Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2392 από ivantzid
Απαντήθηκε από ivantzid στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Φίλε μάστορα, τωρα που διάβασα το νήμα διαπιστώνω ότι στην περιγραφή "τουλάχιστον" είσαι άπαιχτος.

Ο λέβητας που πήρες δυστυχώς έχει τα χαρακτηριστικά που έχει (πολλά για να αναλύσω)
αλλά τουλάχιστον είναι φτηνός.
Αν όντως έχεις μόνο μια βαλβίδα εκτόνωσης 6bar, πρόσεχε πολύ. Ο λέβητας σου καταρχήν έχει όριο λειτουργίας 4 bar και επιπλέον πρέπει να έχεις προστασία και απο υπερθέρμανση (ατμοποίηση).

Για το παρακάτω
2] Η ρυθμιστής καύσης, έχει 2 σειρές νούμερα. Η μια σειρά μαύρα νούμερα 30-50-60-70-κτλ, η άλλη σειρά κόκκινα. Δεν συμπίπτουν οι σειρές μεταξύ τους. Οπότε εάν χρειαστεί να ρυθμίσω την θερμοκρασία του οργάνου, με τον ρυθμιστή δεν γνωρίζω σε ποιά από τις δυο σειρές να τον βάλω.

Να σου πω εξής: όταν το περιστρέφεις πρέπει να τερματίζει στο 100. Η σειρά αριθμών που δείχνει 100 στο βελάκι όταν το τερματίζεις είναι η σωστή. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Τέλος αν οι λέβητες ξύλου χρειάζονται δοχειό αδρανείας μιά φορά,
αυτός χρειάζεται δύο φορές.Αλλά το δοχείο "ζητάει" και επιπλέον υλικά και το κόστος .... εσύ ξέρεις.

OPEN MIND FOR A DIFFERENT VIEW, NOTHING ELSE MATTERS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2526 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :)

1] Βαλβίδα

2] Προστασία από την ατμοποίηση συστήματα των 150-200ευρώ που είναι η αυτόματη βαλβίδα εισερχομένου κρύου νερού, σε περίπτωση υπερθέρμανσης, από διακοπή ηλεκτρισμού, η, παύση του κυκλοφορητή λόγω βλάβης.

3] Ο ρυθμιστής καύσης οκ ....κόκκινα γράμματα τερματίζει στο 100, και φυσικά σε αυτήν την θέση το πορτάκι εισαγωγής αέρα για την καύση σχεδόν κλειστό.

4] Και τέλος για το δοχείο αδράνειας, γιατί οι λέβητες ξύλου το χρειάζονται οπωσδήποτε ? Αφού με το ζόρι με ζεσταίνει τα σώματα......τουλάχιστον ο δικός μου, που να βρεί την δύναμη να ζεστάνει και 500-1000 λιτρα νερό ?

Εκτός εάν το δοχείο αδράνειας χρειάζεται και για λόγους ασφαλείας. Αυτό το έχω σκεφτεί εξ αρχής.

Σήμερα πάντως κρύο πολύ εδώ στα βόρεια. Τα παλιόξυλα δεν ανεβάζουν θερμοκρασία στον λέβητα με τίποτα, βρε όρθια τα βάζω, βρε ξάπλα, αυτά "σβοκέν" την μια στιγμή, και την άλλη καίγονται σαν χαρτί.
Το κέρατο μου μέσα :angry: ......μου χρειάζεται άμεσα ένας μετρητής υγρασίας. Να τον καρφώνω και να ξέρω τι μου φταίει τελικά απα πα πα
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2561 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Φίλε μάστορα η δεξαμενή πρέπει να αντέχει κάποιες πίεσης δεν είναι τόσο εύκολο να φτιάξεις δοχείο αδράνειας, εκτός του δοχείο είναι κάποιος παλιός θερμοσίφωνας η μπόιλερ και τότε το βάλεις αρκεί να του αλλάξεις την μόνωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2592 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πιέσεις χμ χμ χμ !!!! Σωστό χρειάζεται σκέψη και μελέτη.

Κάτι πρέπει να κάνω όμως γιατί το πρωί που ξυπνώ τα βλέπω όλα θολά από τον ψόφο, και θέλω να βάλω τα κλάμματα :silly: ...... ευτυχώς που δεν υπάρχουν παιδιά στο σπίτι.

Ίδωμεν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2711 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
ΜΟΙΑΖΕΙ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ HEIZERT ΜΕ ΤΟΝ FERROLI SFL

Μεταφέρω πόστ από το θέμα "πίσσα" σε αυτό το θέμα, για περαιτέρω συζήτηση.

castell
"Άν ο λέβητας σου είναι αυτός στην φωτογραφία σου τότε ναι δέχεται καυστήρα Ferroli κόστος καυστήρα 940,00€ SUN P7 υπολόγισε ακόμη 100~150€ για δεξαμενή αποθήκευσης πέλλετ. Τιμές Ελλάδας...και για να ξέρεις ο λέβητας σου είναι Ferroli αλλά έχει μικρό χώρο καύσης απλά αλλάζει η κάτω πόρτα."


ΜΑΡΙΑ
"mastoras, ὁ λέβητάς μου εἶναι ὁ ferroli SFL 4 ὁ ὁποῖος ἄν κρίνω ἀπό τήν φωτό εἶναι ἴδιος σχεδόν μέ τόν δικό σου.
Ἔχω μπροστά μου τό τιμολόγιο,καί τό πορτάκι μετατροπῆς κοστίζει 81€.
Ὁ καυστῆρας ferroli sun p7 813€(μαζί μέ τό τροφοδοτικό),τιμές χωρίς φ.π.α.
Ἡ δεξαμενή πέλλετς 162€,ἀλλά αὐτή μπορεῖ νά τή φτιάξης καί μόνος σου.
Γιά ψᾶξε το,πιστεύω ὅτι γίνεται ἀνετότατα......"
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2715 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Λοιπόν παιδιά :cheer: έψαξα να βρω διαστάσεις για τον λέβητα ferroli slf 3-4 και βλέπω ότι δεν συμφωνούν με τον δικό μου :(

FERROLI
Μήκος-φάτσα 52εκ Υψος 94εκ Βάθος 510εκ ο SLF3 και 620εκ ο SLF4


HEIZERT που τελικά δεν είναι HEIZERT αλλά euroenergy
Μήκος-φάτσα 42εκ Υψος 94εκ Βάθος 45εκ


όπως βλέπουμε δεν συμπίτουν ως προς το μήκος και βάθος. Μας απομένει μόνο μια ελπίδα να ταιριάζουν στις διάστασεις οι πόρτες, και να διαφέρουν τα πλαϊνά :( ...πράγμα και πάλι δύσκολο.

Το μόνο που μας απομένει είναι να βρούμε τις διαστάσεις από τις πόρτες FERROLI :)
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ