BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53243 από valsam
BURNiT WBS Active 30kW by valsam δημιουργήθηκε από valsam
Eφτασε η ωρα να κανω μια μινι παρουσιαση του λεβητα μου και'γω, μαξι ειναι μαλλον αλλα μινι λεω γιατι απο καταναλωσεις και προβληματα ολοκληρωμενη αποψη θα εχω στο τελος του χειμωνα μιας και ουτε μηνα καλα καλα δεν δουλευει ακομη.
Εχουμε και(ξανα) λεμε λοιπον(τα εχω γραψει στην ενοτητα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit και ισος κατανταει κουραστικο)για το σπιτι μου αγορασα εναν λεβητα BURNiT WBS Active 30kw και ενα δοχειο αδρανειας 500 λιτρα ,το σπιτι ειναι 200 τ.μ και βρισκετε στην Περαια Θεσ/νικης προτιμηθηκε ο 30ρης και οχι ο 40ρης γιατι ηθελα να χρησιμοποιησω την ηδη υπαρχον εσωτερικη καμιναδα του λεβητα πετρελαιου που ειναι φ150 και καλυπτει τον 30ρη(ο 40ρης θελει φ180),το τελικο κοστος ολης της εγκαταστασης μαζι με ολα τα υλικα και παρελκομενα οπως ηλεκτρολογικοι πινακες και μια ηλεκτροβανα και δευτερο (μεταχειρισμενο) κυκλοφορητη και μια αποθηκη που στεγαζει τον λεβητα ηταν 2500 +- ευρω(κατι ψιλα ισος μου ξεφυγαν)!
Πιστευω οτι με λιγοτερα λεφτα δεν την εκανε την δουλεια κανεις(ενταξει μπορουσα να γλυτωσω και κανα κατοσταρικο ακομη απο κατι κυαθεια και σπιραλ ινοξ που ειτε ηταν αχρειαστα η τα αχρηστευσα εγω αλλα μην τα θελω και ολα δικα μου!).
Τον ξυλολεβητα τον συνδεσα με ανοιχτο δοχειο και συνθεθηκε και ο πετρελαιου σε περιπτωση που χρειαστει να λειτουργισει να λειτουργει με τον κοινο κυκλοφορητη οπως επισης εγινε και συνδεση του λεβητα πετρελαιου με το μπαφερ εαν θελησω να το λειτουργισω και ετσι.
Οι πρωτες εντυπωσεις μου ειναι αριστες απο θεμα ζεστης, καταναλωσης και τον χρονο που χρειαζετε να ασχολουμε καθημερινα με τον λεβητα,απο προχθες που αρχισαν τα κρυα αρχιζω και καταλαβαινω πως εχουν τα πραγματα καλυτερα,να τι εγραψα νωριτερα στο θεμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit :

"Καθε μερα και καλυτερα απο θεμα καταναλωσης και αποδοσης ,ενταξη το περιμενα οτι με το που θα δουλευε καθε μερα σχεδον συνεχομενα θα ηταν καλυτερα(λογου τις υπαρχουας καβαντζας θερμοκρασιας του μπαφερ) αλλα μιλαμε σημερα σκασαμε κυριολεκτικα και το καλο ειναι οτι το θερμικο δεν μου το εριξε ακομη(ελπιζω να λυθηκε το θεμα,αφησα μισο ποντο ανοιγμα στην αποθηκη)απο τις 3 που αναψα μεχρι τωρα στις 1 καταναλωση 30 κιλα ξυλο και θερμοκρασιες σπιτιου τωρα στις 1:30 22,5 στον μεσαιο και 23+ στον επανω οροφο(τι σου κανει η μονωση τελικα,τα καλυτερα 500 ευρω που ξοδεψα ποτε,περυσι οταν ειχα στον μεσαιο οροφο 21 επανω ειχε 19!) και εχω 75,6 θερμοκρασια λεβητα(τα ξυλα καηκαν) και 63 στο μπαφερ με εξωτερικη θερμοκρασια 5,8 τωρα!
Λειτουργω μονον 7 σωματα πανελ 2στιλα 1 Χ 60-70 και κατα διαστηματα το μποιλερ(τον ανοιγω μια και αφου ζεσταθει κλεινω τις βανες)γιατι δεν ζεσταινω τον υπογειο χωρο πλην ενος δωματιο απ'οπου γραφω τωρα(valsam's playroom)επισης εχω κλεισει και τα σωματα των μπανιων γιατι με τοση ζεστη που εχει το σπιτι ζεσταινονται απο τα ντουβαρια,με τετοιες εξωτερικες θερμοκρασιες περυσι με το πετρελαιο εκαιγα 10 λιτρα (10 ευρω και φετος 13 ευρω)+καμια 20ρια κιλα ξυλο με το αεροθερμο τζακιου και ειχα 20-21 βαθμους στον μεσαιο οροφο και 19 επανω (7 σωματα παλι) ,και αλλα 10 κιλα ξυλα να καψω απο αυριο το πρωι μεχρι και τις 3 για να συμπηρωθει το 24ωρο δηλ συνολο 40 κιλα ξυλο(110 αγορασμενα αλλα με την υγρασια που εχασαν ουσιαστικα τα 40 κιλα στεγνου βγαινουν 150 ευρω ο τονος στεγνο) δηλ. με 6 ευρω βγαζουμε την μπεμπελη!
Με 20 κιλα πελλετ (6 ευρω, και λιγα λεω)θα μπορουσα να ζεστανω ετσι με αυτες τις θερμοκρασιες 130 τ.μ?
Δεν νομιζω μαγκες,μαλλον ουτε με σφαιρες!
Καλα το 23+ θερμοκρασια για υπνο ειναι ψιλοαρωστεια βραδιατικα χειμωνα εδω που τα λεμε, την γυναικα μου πρωτη φωρα την ακουσα να γκρινιαζει (πριν 5 λεπτα )οτι δεν μπορει να κοιμηθει απο την πολυ την ζεστη,μολις σφιξουν τα κρυα για τα καλα θα το γυρισω σε πιο λογικες θερμοκρασιες του 22 την ημερα στον μεσαιο οροφο και 19 για τον υπνο!"

Τελικα δεν χρειαστικαν τα εξτρα 10 κιλα ξυλο που εγραψα στο πιο πανω ποστ γιατι μεχρι και τωρα που γραφω απο χθες εκαψα μονο 30 κιλα και αυτη την στιγμη το σπιτι εχει 21 βαθμους με εξωτερικη τωρα 8,7!
Το μονο μου προβλημα ειναι οτι 2 φορες μου εριξε το θερμικο και σταματησε να δουλευει το βεντιλατερ του λεβητα ,πιστευω οτι αυτο το προκαλουσε επειδη την αποθηκη που εκανα για να στεγασω τον λεβητα την εκανα σχεδον αεροστεγες(τι σχεδον,κανονικη αεροστεγες ειναι) για την αποφυγη απωλειων με αποτελεσμα να ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες εκει μεσα και να υπερθερμενεται το βεντυλατερ πιστευω ομως λυθηκε ομως το θεμα γιατι χθες αφησα μισο ποντακι ανοιγμα στο πλαινο πανελ για να αεριζετε ο χωρος και δεν μου το ξανακανε!
Μου αρεσε που ειπα οτι θα κανω μινι παρουσιαση!
Να και μερικες φωτο:
O burnit στο σπιτακι που του εφτιαξα!(η αποθηκουλα που στεγαζει τον ξυλολεβητα ειναι φτιαγμενη απο μεταλικα βιομηχανικα πανελ με γεμιση πολυουρεθανης και η μπροστα διφυλες πορτες ειναι μεταλικες με μονωση ορυκτοβαμβακα και οταν οι πορτες κλεινουν ο ορυκτοβαμβακας ερχετε σε επαφη με τον ξυλολεβητα,αυτο το εκανα επιτηδες μιας και στις 2 πορτες του ξυλολεβητα αναπτυσοταν καλες θερμοκρασιες, δηλ, πιστευω οταν υπηρχαν απωλειες και σκεφτικα να κανω τις πορτες τις μονωμενες να ερχονται σε επαφη με τον λεβητα ωστε να επιστρεφετε η θερμοτητα πισω στον λεβητα)


Το σπιτι του ξανα απο αλλη οπτικη γωνια με τα ξυλα του σε αποσταση απλωματος χεριου!
Επισης φαινετε και η τρυπα της παροχης για αερα που ανοιξα στο βιομηχανικο πανελ και δινω με σπιραλ φ 100 αερα στο βεντιλατερ,το προβλημα ειναι οτι δεν ειχα ποτηρη φ100 για το ανοιγμα της τρυπας και το ανοιξα με φ 50 και εβαλα συστολη φ50 στην τρυπα,ισος και αυτο να φταει που μου ριχνει το θερμικο και σταματαει το βεντιλατερ,δηλ.μπορει να ζοριζετε να τραβηξει αερα.


Μια απο το λεβητοστασιο οπου ο burnit απουσιαζει γιατι βρισκεται ακριβος πισω απο το ντουβαρι διπλα στο παραθυρο.

Μια απο την ασχημια τον παροχων του ανοιχτου που φευγουν στη σκεπη(στα 8 μετρα απο κατω με σκαλα ανοιξε τις τρυπες ο αδελφος μου με το κομπρεσερ στο ενα χερι και'γω απο το παραθυρακι του wc που φαινετε προσπαθουσα να τον κρατησω μην φαει καναν φουντο,εκει τα χρειαστικα!)

Και μια τελευταια προφιλ απο το σπιτακι του burnit και απο τα υπολοιπα ξυλα σε αποσταση χεριου απο τον λεβητα.
Για του χρονου οταν τελειωσουν τα φετινα μου ξυλα θα στρωθουν παλετες βαρεως τυπου απο κατω εκει οπου ειναι τωρα τα ξυλα στο χωμα και στην λασπη και τον Απριλιο-Μαιο αν ειναι να παρω τα ακριβα Ελληνικα ξυλα των 110 ευρω
θα κοπει το καγκελο που φαινεται στην φωτο και θα στρωθουν 2 σειρες πλακες πεζοδρομιου για να ερχετε κατευθειαν το φορτηγακι και να κανει ανατροπη τα ξυλα,τερμα το χαμαλικη!

(Τα μεταλικα κουβαδακια απο μπογια που φαινονται στην φωτο ειναι ταμαμ για το αδειασμα τις σταχτης ακομη και αναμενα καρβουνα καλα να ειναι το φιλαρακι μου με τις βιομηχανικες κατασκευες που μου τα εδωσε!)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk. Αιτία: για καποιο λογο οι φωτο ειχαν διπλα tag
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53364 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Αντε επιτελους ρε Σαμη!!! ;)


Καλη συνεχεια και καλες και χαμηλες καταναλωσεις!!!! Και ασε τους αλλους να βαζουν πυρολυσης και να τρεχουν να βρουν ξερα ξυλαρακια! :lol:

Με εψησες και ετοιμαζω μπαφερ 700-800 λτ στην δουλεια! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53369 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

kosmidis80 έγραψε: Αντε επιτελους ρε Σαμη!!! ;)


Καλη συνεχεια και καλες και χαμηλες καταναλωσεις!!!! Και ασε τους αλλους να βαζουν πυρολυσης και να τρεχουν να βρουν ξερα ξυλαρακια! :lol:

Με εψησες και ετοιμαζω μπαφερ 700-800 λτ στην δουλεια! :P

χα καλο αυτο με την πυρολυση!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53373 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

χα καλο αυτο με την πυρολυση!!!


γιατι ψεματα ειναι? Εμεις καιμε ξυλα αγορασμενα σημερα, οι πυρολυσης να ουμε??? :P
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53379 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

kosmidis80 έγραψε:

χα καλο αυτο με την πυρολυση!!!


γιατι ψεματα ειναι? Εμεις καιμε ξυλα αγορασμενα σημερα, οι πυρολυσης να ουμε??? :P

ισα ισα!αλλα το θεμα ειναι πως καιγονται :evil: :evil: :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53391 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

χα καλο αυτο με την πυρολυση!!!


γιατι ψεματα ειναι? Εμεις καιμε ξυλα αγορασμενα σημερα, οι πυρολυσης να ουμε??? :P

ισα ισα!αλλα το θεμα ειναι πως καιγονται :evil: :evil: :evil:


Με ενα 5-10% διαφορα στην αποδοση! ;) Για δες παραπανω καταναλωσεις ο ταπεινος burnit του χιλιαρικου!

Εγω προσωπικα τον μονο πυρολυσης που θα αγοραζα ειναι ο VIGAS, γιατι ειναι value for money για πυρολυσης. Κανεναν αλλον γιατι με τα ιδια λεφτα παιζουν πελλετ...


Αντε αρκετα με το οφτοπικ. Παρουσιαση λεβητα ειναι, οχι συγκρισεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ