Pelletech 15-50 by Κώστας Β.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115367 από egress1981
Απαντήθηκε από egress1981 στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Κωστα ειμαι ο Σταθης για το τυπικο της υποθεσης.Ειχα το ιδιο προβλημα οταν εκαψα alfa wood αλλα και με πυρινα απο ελια.Με τσοφλι απο αμύγδαλο δεν ειχα τετοιο προβλημα.Φετος εχω παρει κουκουτσι ολοκληρο ελιας και το δοκιμασα για λιγο με ικανοποιητικα αποτελεσματα,(οταν καψω περισοτερο θα εχω πληρη εικονα)Παντως με εχεις βαλει στην πριζα για μετατροπη και στο δικο μου!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vasiliskb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120309 από Κώστας Β.
Απαντήθηκε από Κώστας Β. στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Στάθη καλημέρα, μετά από ένα μήνα καύσης και με τα κρύα των τελευταίων ημερών (το θερμόμετρο του αυτοκινήτου το πρωί στην περιοχή της Λάρισας δείχνει -3) μπορώ πλέων να σου πω ότι η μετατροπή αξίζει με το παραπάνω. Ο Καυστήρας αποδίδει καλύτερα και δεν πιάνει κλινκερ μέσα στο χώρο καύσεις. Επίσης αν και δεν έχω την ξύστρα που υπάρχει στο νέο μοντέλο το καθάρισμα είναι πλέον παιχνιδάκι. Ασχολούμαι μόνο με τα τούμπο και τα πλαϊνά τοιχώματα για την απομάκρυνση της κάπνας και της στάχτης, τίποτε άλλο. Το 24ωρω έχω κάψει από 32 - 43 κιλά μάξιμουμ( Τα 43 σήμερα). Ο θερμοστάτης χώρου λειτουργεί τώρα με την παγωνιά 8 ώρες το 24ωρω μόνιμα στους 21 βαθμούς (0,5 βαθμό πάνω από πέρυσι και περισσότερες ώρες λειτουργίας αλλά λιγότερη κατανάλωση). Άλλη 1 ώρα περίπου τη μέρα για το ΖΝΧ συνολικά 9 ώρες τη μέρα. Ο κοχλίας λειτουργεί 1'' κάθετε 12'' ο αέρας μπροστά είναι 23% και πίσω 20%. Μετά από ένα χρόνο και έχοντας δοκιμάσει διάφορους χρόνους κατέληξα ότι είναι καλύτερα μικρά αλλά σύντομα διαστήματα τροφοδοσίας από τα μεγάλα αλλά όχι σύντομα. Η φλόγα κρατιέται σταθερή με αυτό τον τρόπο και δεν πέφτει η ένταση της. Βέβαια πριν την αναβάθμιση είχα δοκιμάσει μικρή τροφοδοσία αλλά δεν ξέρω γιατί η φλόγα δεν έφτανε πολύ ψηλά. Τώρα δεν έχω αυτό το πρόβλημα. Η Φλόγα είναι πλούσια και το μαντέμι γίνετε άσπρο ακόμη και τα πλαϊνά στο πάνω μέρος του λέβητα. Αν έχεις κάποια παρατήρηση η έχεις διαπιστώσει κάτι περισσότερο θα χαρώ να το μοιραστούμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121595 από panagos7
Απαντήθηκε από panagos7 στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Κωστα κατ'αρχην ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ!Ειδα τις φωτο σου και εχοντας ρωτησει τον τοπικο αντιπροσωπο δεν εχω καταλαβει ακομα το σκοπο ολης αυτης της μετατροπης.Για να μην ειμαι γραφικος φαινεται οντωσ πιο καθαρη δουλεια αλλα αν δεν το δω δεν μπορω να το καταλαβω πωσ καιει?!Παρ'ολα αυτα ηθελα να σου πω (απο προηγουμενο ποστ) οτι απο την στιγμη που ακυρωσα την τριοδη στον δικο μου λεβητα ειδα την υγειά μου και ζεσταινομαι πολυ πιο γρηγορα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128725 από Κώστας Β.
Απαντήθηκε από Κώστας Β. στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Μετά από τρεις μήνες περίπου μπορώ με σιγουριά να πω ότι καίει καλύτερα και ακόμη και με μάπα πελετ δεν έχει πρόβλημα. Στο δικό σου έχεις παρατηρήσει κλινκερ μέσα στο χώρο καύσεις στις σχισμές που βγαίνει ο αέρας; Στο δικό μου πριν έπιανε. (Καίω german pelet και schwechofer, σίγουρα δε το έγραψα σωστά αλλά κατάλαβες αυτό με το πορτοκαλί σακούλι). Τώρα πιάνει αλλά: πρώτον είναι πολύ λίγο και σε μεγάλα διαστήματα, δεύτερον καθαρίζει πολύ εύκολα και τρίτον και ποιο σημαντικό δεν εμποδίζει τον αέρα που βγαίνει πλέον από τις τρύπες που έχει το στεφάνι.
Τέλος πάντων σίγουρα αν δε το δεις δε μπορείς να καταλάβεις. Αν είσαι Λάρισα μπορείς να περάσεις μια βόλτα πάντως. Τώρα για την τρίοδη δε ξέρω εγώ λόγο του δοχείου αδρανείας έχω άμεσα ζεστό νερό στα σώματα και πιστεύω και αρκετή οικονομία. Φέτος τόλμησα και δουλεύω στους 53 βαθμούς το νερό στα σώματα και η σύζυγος δε διαμαρτύρεται ότι κρυώνει οπότε πάμε καλά!!!!!! Κατανάλωση περίπου δυο σακιά τη μέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129744 από panagos7
Απαντήθηκε από panagos7 στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Ναι, μεσα στους φλογοαυλους πιανει αλλα με μια αυτοσχεδια χαζομαρα καθαριζω και το κενο που φυσαει ο πρωτευων ανεμιστηρας.Υποψην μια φορα τον μηνα βγαζω την κεφαλη και την καθαριζω.Εχεις βρει τιποτα για να καθαριζουμε τα τουμπο απο την πισα που στεγνωνει και πιανει κατι σαν κρουστα?Με τουμποβουρτσα προσπαθω αλλα δεν καθαριζει τοσο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #130541 από Κώστας Β.
Απαντήθηκε από Κώστας Β. στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Τουμποβουρτσα έχω και εγώ 70άρα. Μια μικρή κρούστα στο κατω μέρος πράγματι μένει αλλά δε νομίζω ότι είναι πίσσα για κάπνα μου μοιάζει αν και δεν βάζω το χέρι στη φωτιά.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ