Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2017 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

Asteris έγραψε: Και γιατί δεν έβαλες μιά κασέτα ενεργειακή στο παλιό τζάκι? Εγώ ένα ξύλο την ώρα του βάζω, δεν ασχολούμαι καθόλου μαζί του και ζεσταίνω 120μέτρα...

Πάντως ο λέβητάς σου πρέπει να στερείται πάσης φύσεως αυτοματισμούς. Τουλάχιστον το τάμπερ έπρεπε να είναι αυτόματο από τον θερμοστάτη χώρου...


Ζεσταίνεις 120 μέτρα σπίτι ? :huh: Με σωληνώσεις και αεραγωγούς...η σκέτο το τζάκι και ότι βγάλει από τις θυρίδες του. Προφανώς το σπίτι θα είναι μονώροφο.

Ναι αυτό είναι αλήθεια, ο λέβητας είναι "νέτος" :cheer: χωρίς ίχνος αυτοματισμού. Υπάρχει λέβητας ξύλου που να έχει αυτόματο taber ? Αυτό δεν το ξέρω, όπως επίσης δεν ξέρω πώς θα μπορούσε ο θερμοστάτης χώρου να γνωρίζει πότε τα ξύλα έκαψαν για τα καλά, για να κλείσει το taber.

Εκτός εάν taber εννοείς την μπροστά θυρίδα ρύθμισης ... δήθεν.. της καύσης. Που αυτό στην ουσία είναι μια θυρίδα ασφαλείας στην περίπτωση που ανεβάσει υπερβολική θερμοκρασία ο λέβητας, να σβήσει την φωτιά για να μην γίνει πύραυλος η σόμπα.

Και πάλι δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Εάν υπάρχει ζέστη στον χώρο και δώσει εντολή ο θερμοστάτης να χαμηλώσει η μπροστά θυρίδα, τότε στραγγαλίζεις την φωτιά, και έτσι έχεις κακή καύση με όλα τα επακόλουθα, ζουμιά, πίσσα, κάπνα, κτλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2026 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

Asteris έγραψε: Και γιατί δεν έβαλες μιά κασέτα ενεργειακή στο παλιό τζάκι? Εγώ ένα ξύλο την ώρα του βάζω, δεν ασχολούμαι καθόλου μαζί του και ζεσταίνω 120μέτρα...

Πάντως ο λέβητάς σου πρέπει να στερείται πάσης φύσεως αυτοματισμούς. Τουλάχιστον το τάμπερ έπρεπε να είναι αυτόματο από τον θερμοστάτη χώρου...


Αστερη μπορεις να δωσεις το μαιλ σου? Μιας και εχεις ψαξει αρκετα τις κασετες?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2031 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

mastoras έγραψε:

Asteris έγραψε: Και γιατί δεν έβαλες μιά κασέτα ενεργειακή στο παλιό τζάκι? Εγώ ένα ξύλο την ώρα του βάζω, δεν ασχολούμαι καθόλου μαζί του και ζεσταίνω 120μέτρα...

Πάντως ο λέβητάς σου πρέπει να στερείται πάσης φύσεως αυτοματισμούς. Τουλάχιστον το τάμπερ έπρεπε να είναι αυτόματο από τον θερμοστάτη χώρου...


Ζεσταίνεις 120 μέτρα σπίτι ? :huh: Με σωληνώσεις και αεραγωγούς...η σκέτο το τζάκι και ότι βγάλει από τις θυρίδες του. Προφανώς το σπίτι θα είναι μονώροφο.

Ναι αυτό είναι αλήθεια, ο λέβητας είναι "νέτος" :cheer: χωρίς ίχνος αυτοματισμού. Υπάρχει λέβητας ξύλου που να έχει αυτόματο taber ? Αυτό δεν το ξέρω, όπως επίσης δεν ξέρω πώς θα μπορούσε ο θερμοστάτης χώρου να γνωρίζει πότε τα ξύλα έκαψαν για τα καλά, για να κλείσει το taber.

Εκτός εάν taber εννοείς την μπροστά θυρίδα ρύθμισης ... δήθεν.. της καύσης. Που αυτό στην ουσία είναι μια θυρίδα ασφαλείας στην περίπτωση που ανεβάσει υπερβολική θερμοκρασία ο λέβητας, να σβήσει την φωτιά για να μην γίνει πύραυλος η σόμπα.

Και πάλι δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Εάν υπάρχει ζέστη στον χώρο και δώσει εντολή ο θερμοστάτης να χαμηλώσει η μπροστά θυρίδα, τότε στραγγαλίζεις την φωτιά, και έτσι έχεις κακή καύση με όλα τα επακόλουθα, ζουμιά, πίσσα, κάπνα, κτλ.


Έχω κάνει μιά μίνι περιγραφή της εγκατάστασης.
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...=1222&Itemid=53#1291

Χαμηλώνοντας τον αέρα δεν σημαίνει ότι θα τον κλείσεις και τελείως, ώστε να αρχίσει η κάπνα. Και αν τα ξύλα είναι αρκετά στεγνά (20% και κάτω), δεν βγάζουν σχεδόν καθόλου πίσσα, θέλει υγρασία για να δημιουργηθεί ικανή ποσότητα πίσσας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2089 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

Asteris έγραψε: Χαμηλώνοντας τον αέρα δεν σημαίνει ότι θα τον κλείσεις και τελείως, ώστε να αρχίσει η κάπνα. Και αν τα ξύλα είναι αρκετά στεγνά (20% και κάτω), δεν βγάζουν σχεδόν καθόλου πίσσα, θέλει υγρασία για να δημιουργηθεί ικανή ποσότητα πίσσας...


Χμμμμμ :dry: Θεωρητικά ναι έτσι είναι......πρακτικά όμως άλλα διαπιστώνω, αλλά μπορεί να ευθύνομαι και εγώ για λανθασμένη χρήση. Θα το δούμε όμως στην συνέχεια, άλλωστε ξυλολέβητα πρώτη φορά δουλεύω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2090 από alias
Απαντήθηκε από alias στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
γεα σας παιδια και καλως σας βρησκω
επειδη το κατεχω καλα το αθλημα απο τα 15 μου (και ειμαι41)λεω να βοηθησω το φιλο λοιπον
αν ο λεβητας ειναι οπως ακριβως στη φωτο (ενοω με την αλισηδα που ρυθμηζει το πορτακι αερα εμπρος)
πρεπει να το ριθμισεις σωστα. οταν ο λεβητας εχει 50 βαθμους θα το βαλεις και εκεινο στους 50 και πρεπει να ειναι κλειστο αλλα προσοχη η αλισηδα να ειναι τεντομενει οχι λασκα (διλαδη μολις εχει κλεισει).με αυτοπετυχενεισ οικονομια στα ξυλα και ελενχεις καποσ την θερμοκρασια.εδω δεν θελουμε θερμοκρασιες πανω απο 50 γιατι δουλευει συνεχεια ο κυκλοφορητης οχι οπος το πετρελεο.πισα θα εχεις δεν την γλυτωνεις οτι και ν ακανεις.πισω στο λεβητα εκει που ειναι η εξοδος για καμιναδα πρεπει να εχει 1 πορτακι θα το ανοιξεις και εκεινο λιγο για να μην εχεις μεγαλο ελκυσμο αν δεις οτι τραβαει πολυ. η καμιναδα καμια σχεση με πετρελεο θελει μεγαλητερη διατομη.το κυριοτερο τα ξυλα να μην ειναι ολα σκισμενα (θα βαζεις κατω 2-3 σκισμενα και μετα απο πανω 2-3 στρογγυλια)τα σκισμενα καιγωνται αμεσως εξαρταται βεβαια και το ξυλο αλλα καιγωνται σαν χαρτι και αλλα κραταναι ωρες.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΒΑΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΧΕΙΛΗΣΗ ΣΤΟ ΣΩΛΗΝΑ ΕΞΟΔΟΥ τα τονιζω αυτα γιατι εχω δει πολλα τρελλα
αυτα προσ το παρον και παλι εδω ειμαστε

ΥΣ την τηλεοραση παρτην απο εκειδεν θα χρειαστει εκτος αν σε εδιωξε η κυρα απο το σπιτι :)
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by alias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2282 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Ωπα !!!! :cheer: Καλός τον φίλο τον λεβέντη :) Οι γνώσεις σου θα μας γλυτώσουν από πολλά βάσανα.

1] Εχω κλειστό κύκλωμα Υπόψιν ότι δεν την αφήνω αναμμένη την φωτιά και φεύγω.

2] Η ρυθμιστής καύσης, έχει 2 σειρές νούμερα. Η μια σειρά μαύρα νούμερα 30-50-60-70-κτλ, η άλλη σειρά κόκκινα. Δεν συμπίπτουν οι σειρές μεταξύ τους. Οπότε εάν χρειαστεί να ρυθμίσω την θερμοκρασία του οργάνου.
3] Στους 50 βαθμούς θερμοκρασία, δεν με ζεσταίνει το σπίτι με τίποτα. Χρειάζομαι 60 και άνω, και στα πολλά τα κρύα φαντάζομαι 70 και άνω.

4] Πολύ σωστό αυτό που είπες με τα ξύλα. Τα σκισμένα καίγονται σαν χαρτί. Χρειάζεται κουτσουράκια και λίγα σκισμένα για να μπουρλοτιάζει που και που.

5] Πολύ σωστό επίσης το θέμα με την Πίσα, είτε υγρό, είτε ξερό, την πίσσα την έχουμε παντρευτεί. Στην αρχή πριν πιάσουν τα τοιχώματα του λέβητα πίσσα, με δυο ξυλαράκια ανέβαινε η θερμοκρασία στους 80 βαθμούς. Τώρα όλη την ημέρα να καίω σχισμένα ξύλα, πάνω από 65 δεν πάει με τίποτα.

Τον καθαρίζω [λεβητα]τακτικά, αλλά με την πίσσα δεν γίνεται τίποτα. Άκουσα ότι στην Δράμα ρίχνουν μια κουταλιά θειάφι στην φωτιά, και την πίσσα την κάνει σκόνη.....δεν ξέρω τι παίζει με αυτό το κόλπο.

Σας ευχαριστω όλους που απαντήσατε στα μήνυμα τα μου. Και εύχομαι να τα ξαναπούμε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ