Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #48570 από dxrysiko@sovel.vionet.gr
Απαντήθηκε από dxrysiko@sovel.vionet.gr στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλημέρα...
Την περασμένη τρίτη μπήκαν τα ελατήρια και ναι, λύθηκε το πρόβλημα. Τέλος με την υπερθέρμανση καυσαερίων και με τα σβησίματα. Ο λέβητας δουλεύει κανονικά και ο θερμοστάτης στο σπίτι είναι ρυθμισμένος στους 21 βαθμούς. Πάντως ζεστό νερό έχω μόνο μετά απο ανάμματα του λέβητα , τα οποία είναι πολύ αραιά και η θερμοκρασία του νερού είναι αυτή του λέβητα, περίπου 40.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49083 από dxrysiko@sovel.vionet.gr
Απαντήθηκε από dxrysiko@sovel.vionet.gr στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Έκαψα AHIRA. Χθές άνοιξα πρώτη φορά το συρταράκι και το άδειασα... ήταν σχεδόν γεμάτο. Το ποτηράκι καθαρότατο, χωρίς ίχνος απο αυτό που λέτε γκλίνκερ και μου έκανε εντύπωση. Κακοτεχνία θεωρώ το πορτάκι και το μηχανισμό του, άσε που το τζαμάκι ράγισε τη δεύτερη μέρα λειτουργίας. Απο την περασμένη τρίτη που λύθηκε το πρόβλημα με τα ελατήρια έχω κάψει 8 σακούλες (7 ημέρες), ο θερμοστάτης μόνιμα στους 21. Το ahira το αγοράζω 289 € τον τόνο απο τοπικό έμπορο. Απ' ότι υποψιάζομαι chris έχεις τον ίδιο λέβητα. Τί καίς εσύ ? Έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο πελετ μεγαλύτερης απόδοσης ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49088 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Σωστά κατάλαβες, έχω τον ίδιο λέβητα. Εγώ χρησιμοποιώ της Biotherm. Εξαιρετικό χωρίς κλίνκερ κτλ. Το συρτάρι στάχτης το άδειασα μετά από 30 ώρες λειτουργίας. Έως τώρα έχω δοκιμάσει διάφορα πέλλετ (για δοκιμή βέβαια) στον λέβητα όπως το Αυστριακό, Bioenergy Point, Alfa Wood, ένα Σέρβικο no name, και παρατήρησα ότι όλα τα έκαψε απροβλημάτιστα. Δεν μπορώ να πω ότι όταν είδα τον λέβητα με κέρδισε με την ποιότητα κατασκευής του αλλά με εντυπωσίασε η άριστη λειτουργία του. Κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα εγώ δεν είχα. Πιστεύω πως είναι value for money.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57127 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
φιλε μου τι ελατηρια ειναι αυτα που αλλαξες και ποια ειναι η χρηση τους??το προβλημα σου λυθηκε?

καλησπεριζω το φορουμ (δυστυχως με προβλημα). εχω εδω και ενα μηνα μια μοναδα νερου thalia 30kw, αλλα εδω και 3-4 μερες αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την θερμοκρασια καυσαεριων με συνεπεια διακοπη μετα απο 2 ωρες λειτουργιας. η θερμοκρασια ειναι ρυθμισμενη στους 250 βαθμους

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57175 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Τα ελατήρια που αναφέρεσαι είναι οι ''κόφτρες'' της φλόγας μέσα στα κάθετα τούμπα. Μπορεί να μην έχουν τοποθετηθεί από την αρχή. Με τον εγκαταστάτη μίλησες ή την εταιρεία; Το πιο πιθανό είναι θέμα ρυθμίσεων αέρα καύσης και δοσολογίας πέλλετ.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57177 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση.
μιλησα με την εταιρια και καναμε καποιες ρυθμισεις αλλα το προβλημα παραμενει (να μην πω επιδεινωθηκε... :angry: )

αυτοι οι κοφτες που λες ειναι στα ακριανα τουμπα (αν εχω καταλαβει σωστα ποια ειναι). δεν μπορω να πω οτι εχουν πολυ καπνα, ετσι κιαλλιως μονο 900 κιλα εχω καψει

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.155 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ