Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #29791 από sot.p
Vitoligno 100-S 30kW by sot.p δημιουργήθηκε από sot.p
Τον περασμένο χεμώνα (Φεβρουάριο) εγκατέστησα τον vitoligno 100s. Πάρα πολύ ευχαριστημένος έως σήμερα. Για 24ωρη θέρμανση, αρκούν δύο γεμίσματα, με την θερμοκρασία εντός σπιτιού από 20-22 βαθμούς, σε ημιορεινή περιοχή της κεντρικής Ελλάδας, με αρνητικές θερμοκρασίες όχι σπάνιες. Αυτό που με ένοιαζε πολύ ήταν η αυτονομία του ξυλολέβητα που θα έβαζα. 12 ώρες θέρμανση με ένα γέμισμα είναι πολύ καλά, τις πιο ζεστές μέρες δε της άνοιξης, η αυτονομία του άγγιζε και τις 20-22 ώρες και χωρίς δοχείο αδράνειας. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ο καπνός που βγαίνει από την πόρτα, όταν την ανοίγω για να προσθέσω ξύλα, φαντάζομαι σε όλους σχεδόν τους ξυλολέβητες έτσι θα είναι. Καθάρισμα κάθε τρεις με πέντε μέρες περίπου ανάλογα τον όγκο των ξύλων. Όσον αφορά την κατανάλωση έχω υπολογίσει ότι με ένα αγροτικό ξύλα, περνάω περίπου 17-20 μέρες με 24ωρη λειτουργία, λόγω μικρού παιδιού. Για βάρος δεν ξέρω, δεν το υπολόγισα, εξαρτάται βέβαια από την υγρασία των ξύλων και το είδος. Χλωρά ξύλα καίγονται,μειώνεται όμως η απόδοσή του και αυξάνεται δραματικά η πίσσα, κάτι που έπαθα και εγώ πέρυσι, που να βρεις ξερά και στεγνά ξύλα μέσα στον χειμώνα. Για φέτος έκανα το κουμάντο μου από νωρίς. Από αρχές καλοκαιριού, πηγαίνω στο δάσος και μαζεύω ξερά ξύλα, έλατα κατά κύριο λόγο. Καίγεται σχετικά εύκολα το έλατο, έχει όμως πολύ υψηλή απόδοση. Αλήθεια, πως στο καλό καθαρίζεται η πίσσα, με σχετικά εύκολο τρόπο;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29800 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Η πισσα δυσκολα καθαριζεται και μονο με βουρτσα βαλε αδρανειας
με τριοδη η' λαμποματ για να μην εχεις αλλο πισσα.
Ο δικος μου ο λεβητας δεν καπνιζει καθολου οταν βαζω ξυλα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29822 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
σε λέβητες φυσικού εελκυσμού, άν καπνίζει ο λέβητας όταν βάζις ξύλα, συνήθως σημαίνει ότι δεν τραβάει η καμινάδα άρα ψάξε το...
άν και ένας Vitoligno, νομίζω ότι είναι τεχνητού ελκυσμού οπότε δεν δικαιολογείται...

οι αντίστοιχοι Windhager έχουν κλαπέ που ανοίγει όταν ανοίγεις την πόρτα και ο ανεμιστήρας ρουφάει όλα τα καυσαέρια από ειδική θυρίδα για να μήν βγαίνουν έξω

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29826 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

sot.p έγραψε: Τον περασμένο χεμώνα (Φεβρουάριο) εγκατέστησα τον vitoligno 100s. Πάρα πολύ ευχαριστημένος έως σήμερα. Για 24ωρη θέρμανση, αρκούν δύο γεμίσματα, με την θερμοκρασία εντός σπιτιού από 20-22 βαθμούς, σε ημιορεινή περιοχή της κεντρικής Ελλάδας, με αρνητικές θερμοκρασίες όχι σπάνιες. Αυτό που με ένοιαζε πολύ ήταν η αυτονομία του ξυλολέβητα που θα έβαζα. 12 ώρες θέρμανση με ένα γέμισμα είναι πολύ καλά, τις πιο ζεστές μέρες δε της άνοιξης, η αυτονομία του άγγιζε και τις 20-22 ώρες και χωρίς δοχείο αδράνειας. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ο καπνός που βγαίνει από την πόρτα, όταν την ανοίγω για να προσθέσω ξύλα, φαντάζομαι σε όλους σχεδόν τους ξυλολέβητες έτσι θα είναι. Καθάρισμα κάθε τρεις με πέντε μέρες περίπου ανάλογα τον όγκο των ξύλων. Όσον αφορά την κατανάλωση έχω υπολογίσει ότι με ένα αγροτικό ξύλα, περνάω περίπου 17-20 μέρες με 24ωρη λειτουργία, λόγω μικρού παιδιού. Για βάρος δεν ξέρω, δεν το υπολόγισα, εξαρτάται βέβαια από την υγρασία των ξύλων και το είδος. Χλωρά ξύλα καίγονται,μειώνεται όμως η απόδοσή του και αυξάνεται δραματικά η πίσσα, κάτι που έπαθα και εγώ πέρυσι, που να βρεις ξερά και στεγνά ξύλα μέσα στον χειμώνα. Για φέτος έκανα το κουμάντο μου από νωρίς. Από αρχές καλοκαιριού, πηγαίνω στο δάσος και μαζεύω ξερά ξύλα, έλατα κατά κύριο λόγο.Θα σου προτεινα να Μ Η Ν καις ελατο,πευκο. Καίγεται σχετικά εύκολα το έλατο, έχει όμως πολύ υψηλή απόδοση. Αλήθεια, πως στο καλό καθαρίζεται η πίσσα, με σχετικά εύκολο τρόπο;


Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29853 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Εχω βάλει τρίοδη με θερμοστατική κεφαλή, ριθμισμένη στους 60 βαθμούς (νερά επιστροφής). Η αλήθεια είναι ότι λόγω κόστους, έχω συνδέσει τον ξυλολέβητα με την υπάρχουσα καμινάδα του πετρελαίου, διπλή ανωξείδωτη με μόνωση. Λάθος το ξέρω, μου το τόνισε και ο μηχανικός, αλλά μέχρι εκεί μπορούσα οικονομικώς. Φέτος έκανα κάποιες τροποποιήσεις, θα δείξει...Η απαγωγή του καπνού γίνεται μέσω του ανεμιστήρα αναρρόφησης, όχι με φυσικό ελκυσμό, από το κάτω μέρος του θαλάμου καύσης, οπότε λογικό ο καπνός που υπάρχει στο πάνω μέρος αυτού, να βγαίνει από την πόρτα κατά το άνοιγμά της, δεν προλαβαίνει να αναρροφηθεί όλος. Όσον αφορά τα έλατα, εκτός από το πιο συχνό καθάρισμα του συστήματος και την περισσότερη πίσσα, υπάρχουν άλλοι κίνδυνοι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29859 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

sot.p έγραψε: Όσον αφορά τα έλατα, εκτός από το πιο συχνό καθάρισμα του συστήματος και την περισσότερη πίσσα,υπάρχουν άλλοι κίνδυνοι;


να συσσωρευτούν οι πίσσες στην καμινάδα και να σου παρουν φωτιά...

φρόντιζε να καθαρίζεις την καμινάδα σου οπωσδήποτε μια φορά τον χρόνο...και παραπάνω άν μπορείς γιατί επειδή στον λέβητα καίς πολλά περισσσότερα ξύλα από ένα τζάκι π.χ., ο κίνδυνος ανάφλεξης τους είναι μεγάλος.

θα πρότεινα να βάζεις πεύκο πάντα σε ανάμιξη με άλλο ξύλο, και όσο πιο λίγο μπορείς.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ