και έπεσε ο συντελεστής απόδοσης.

Έτσι και ο φίλος μας, όπως σωστά έγραψε σε αρνητικές θερμοκρασίες -10 για 2-3 μέρες θα είναι δύσκολα τα πράγματα.

Συμπέρασμα, μην αφήνετε την οικιακή βοηθό να αερίζει τον χώρο για πολύ, γιατί όλες οι μελέτες θα πέσουν έξω. ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ