Θερμοκρασία καυσαερίων - Καπνός από το τάμπερ

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155096 από jamiespoursas
Καλησπέρα στην κοινότητα. Είμαι νέο μέλος και η αλήθεια είναι πως έχω βοηθηθεί πάρα πολύ από τα γραφόμενά σας.
Φέτος τον Νοέμβριο εγκατέστησα έναν ξυλολέβητα πυρόλυσης ATMOS DC40SX, με δοχείο αδράνειας 1000 λίτρα και Laddomat.
Έχω κάποιες απορίες, παρακαλώ εάν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει.
1) Το εγχειρίδιο του λέβητα αναφέρει θερμοκρασία καυσαερίων στους 250οC όταν ο λέβητας λειτουργεί στην ονομαστική του ισχύ. Στην δική μου περίπτωση με τον θερμοστάτη του λέβητα στους 75-80οC και τον θερμοστάτη καυσαερίων περίπου στην μέση, όταν δουλεύει το βεντιλατέρ έχω όντως θερμοκρασίες καυσαερίων 240-260οC και όταν πιάσει θερμοκρασία ο λέβητας και χαμηλώνει στροφές το βεντιλατέρ 150-170οC. Στην περίπτωση που βάλω τον θερμοστάτη του λέβητα πάνω από 80οC (το έχω δοκιμάσει μέχρι 85οC περίπου) τότε η θερμοκρασία των καυσαερίων φτάνει τους 320-340oC.
Το ερώτημά μου είναι αν αυτό είναι φυσιολογικό και που οφείλεται αυτή η αύξηση της θερμοκρασίας.
Επίσης με ποιον τρόπο θα μπορούσα να κρατώ την θερμοκρασία στα επιθυμητά επίπεδα
Σημειωτέον ότι στο εγχειρίδιο αναφέρει πως εάν η θερμοκρασία καυσαερίων υπερβεί τους 320οC, μπορεί να προκληθεί βλάβη στο βεντιλατέρ.
Τα ξύλα που καίω είναι σχετικά ξερά οξιά και δρυς (κομμένα και αεριζόμενα από την άνοιξη), καθώς και ξερό πουρνάρι 2ετίας-3ετίας. Κάποια από τα ξύλα έχουν μικρές διαστάσεις 20-25cm και σχετικά λεπτά, τα περισσότερα όμως 40-50cm, κανονικά θα έλεγα.
2) Η επόμενη απορία μου είναι σχετικά με την ύπαρξη καυσαερίων στο λεβητοστάσιο εξ' αιτίας του τάμπερ.
Όταν πιάσει την ρυθμισμένη θερμοκρασία ο λέβητας (π.χ. 80οC) πολλές φορές έχω διαπιστώσει καπνό από το πίσω μέρος του λέβητα (νομίζω λέγεται τάμπερ), σαν αυτό να "σκάει" στιγμιαία και να επανέρχεται και μετά από λίγο αυτό επαναλαμβάνεται.
Την βαλβίδα ασφαλείας του λέβητα την έχω πάντοτε ρυθμισμένη (σύμφωνα με το εγχειρίδιο του κατασκευαστή) 5οC παραπάνω από την επιλεγμένη θερμοκρασία του θερμοστάτη του λέβητα.
Αν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα αφάνταστα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155137 από nick833
Καλησπέρα, αυτό που λες στο 2)για το τάμπερ (κλαπέ), το κάνει και ο δικός μου (DC 25 S), όταν τον γεμίζω με λεπτά και πολύ ξερά ξύλα. Σε αυτή την περίπτωση χαμηλώνω το βεντιλατέρ.

Το τάμπερ το έχω ρυθμισμένο σταθερά στους 90°
Στα κανονικά ξύλα το βεντιλατέρ το έχω να ξεκινά στους 80° με 83° περίπου.

Για Θερμοκρασία καυσαερίων, είσαι σίγουρος ότι το θερμόμετρο δείχνει σωστά;
Επίσης αυτό που λες "(το έχω δοκιμάσει μέχρι 85οC περίπου) τότε η θερμοκρασία των καυσαερίων φτάνει τους 320-340oC" είναι την ώρα που δουλεύει το βεντιλατέρ, ή σταματημένο;

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις μόνο ξερά, αλλά φυλιολογικά σε μέγεθος ξύλα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155139 από jamiespoursas
Για την θερμοκρασία των καυσαερίων, μου συμβαίνει με το βεντιλατέρ του λέβητα σε φουλ στροφές. Επίσης πάνω στην καμινάδα έχω τοποθετημένο θερμόμετρο. Φαντάζομαι δείχνει σωστά.
Για τον καπνό από το κλαπέ, σήμερα που θα τον ανάψω θα τον γεμίσω μόνο με μεγάλα ξύλα και θα ρυθμίσω την βαλβίδα στους 90οC και τον θερμοστάτη του λέβητα στους 80οC και σταδιακά θα τον ανεβάζω για να δούμε και το αν θα ξανακαπνίσει και μέχρι ποια θερμοκρασία θα φτάσουν τα καυσαέρια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155147 από jamiespoursas
Νέα δεδομένα.
Με μεγάλου σχήματος και όγκου ξύλα το φαινόμενο του καπνού από το κλαπέ δεν ξαναπαρουσιάστηκε.
Με την θερμοκρασία καυσαερίων όμως το θέμα μου εξακολουθεί και υπάρχει. Με τον θερμοστάτη στους 80οC, μόλις έπιασε θερμοκρασία ο λέβητας και έκοψε στροφές το βεντιλατέρ τα καυσαέρια ήταν στους 290οC.
Ανέβασα τον θερμοστάτη στους 85οC και τα καυσαέρια ανέβηκαν στους 310οC.
Φυσικά μόλις έκοψε στροφές το βεντιλατέρ, μετά από λίγη ώρα η θερμοκρασία τους έπεσε στους 150οC.
Που μπορεί να οφείλεται;
@nick883: Έχεις παρατηρήσει στον δικό σου λέβητα τι θερμοκρασίες καυσαερίων πιάνεις με το βεντιλατέρ στο φουλ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155154 από nick833
Εγώ έγραψα την δική μου εμπειρία, μήπως και βρεις κάτι χρήσιμο. Πάντως η Atmos προτείνει να δουλεύει ο λέβητας στους 80° έως 90° για καλή απόδοση.

Έχεις πειράξει την ρύθμιση του δευτερεύοντος αέρα (βλέπε φωτό παρακάτω);
Στους πόσους βαθμούς είναι η βαλβίδα του Laddomat; Εμένα στους 72°.




Δεν έχω θερμόμετρο καυσαερίων, για να σου πω ακριβείς ρυθμίσεις και ούτε είμαι ο ειδικός. Οπότε δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα αυτό που λες, ή φυσιολογική λειτουργεία του λέβητα.

Εδώ μέσα υπάρχουν αρκετοί με Atmos, όπως και κάποιοι που είναι του επαγγέλματος και μπορούν να σε βοηθήσουν.
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by nick833.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155173 από jamiespoursas
Δεν πείραξα καμία αρχική ρύθμιση, είτε στον λέβητα είτε στο Laddomat. Σήμερα έκανα πάλι δοκιμές.
Με μεγάλου σχήματος και χοντρά ξύλα δεν υπάρχει πλέον καπνός. Με λεπτά ξύλα, μόλις κόψει το βεντιλατέρ, καπνίζει. Άρα το ενα θέμα λύθηκε.
Τα καυσαέρια συνεχίζουν να έχουν την ίδια συμπεριφορά. Εν τέλει μίλησα και με τον άνθρωπο που μου έκανε την εγκατάσταση. Έχει και αυτός τον ίδιο λέβητα στο σπίτι του και πιάνει τις ίδιες θερμοκρασίες. Αυτό που μου είπε ήταν πως πριν 1-2 χρόνια παρακολούθησε ένα σεμινάριο της ATMOS και όταν αναφέρθηκε αυτό στην συζήτηση, τους είπαν πως με το είδος των ξύλων που χρησιμοποιούν στην Τσεχία (λ.χ. οξυά) οι θερμοκρασίες καυσαερίων δεν υπερέβαιναν τους 250οC με τον λέβητα στην ονομαστική του ισχύ. Με την Ελληνική οξυά και με μετρήσεις που κάνανε, διαπίστωσαν πως αυτή είχε διαφορά θερμικής (θερμιδικής;) απόδοσης 1kw, οπότε το θεώρησαν φυσιολογικό να υπάρχει απόκλιση στην θερμοκρασία καυσαερίων. Μάλιστα μου ανέφερε πως η ίδια η εταιρία σκεφτόταν να κατασκευάσει έναν λέβητα με έξτρα διαδρομές ψύξης για να αντιμετωπίσει αυτό το φαινόμενο, για την Ελληνική αγορά. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα παραπάνω.
Πάντως με καθησύχασε, λεγοντάς μου ότι για να "καεί" το βεντιλατέρ θα πρέπει να έχεις ξεχάσει το κλαπέ (εκείνο με τον μοχλό) ανοικτό και ενώ ο λέβητας θα δουλεύει στο φουλ με θερμοκρασίες καυσαερίων άνω των 300οC.
Αν έχει κάποιο άλλο μέλος κάποια παρατήρηση στα παραπάνω, πιστεύω θα βοηθούσε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ