Ειδήσεις για φωτοβολταϊκα

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #132774 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Ειδήσεις για φωτοβολταϊκα
Επειδή τυχαίνει να είμαι γνώστης αρκετά του αντικειμένου, έχει περάσει μια παραπληροφορηση εκ μέρους του υπουργείου και κυρίως του υφυπουργού ο οποίος εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα.
Ελλείψει άλλων μέτρων για τον περιορισμό του ελλείμματος του ΛΑΓΗΕ (Λειτουργός της Αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας),το οποίο δεν προέρχεται μόνο από τα Φ/β πάρκα αλλά και από το φυσικό αέριο μιας και 4 επιχηρημηματικες οικογένειες οφείλουν πάνω από 2 δις, η ΡΑΕ, στο πλαίσιο των προβλεπόμενων από τον νόμο αρμοδιοτήτων της, αποφάσισε την επιβολή καθώς και την αναπροσαρμογή του τέλους ΕΤΜΕΑΡ (πρώην τέλος ΑΠΕ).
Παρά την υψηλή εισφορά αλληλεγγύης υπέρ του ΛΑΓΗΕ που υφίστανται σήμερα τα φωτοβολταϊκά (25-42%)και τις καθυστερήσεις που φθάνουν στους οκτώ μήνες το έλλειμμα εξακολουθεί να υπάρχει και οι παραγωγοί φωτοβολταϊκών να μένουν απλήρωτοι.
Οι στρεβλώσεις δημιουργούνταν εν γνώσει του υπουργείου και το έλλειμμα στον ειδικό λογαριασμό ΑΠΕ, δεν μειώνονταν το κόστος ενέργειας και κερδίζουν οι εταιρείες προμήθειας και οι εταιρείες παραγωγής ενέργειας από φυσικό αέριο. Έτσι επειδή η παραπληροφορηση οργιάζει έχει περάσει το μήνυμα ότι για την επιβολή του τέλους ΑΠΕ ευθύνονται τα Φ/β πάρκα ενώ στην πραγματικοτητα ισχύουν ακριβώς τα αντίθετα.
Όσον αφορά την εγγυημένη τιμή που υπέγραψαν οι παραγωγοί μην ξεχνάτε ότι ένα μεγάλο ποσοστό της επιδοτούταν με ποσά από το ταμείο συνοχής,στο πλαίσιο της εναρμόνισης μας στους κοινοτικούς κανόνες παραγωγής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές.

Για όποιον θελήσει να μάθει περισσότερα μπορώ να του τα εξηγήσω και καλύτερα..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8, SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #132777 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Ειδήσεις για φωτοβολταϊκα
Απόδειξη των παραπάνω του Κυρίου pantelis1973 η σημερινή πραγματικότητα στα Φ/Β η οποία άρχισε να διαφαίνεται από το 2011.
Και την πληρώνουν όπως πάντα οι μικροεπενδυτές και οι καταναλωτές.
Όσο για τις συμφωνίες του κράτους με τον πολίτη και αυτό είναι μια γελοιότητα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #132790 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Ειδήσεις για φωτοβολταϊκα
Επειδή είμαι του χώρου και γνωρίζω πράγματα και θαματα , αν ήμουν μικροεπενδυτής αυτόν που θα 'κοπαναγα' και οι οποίοι έχουν τεράστιο μερίδιο ευθύνης , ειναι αυτους τους εμπόρους-εταιρείες-εγκαταστάτες που φλομωσαν τον κόσμο στο ψέμα και δεύτερο το κράτος !! Όταν αρχίσουν να καίγονται και τιποτα inverter να δείτε τι γέλια θα πέσουν ...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #132823 από kinigos
Απαντήθηκε από kinigos στο θέμα Re:Ειδήσεις για φωτοβολταϊκα
Εμένα πάλι μου θυμίζει το κόλπο με το χρηματιστήριο.
'Ολα γίνονται για τους μεγάλους. Οσοι από τους μικρούς πιστέψαν πως θα πλουτίσουν τόσο εύκολα θα την πληρώσουν.
Το εύκολο κέρδος έχει μεγάλο ρίσκο.
Κάτι αντίστοιχο έγινε και στην Ισπανία λίγο παλαιότερα, με αποτέλεσμα αρκετοί να χάσουν περιουσίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ