Karmek One Milena 34kW by mourgos

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18144 από mourgos
Απαντήθηκε από mourgos στο θέμα Karmek One Milena 34kW by mourgos

kosmidis80 έγραψε: Εγω κρινοντας απο ξυλολεβητες, ειδα οτι η μικρη χωρητικοτητα νερου σημαινει υψηλη και ασκοπη καταναλωση, αφου τα νερα προλαβαινουν και κρυωνουν πολυ πιο γρηγορα.


αυτο δεν μπορω να στο πω ακομα kosmidis80 γιατι ειναι καπωσ νωρις. δεν ξερω αν επηρρεασει το μποιλερ λεβητοστασιου στην ολη διαχειρηση του νερου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18146 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Karmek One Milena 34kW by mourgos
Μακαρι να σου δουλεψει απροβληματιστα και να εχεις χαμηλη καταναλωση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18150 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Karmek One Milena 34kW by mourgos

mourgos έγραψε: Οταν τα μερωκαματα ειναι σε τετοιο επιπεδο ειναι αδικο να επιβαρυνεται με το φπα ο πελατης. επισης δεν το προτεινουν οι τεχνιτες. γιατι οπως και στις εταιριες, λιγοτερες αποδειξεις, λιγοτερος τζιρος, λιγοτερος τελικος φορος.τελος καλο θα ηταν οι τιμες να δινονται τελικες και με φπα εφ΄οσον απευθηνεσαι σε πελατη λιανικης.



Επειδή τα μεροκάματα είναι χαμηλά, θεωρείς ότι είναι άδικο να το επιβαρύνεται ο πελάτης. Και ποιος θα το επιβαρυνθεί ? Ο τεχνίτης ? Απο το χαμηλό ήδη μεροκάματο του ? Αυτό δεν είναι άδικο ?

Ναι είμαι του χώρου, και αυτή η νοοτροπία του πελάτη με έχει καταστρέψει.....όχι τώρα φυσικά, από την εποχή ακόμα των παχιών αγελάδων.
Κανείς δεν θέλει να πληρώσει ΦΠΑ σε τεχνικές εργασίες, και αυτό είναι γεγονός και μη αμφισβητούμενο.

Ποιος λέει ότι ο υδραυλικός, ο ηλεκτρολόγος, ο πλάκας, ο ελαιοχρωματιστής, κτλ δεν θέλει να επιβαρυνθεί με αποδείξεις ? Σιγά τους τζίρους που κάνει.

Και προς θεού μην μπερδεύουμε το εμπόριο, με την παροχή υπηρεσιών. Μέρα με την νύχτα.

ΦΠΑ επι των τεχνικών εργασιών δεν θέλει, και ούτε ήθελε να πληρώσει κανείς, ακόμα και ο πιο έντιμος πολίτης, ακόμα και ο ίδιος ο νομοθέτης η και ο πρωθυπουργός. Ευτυχώς που υπάρχουν οι εταιρίες που δικαιολογούν και χρειάζονται το τιμολόγιο των τεχνικών εργασιών, και μπορούμε ακόμα να υπάρχουμε.......εμείς οι τεχνίτες.

Σου χαλάω λίγο το θέμα, ;) αλλά θα το σταματήσω με αυτό το πόστ. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18155 από mourgos
Απαντήθηκε από mourgos στο θέμα Karmek One Milena 34kW by mourgos
Μάστορα να σου απαντήσω και το σταματάμε εδώ. Δεν είμαι εναντίον σου ούτε του κλάδου. Απλά αν κάποιοι αλλάξουν νοοτροπία θα αλλάξει και η εικόνα του κλάδου. Απο την εμπειρία μου σου μιλάω με τους τεχνίτες και όχι απο κακιά. Μια εγκατασταση λεβητα για μια μέρα δουλεια μου ζητήσαν απο 350 μέχρι 1000 ευρω και σε μερικούς όταν τους έλεγες για απόδειξη έλεγαν τι να τη κανείς. Σε μια περίοδο που όλοι υπέστησαν μειώσεις στα εισοδήματα έτσι έπρεπε να σκέφτονται και κάποιοι τεχνίτες. Όλοι θέλουν απόδειξη και θα το δεις όταν αρχίσει να γίνεται δεδομένο και η τιμη που θα προτείνεις για την εργασία σου θα περιλαμβάνει τα πάντα, το μεροκάματο τα αναλώσιμα το ΤΕΒΕ σου όλα. Έτσι πρέπει. Η εργασία πρέπει να αμείβεται αλλα με σύνεση και σύμφωνα με την εποχή. Επαναλαμβάνω οτι δεν είμαι εναντίον σου αλλα λέω την γνώμη μου γιατι αυτό πιστεύω. Όταν ζητάει κάποιος 600 ευρω για 5 ώρες δουλειάς συν το ΦΠΑ ειναι υπερβολικό για μένα. Επαναλαμβάνω οτι δεν ειναι προσωπικό το θεμα απλά αναφέρω αυτά που αντιμετώπισα και πάντα σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα. Τέλος πάντων αν θες ανοίγουμε ένα άλλο θεμα στο φόρουμ και βάζουμε και άλλους στη κουβέντα. Φιλικά πάντα για να μη παρεξηγουμαστε. Καμία ερώτηση και καμία γνώμη για το λεβητα θα ήθελα να άκουσω και απο σένα σαν ειδικος
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras, μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18159 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Karmek One Milena 34kW by mourgos

kosmidis80 έγραψε: Εγω κρινοντας απο ξυλολεβητες, ειδα οτι η μικρη χωρητικοτητα νερου σημαινει υψηλη και ασκοπη καταναλωση, αφου τα νερα προλαβαινουν και κρυωνουν πολυ πιο γρηγορα.

Βεβαια τα παιδια με τους λεβητες πελλετ θα μας απαντησουν καλυτερα και βασει εμπειριας .




Θοδωρη ο Ferroli 34 ΚW που εχω σπιτι μου εχει 30 λιτρα νερου.
Η εγκατασταση μου για 120m2 αμονωτου σπιτιου εχει 11 σωματα πανελ και 1 μποιλερ...συνολο νερων γυρω στα 150 κιλα (σωματα-μποιλερ-σωληνωσεις).
Με αυτα τα λιτρα νερου (30) δεν εμεινα ευχαριστημενος...με το πρωτο γυρισμα του κυκλοφορητη σε 2 με 3 λεπτα μου παγωνε τον λεβητα απο 80-85 (λογω αδρανειας) σε 30 βαθμους.
Απλα αποτυχια ομοιομορφης θερμανσης με οτι αυτο συνεπαγεται...
Εξαιρετικη θερμανση απο ολες τις αποψεις μονο με τοποθετηση δοχειου αδρανειας 500 λιτρων...
Κοστιζει αλλα οποιος το βαζει απλα το ευγνωμονει...εγω αν καποτε ξαναγυρισουμε στο φτηνο πετρελαιο (λεμε και καμια μαλακια), τον λεβητα πετρελαιου θα τον συνδεσω με το δοχειο και θα συνεχισω να παιρνω απο κει θερμανση...
Απλα must...

ΥΓ. Ο φιλος με τα 170m2 αν εχει γυρω στα 200 κιλα νερου στην εγκατασταση, με τα 22 λιτρα νερου του λεβητα τον κοβω καρφι για δοχειο...ευχομαι να κανω λαθος.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18160 από mourgos
Απαντήθηκε από mourgos στο θέμα Karmek One Milena 34kW by mourgos
Χρήστο χρήσιμο το σχόλιο σου. Απλά δεν ξέρω αν ο ξηλολεβητας ειναι το ίδιο με το πελλετ. Απο την εταιρία που το πήρα πάντως ήρθαν και μετρησαν τις θερμιδες και μου είπαν οτι θα είμαι μια χαρά. Ελπίζω και εγώ. Τι άλλο να κάνω. Για δοχείο αδράνειας ανεβαίνει και άλλο το κόστος και αρκετά μάλιστα. Θα ξαναρωτησω. Το μποιλερ λεβητοστασιου, 160 λίτρα, μπορεί να βοηθήσει καθόλου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ