Πρόβλημα κοχλία thermostahl ecobio 40 kw

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #168997 από Σιβαροπουλος
Χαιρετώ την ομάδα κ ευχαριστώ εκ των προτέρων.Εχω ένα λέβητα βιομάζας thermostahl ecobio 40kw με διπλό κοχλία.Ενας λέβητας πολύ τίμιος και φουλ παραμετροποιησιμος πράγμα που είναι ευχή κ κατάρα.Να σημειώσω εδώ,ότι τον έχω μελετήσει τόσο πολύ που το μαγαζί που μου τον πούλησε εδώ στα Χανιά,με έχει στείλει και σε άλλους πελάτες του για να τους τον ρυθμίσω κ να τον εξηγήσω.Προς τα τέλη του προηγούμενου χειμώνα,άρχισε να κάνει ένα πολύ δυνατό τρίξιμο ο κοχλίας,ο κάτω υποθέτω,μέχρι που κάποια στιγμή γέμιζε η διαδρομή του κάτω κοχλία πύρινα και γινόταν μπετό..Όχι απλά δε γυρνούσε,αλλά ακόμα και για να τον βγάλω ήταν απίστευτα δύσκολο.Υπεθεσα ότι μετά το καλό ετήσιο καθαρισμό που του ξανά τέλος σεζόν φέτος θα είναι οκ.Αλλα όχι,με το που τον ανάβεις μετά από λίγες ώρες αρχίζει να τρίζει(σε σημείο να με ξυπνάει,το λεβητοστάσιο είναι κάτω απ' το υπνοδωμάτιο)και μετά από λίγες ώρες κολλάει κ γίνονται όλα μασιφ μέσα.Ουτε ξέρω πόσες φορές έχω βγάλει τους κοχλίες και τους έχω καθαρίσει μαζί με τις διαδρομές τους.Επιπλεον,όταν γίνεται αυτό,ούτε έχει καμία ασφάλεια να σπάσει για να μην κάψει το μοτέρ ούτε κανένα θερμικό η οτιδήποτε,απλά με το να σπρώχνει καύσιμο και να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία, καταλαβαίνει ότι έχει μείνει από καύσιμο κ μετά από 20 λεπτά σταματαει. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω,έχω κ δεν έχω θέρμανση.Το καύσιμο που καίω είναι πυρινα,και η ρυθμίσεις του αυτή τη στιγμή είναι οι εξής: Θερμοκρασία λέβητα 65 έναρξη κυκλοφορητή 53 σε κατάσταση λειτουργίας ο κοχλίας λειτουργεί για 14" κάθε 47" με τον ανεμιστήρα στο 50 % ενώ σε κατάσταση επιτήρησης ο ανεμιστήρας λειτουργεί κάθε 15 λεπτά για 7 δευτερόλεπτα στο 25% και ο κοχλίας κάθε 6 λεπτά για 10 δευτερόλεπτα.Το έχω βάλει να τροφοδοτεί συχνά όταν είναι σε επιτήρηση μήπως κ έφταιγε αυτό,αλλά πάλι κάνει θόρυβο και περιμένω πότε θα κολλήσει ξανά..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169009 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Πρόβλημα κοχλία thermostahl ecobio 40 kw
Φίλε αν κάποια στιγμή γεμίζει η διαδρομή του κάτω κοχλία πύρινα φυσικό είναι να ζορίζεται και μπορεί να κάψεις και το μοτερ αν δεν έχει επάνω θερμικό .Οι λόγοι που μαζεύετε περισσότερο υλικό στον κάτω κοχλία μπορεί να είναι πολλοί.
Αν δεν άλλαξες κάποια ρύθμιση για αναλογία στοφών του επάνω σε σχέση με τον κάτω κοχλία δες( αν φαίνετα)ι αν περιστρέφεται κανονικά ο κάτω κοχλίας, μπορεί να χάλασε καμιά ασφάλεια που συνδέει το γρανάζι με τον κοχλία και δεν γυρίζει με τις στροφές που πρέπει, με αποτέλεσμα να μαζεύει πολύ υλικό κάτω .Παρατήρησε αν ξαναβγάλεις τον κοχλία μήπως έχει φαγωθεί γιατί στο πυρινόξυλο δεν αντιστέκεται τίποτα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Σιβαροπουλος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169010 από Σιβαροπουλος
Καλησπέρα,δεν έχω αλλάξει την αναλογία στροφών,για να γίνει αυτό πρέπει να αλλάξεις γραναζομα.Επισης ο τόσο ο κάτω όσο κ ο πάνω άξονας γυρνάνε κανονικά..Όσον αφορά τον κάτω,μήπως κ έχει φαγωθεί,τον πήγα μηχανουργείο και τον γέμισα γιατί τα φτερά του είχαν κατέβει 1mm στο μπροστά μέρος..Αλλά πάλι τιποτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169011 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Πρόβλημα κοχλία thermostahl ecobio 40 kw
Δεν τον ξέρω το λέβητα που έχεις και πως έχει τους κοχλίες αλλά από εμπειρία σε δικό μου λέβητα. Μία ακόμη περίπτωση μετά από τοποθέτηση μοτέρ δόνησης να κατεβαίνει ομοιόμορφα ο πυρήνας είχα αυτό το πρόβλημα χωρίς να στροφάρει ο επάνω κοχλίας όταν έμπαινε σε λειτουργία η δόνηση το κάτω διαμέρισμα γέμιζε και το μοτέρ έριχνε θερμικό.Έκανα ολόκληρη πατέντα για να το διορθώσω.Πάντως για κάποιο λόγο ή απο τον επάνω κοχλία πεφτη περισσότερο υλικό ή ο κάτω δεν διώχνει εμπρός το υλικό που πρέπει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Σιβαροπουλος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169012 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Καλησπερα το μοτερ δονησης απο που το πηρες?βαλε μια φωτο αν μπορεις και γραψε το σαιτ η καποια διευθυνση.ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169014 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Πρόβλημα κοχλία thermostahl ecobio 40 kw
Μόνος μου το εφτιαξα πριν δυο χρόνια

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Καλησπερα το μοτερ δονησης απο που το πηρες?βαλε μια φωτο αν μπορεις και γραψε το σαιτ η καποια διευθυνση.ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ