Ξυλολέβητας BAUMYL 40kW by kosmidis80

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20652 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας BAUMYL 40kW by kosmidis80
Ευχαριστω παιδια, ελπιζω να πανε ολα καλα.

Οπως προειπα αν και τα λεφτα ειναι περιορισμενα θα προσπαθησω να κανω οτι καλυτερο για να ζεσταθουμε τουλαχιστον φετος, με ασφαλεια και οικονομια!


Παντελη Την καμιναδα θα την παρω απο μεσω του ξαδερφου μου απο ενα εργοστασιο που συνεργαζεται χοντρικη. Καμοια σχεση η τιμη που αγοραζω με αυτες που κυκλοφορουν στην αγορα! Τουλαχιστον απο τιμες που ειδα στο ιντερνετ ειναι μιση περιπου.

Δημητρη, σωληνες οχι χαλκου, δεν ξερω να τον δουλευω σαν υλικο (ειπαμε εγω ειμαι ο εγκαταστατης!). Θα βαλω πρασινη σωληνα - δεν ξερω ονομασια- που δουλεψα και στο παρελθον και με την σομπα και θα την μονωσω εξωτερικα.


Η θερμοστατικη βαλβιδα ασφαλειας (θερμοκρασια-πιεση) και οι βανες που θα χρειαστουν εχουν αγοραστει, όπως και ενας εμβαπτιζόμενος κυκλοφορητης. Φιλτρακι, μαστοι, γωνιες κλπ υπάρχουν ηδη απο την προηγουμενη εγκατασταση.

Αυριο περιμενω μια πολυ οικονομικη προταση για τριοδη θερμοστατικη απο εναν συνεργατη της εταιριας που εργαζομαι. Θα την τσεκαρω και αν ειναι οκ θα την παρω στην μιση τιμη της ESBE.

Απο υλικα λοιπον θα ειμαι ετοιμος το αργοτερο την αλλη εβδομαδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20653 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας BAUMYL 40kW by kosmidis80

Asteris έγραψε: Αν ο λέβητας είναι Φ150 και το ύψος καμινάδας 8-9 μέτρα, τότε λάθος σκέφτεσαι να βάλεις Φ180. Ειδικά αφού του χρόνου σκέφτεσαι για pellet. Μην σου πω και Φ125 θα έπρεπε να κοιτάς με τόσα μέτρα ύψος και διπλού τοιχώματος...


Αστερη, το αν θα βαλω πελετ ή οχι δεν ειναι σιγουρο, θα εξαρτηθει απο το πως θα παει φετος με τις τιμες του.
Φ 130 εχω τωρα μονωμενη (χτιστη με σωληνα Φ130 μεσα) αλλα ειναι περιπου 6μ. και δεν υπερβαινει την κεραμοσκεπη - ηταν του πετρελαιου. Στο υπογειο υπολογιζω να ανεβαινει ενα μετρο μεχρι να βγει εξωτερικα του τοιχου και αλλα 7-8 μετρα για να περασω την κεραμοσκεπη.

Φ150 ελεγα να παρω αλλα βλεποντας πινακες απο βιβλιογραφεία θεώρησα οτι Φ180 και 7-8 μετρα εξωτερικα θα ειναι οτι πρεπει.

Εξαλλου τον παραπανω ελκυσμο τον κοβω με κλαπε στον ξυλολεβητα, τον λιγοτερο τι κανω μετα???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21265 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας BAUMYL 40kW by kosmidis80
Λοιπον μια ενημερωση, μιας και αγοραστηκαν ολα τα παρελκομενα για την συνδεση του λεβητα.

- ESBE 1 1/4 θερμοστατικη τριοδη στους 55 βαθμους. Αν και ειδα και αλλες, φτηνοτερες και ακριβοτερες κατεληξα τελικα στην δοκιμασμενη λυση της ESBE. Η θερμοκρασια επιλεχτηκε στους 55 βαθμους για να ειμαι σιγουρος οτι θαδουλεψει ο λεβητας σωστα.

- Βανες, ρακορ, θερμομετρα 3χ, εμβαπτιζομενος υδροστατης,φιλτρο εχουν επισης αγοραστει ολα.

Εκκρεμει λοιπον μονο η καμιναδα και που μετα απο μερικα σχολια ειπα να δοκιμασω στο πρωτο αναμα με την υπαρχουσα και να αποφασισω τοτε για το αν θα αγοραστει η μεγαλυτερη. Το μαγαζι που θα παρω την καμιναδα εξαλλου ειναι 5 λεπτα απο το σπιτι, οποτε και αν χρειαστει αγοραζετε και μπαινει μεσα στην πρωτη μερα της τοποθετησης.

Αντε να ετοιμαστει ο λεβητας, θα σκασω απο την αγωνια, σαν παιδακι κανω που θα του φερουν το καινουργιο του παιχνιδι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21268 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Ξυλολέβητας BAUMYL 40kW by kosmidis80

kosmidis80 έγραψε: Λοιπον μια ενημερωση, μιας και αγοραστηκαν ολα τα παρελκομενα για την συνδεση του λεβητα.

- ESBE 1 1/4 θερμοστατικη τριοδη στους 55 βαθμους. Αν και ειδα και αλλες, φτηνοτερες και ακριβοτερες κατεληξα τελικα στην δοκιμασμενη λυση της ESBE. Η θερμοκρασια επιλεχτηκε στους 55 βαθμους για να ειμαι σιγουρος οτι θαδουλεψει ο λεβητας σωστα.

- Βανες, ρακορ, θερμομετρα 3χ, εμβαπτιζομενος υδροστατης,φιλτρο εχουν επισης αγοραστει ολα.

Εκκρεμει λοιπον μονο η καμιναδα και που μετα απο μερικα σχολια ειπα να δοκιμασω στο πρωτο αναμα με την υπαρχουσα και να αποφασισω τοτε για το αν θα αγοραστει η μεγαλυτερη. Το μαγαζι που θα παρω την καμιναδα εξαλλου ειναι 5 λεπτα απο το σπιτι, οποτε και αν χρειαστει αγοραζετε και μπαινει μεσα στην πρωτη μερα της τοποθετησης.

Αντε να ετοιμαστει ο λεβητας, θα σκασω απο την αγωνια, σαν παιδακι κανω που θα του φερουν το καινουργιο του παιχνιδι!


Θοδωρη ποσο σου βγηκαν τα υλικά;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21269 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας BAUMYL 40kW by kosmidis80
H ESBE που την πηρα σημερα από τον Μηττα 90 Ε.
Ο υδροστατης και μια θερμοστατικη ασφαλειας (θερμοκρασιας-πιεσης) που πηρα απο αλλο μαγαζι 36 Ε.
Οι βανες 1 1/4, τρελα ρακορ για τον κυκλοφορητη, θερμομετρα 3τεμ και κατι αλλα ψιλα υπολογισε αλλα 60-70 Ε, δεν θυμαμαι ακριβως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21271 από giannis35
Απαντήθηκε από giannis35 στο θέμα Ξυλολέβητας BAUMYL 40kW by kosmidis80
καλημερα και απο εμενα καλοριζικος ο λεβητας.θα μπορουσες να μας πεις τιμη η και καποιο τηλ απο το εργοστασιο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ