Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #44712 από dxrysiko@sovel.vionet.gr
Λέβητας Thalia 20 kW δημιουργήθηκε από dxrysiko@sovel.vionet.gr
Kαλημέρα σε όλους !
Νέο μέλος στο forum σας απο σήμερα αφού έγινε έναρξη εχθές του νέου λέβητα thalia 20 kw. Nα σημειώσω οτι ο λέβητας συνδέθηκε σε μονοκατοικία 80 τ.μ. και επιδαπέδια θέρμανση. Είμαι ενοικιαστής του συγκεκριμένου και όχι ιδιοκτήτης.
Πρώτα απ'όλα να σημειώσω οτι είμαι παντελώς άσχετος σε τεχνικά θέματα και απλά ήμουν παρόν στην "enafsi" και παρακολουθούσα τον ιδιοκτήτη ο οποίος τυγχάνει να είναι και επίσημος εγκαταστάτης παρόμοιων μονάδων ενεργειακής θέρμανσης.
Πρώτες εντυπώσεις... απροσδιόριστες όσον αφορά την λειτουργικότητα, είναι ακόμα πολύ νωρίς για συμπεράσματα. Το μενού φαίνεται εύκολο στη ροή του αν ξέρεις τι είναι αυτό που πρέπει να ρυθμίσεις… είναι βέβαια σε greekglish...αφού διάβασα το εγχειρίδιο χρήσης δε μπορώ να πω ότι μου φαίνεται και τόσο απλό όταν κάποιος είναι άσχετος σαν εμένα και πιστεύω οτί συμπάσχουν αρκετοί. Αυτό που μπορώ να πώ είναι ότι ο προμηθευτής ξέχασε να βάλει κάποια «ελατήρια» (όπως είπε ο ίδιος σε τηλεφωνικη επικοινωνία - κυριακάτικα, μπράβο !)με αποτέλεσμα να βγάζει από την αρχή προβλήματα και σφάλματα ο λέβητας. Κατ’ αρχήν δεν ανέβαζε θερμοκρασία νερού πάνω από 48 δεν ξέρω αν φταίει ο λέβητας σε αυτό ή αν υπάρχει κάποια διαρροή που υποψιάζεται ο ιδιοκτήτης… Δεύτερον μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας έβγαλε alarm για υψηλή θερμοκρασία καυσαερίων και ο λέβητας έκλεισε μετά από λίγο. Κάνοντας πάλι έναρξη μετά από μισή περίπου ώρα ξαναδούλεψε κανονικά μέχρι που μετά από ένα δίωρο περίπου ξαναέβγαλε το ίδιο alarm. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στην έλλειψη των ελατηρίων που απ’ ότι είπε ο προμηθευτής του λέβητα θα τα στείλει σήμερα (άντε να δούμε) ή φταίει κάτι άλλο. Λόγω του ότι η θέρμανση είναι επιδαπέδια άργησε πολύ να ζεστάνει το χώρο, μπορεί βέβαια να φταίει και το ότι δεν ανέβαζε θερμοκρασία νερού πάνω από τους 48…. οι ρυθμίσεις δεν πολυπειράχτηκαν από τον εγκαταστάτη, υποτίθεται ότι ήταν ρυθμιζμένο από τον προμηθευτή.
Το pellet που χρησιμοποιήσαμε είναι ahira.
Αυτά σαν πρώτη εντύπωση προς ενημέρωση αν και πολύ νωρίς για συμπεράσματα. Μόλις μπούν τα ελατήρια και δουλέψουν όλα σωστά θα ενημερώσω… χαίρομαι πάντως που έχω ένα λέβητα ελληνικής κατασκευής που αν εξαιρέσεις τα προβληματάκια που ελπίζω να λυθούν , φαίνεται (και ελπίζω) να μην υστερεί έναντι των εισαγώμενων. Όποιος φίλος έχει παρόμοιο ή ίδιο λέβητα, τον προσκαλώ σε ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων…
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44715 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλώς όρισες και καλές καύσεις εύχομαι.Βάλε άν θέλεις και ένα nickname(ψευδώνυμο)για να μήν αναφερόμαστε σε σένα με το email σου :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44716 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Σε ενδοδαπέδια θερμανση δεν χρειάζεσαι υψηλές θερμοκρασίες νερών στο κύκλωμα γιατί θα στα πετάξει όλα. Φαντάζομαι ότι το ξέρεις ήδη αυτό, οπότε το 48 του λέβητα είναι υπεραρκετό.

Και κάτι ακόμα, δεν την λειτουργούμε όπως την συμβατική θέρμανση δηλαδή την ανάβουμε καποιες ώρες το πρωί και μετά το βράδυ. Το ιδανικό είναι να την βαλεις σε λειτουργιά μέχρι να έχεις την επιθυμητή θερμοκρασία στον χώρο και να συντηρείς αυτή την θερμοκρασία μέχρι την άνοιξη, θα δεις στο τέλος ότι και 40 βαθμού στο κύκλωμα του λέβητα είναι αρκετοί.

Αλέξης

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44732 από dxrysiko@sovel.vionet.gr
Απαντήθηκε από dxrysiko@sovel.vionet.gr στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Αγαπητέ Sp4wN, δε μπορώ να αλλάξω το nickname μου μετά την εγγραφή, δυστυχώς !

rivol, ναί, αυτό το γνωρίζω. Δεν είχα σκοπό να κλείσω καθόλου το λέβητα αλλά μου έβγαλε το alarm και έκλεισε απο μόνος του. Πάντως μετά απο τα 2 alarm και τις επανεκιννήσεις μόλις έπιασε θερμοκρασία μέσα στο σπίτι μετά απο αρκετές ώρες (22 βαθμούς το είχαμε βάλει που τελικά ήταν πραγματικά υπερβολικό), δεν δούλεψε καθόλου ο λέβητα για κανα 3ωρο... κρατούσε θερμοκρασία πολύ χαλαρά. Λόγω του προβλήματος με τα ελατήρια και την υπερθέρμανση καυσαερίων μου είπε ο ιδιοκτήτης να το κλείσω το βράδυ τον θερμοστάτη και έτσι έκανα. Οταν έκλεισα λοιπόν έλεγε μέσα στο σπίτι 21.9 βαθμούς... το πρωί στις 7 που ξύπνησα έλεγε 20,5. Δεν έιχα παρόμοια εμπειρία απο επιδαπέδια θέρμανση αλλά το οτι κράτησε θερμοκρασία τόσο υψηλή σε μονοκατοικία που την τρώει το αγιάζι είναι πολύ καλό. Η ζέστη στο μεταξυ μέσα στο σπίτι πολύ "γλυκιά", δεν ξέρω πως να την περιγράψω. Ακόμα και να μη μου το πρότεινε ο εγκαταστάτης έτσι θα το λειτουργούσα, συνεχόμενα μέχρι την άνοιξη. Ίσως κανα σβησιματάκι στα αερίσματα του σπιτιού αλλά αυτό θα το δω εμπειρικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #48493 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Έχεις κάποιο νεότερο με τον λέβητα;Λύθηκε το πρόβλημά σου;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #48652 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ευτυχώς τέλειωσε γρήγορα το πρόβλημά σου. Τι πέλλετ έκαψες;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.144 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ