BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53397 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

kosmidis80 έγραψε:

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

χα καλο αυτο με την πυρολυση!!!


γιατι ψεματα ειναι? Εμεις καιμε ξυλα αγορασμενα σημερα, οι πυρολυσης να ουμε??? :P

ισα ισα!αλλα το θεμα ειναι πως καιγονται :evil: :evil: :evil:


Με ενα 5-10% διαφορα στην αποδοση! ;) Για δες παραπανω καταναλωσεις ο ταπεινος burnit του χιλιαρικου!

Εγω προσωπικα τον μονο πυρολυσης που θα αγοραζα ειναι ο VIGAS, γιατι ειναι value for money για πυρολυσης. Κανεναν αλλον γιατι με τα ιδια λεφτα παιζουν πελλετ...


Αντε αρκετα με το οφτοπικ. Παρουσιαση λεβητα ειναι, οχι συγκρισεις!

:kiss: :kiss: :kiss:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53406 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Ρε Αλεκο εσυ δεν αγορασες burnit για την αδελφη σου αν θυμαμαι καλα?
Αν ειναι ετσι και αφου εισαι και ηδη κατοχος vitolignio τοτε εισαι ο καταληλοτερος να απαντησεις στον Θοδωρο περι αποδοσεων και value for money αναμεσα στους δυο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53417 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Θοδωρε με 300+ ευρω τον τονο για Ελληνικο πελλετ αστο να παιζει το πελλετ ,εμεις δεν το παιζουμε αυτο το παιχνιδι το καταντησαν παιχνιδι πλουσιων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53425 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Σημερα με επιασαν οι τσιγκουνιες μου(ξανα για πολοστη φορα χαχαχαχαχαχ!),τον ειχα γεμισει το πρωι και τελικα απο χθες τον αναψα σημερα στις 7 ακριβος ,δεν ζυγισα τα ξυλα αλλα με το ματι πηρε περιπου καμια 20-25 κιλα,τωρα με εξωτερικη 8,5 εχω μεσα στον μεσαιο 22,7 και επανω 23,5 (παλι ξεφυγα με τον κωλοθερμοστατη)το μποιλερ ζινγκα στο ζεστο νερο το μπαφερ εχει 62 βαθμους και ο λεβητας σταματησε και ειναι στους 77,5(75 τον εχω ορισει)μεσα στον λεβητα πολυ καρβουνια και 2 μισοκαμενα ξυλα εμειναν,δεν ξαναριχνω για σημερα για να δω ποσο και με τι θερμοκρασια θα με βγαλουν!
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι εχω αυτην την διαφορα των νερων του λεβητα με το μπαφερ,δεν γινετε εφ΄οσων π.χ δεν ζηταει το σπιτι αλλη ζεστη αυτα τα 110 λιτρα του λεβητα να εχουν τους 62 βαθμους και του μπαφερ να εχουν παραπανω π.χ 68 και τα νερα του μπαφερ να αποροφησουν αυτην την εξτρα ενεργεια μιας και μπορουν να την διατηρισουν κι'ολας αφου ειναι μεσα στο σπιτι,αφου υποτιθετε οτι δουλευει ο κυκλοφορητης μεταξυ τους(οταν δεν ζηταμε ενεργεια για το σπιτι το ξαναλεω)τουλαχιστον θα επρεπε να δειχνουν ιδια θερμοκρασια νερων ετσι δεν ειναι?
Μηπως παιζει να εχουν τοσο μεγαλη αποκληση λογο του οτι ο υδροστατης του μπαφερ παιρνει ενδειξη απο την μεση και του λεβητα μπορει να παιρνει απο καμια παροχη πανω ψηλα?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53723 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Εγω παντος με το χθεσινο το τσιγκουνικο γεμισμα μια χαρα την εβγαλα, με 20 κιλα τον αναψα στις 7 το απογευμα και πριν κοιμηθω στις 2 (22,5 βαθμους)τον κατεβασα τον θερμοστατη και ειχαμε θερμοκρασιες υπνου 20-20,5 (ξυπνησα στις 5 και το κοιταξα)στις 7 ξαναξυπνησα και ειχε το μπαφερ 60 βαθμους παρα κατι ψιλα και ξανανεβασα τον θερμοστατη ,στις 8 το σπιτι ειχε 23 και τωρα εχω 21,με τετοιες εξωτερικες θερμοκρασιες δηλ. με 10 μεγιστη και 3-5 ελαχιστη με 20 κιλα ξυλα το 24ωρο ειμαι αρχοντας,δεν νομιζω ακομη και στις παγωνιες να μπορεσω να το φτασω στα τρια γεμισματα την ημερα δηλ, στα 60 κιλα ξυλου!
Τωρα τον καθαρισα και τον ξαναγεμισα(ζυγισμενα 21 κιλα) και θα τον αναψω κατα τις 7 ξανα,λεω να κατεβασω ακομη περισοτερο το βεντιλατερ,το εχω στο 3 αλλα λεω να το βαλω στο 2 μπας και κανει ακομη μεγαλυτερη οικονομια.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53739 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Ρε Παντελη γιατι πας καθε 4 ωρες και βαζεις 4 ξυλα και δεν πας να τον ξανατιγκαρεις μεχρι τ'αυτια ?
Το μπαφερ τι το εβαλες τοτε ,τι θερμοκρασια πιανει μαξ.το μπαφερ?
Ο 40ρης πρεπει να χωραει τουλαχιστον 35 κιλα ξυλα αρα με 2 γεμισματα εισαι στα 70Χ4kw που εχουν τα στεγνα σου ξυλα=280kw δια 70% αποδοση που πιστευω οτι εχει ο λεβητας τουλαχιστον = 196 kw οσα δηλαδη θα επαιρνες αν εκαιγες 20 λιτρα πετρελαιο,με 20 λιτρα πετρελαιο ημερισιος με τετοιες θερμοκρασιες καλυπτοσουν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ