Δοχεία αδράνειας: απορίες...

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20584 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...

pantelis1973 έγραψε:

Eχω ατομικη μοναδα thermostal,που μου παρεχει και ΖΝΧ


Παντελη σου γραψα ΕΔΩ

αν εχεις τιποτε γραψε μου σε παρακαλω φιλε να βρω καμια ακρη γιατι ψαχνομαι τρελα !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20608 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...

pantelis1973 έγραψε: Eχω ατομικη μοναδα thermostal,που μου παρεχει και ΖΝΧ



Αν δεν κανω λαθος προς το μοντελο που εχεις, τα ΖΝΧ στα δινει ο θερμοσταλ με μια σερμπαντινα που εχει! ετσι?

Αν ειναι οντως ετσι, μπορεις να περασεις τα νερα του ξυλολέβητα από τον λεβητα πετρελαιου πριν τα στείλεις στα σωματα και να εχεις και πάλι ΖΝΧ.

Αλλιως θα παρεις ενα μποιλερ με κανα 150-200 Ευρω και θα κανεις την δουλεια σου ανετα και ωραια!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20626 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...

kosmidis80 έγραψε:

pantelis1973 έγραψε: Eχω ατομικη μοναδα thermostal,που μου παρεχει και ΖΝΧ



Αν δεν κανω λαθος προς το μοντελο που εχεις, τα ΖΝΧ στα δινει ο θερμοσταλ με μια σερμπαντινα που εχει! ετσι?

Αν ειναι οντως ετσι, μπορεις να περασεις τα νερα του ξυλολέβητα από τον λεβητα πετρελαιου πριν τα στείλεις στα σωματα και να εχεις και πάλι ΖΝΧ.

Αλλιως θα παρεις ενα μποιλερ με κανα 150-200 Ευρω και θα κανεις την δουλεια σου ανετα και ωραια!


Ναι ο thermostal εχει σερπαντινα..Απλά σκεφτομουνα οτι θα λυσω το προβλημα του ΖΝΧ για τον χειμωνα. Το καλοκαιρι ομως;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20663 από Αστέριος
Απαντήθηκε από Αστέριος στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...
Παίρνεις ένα δοχείο αδρανείας με μία σερπαντίνα.Συνδέεις το δοχείο με τον καυστήρα.Κατόπιν συνδέεις τα ΖΝΧ με την σερπαντίνα.Στην έξοδο της σερπαντίνας τοποθετείς ένα φίλτρο νερού κατά προτίμηση κοντό σε μήκος για να μην σκάσει.Το φίλτρο το τοποθετούμε μέχρι να καθαρίσει η σερπαντίνα.Το δοκίμασα στο΄σπίτι μου και στο ξενοδοχείο με απόλυτη επιτυχία ( το ξενοδοχείο έχει 28 δωμάτια).Το δοχείο μου κόστισε 850 ευρώ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20672 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...
Προσοχη στις πατεντες σας...αραγε γιατι τα δοχεια γραφουν μεγιστη πιεση 3 bar και πιεση λειτουργιας εως 2 bar;;;
Η σερπαντινα αν παρει νερα υδρευσης με ποσα bar θα δουλεψει;;;το λιγοτερο 5... και το βασικοτερο αν σκασει λογω υπερβολικης πιεσης του δικτυου υδρευσης θα μπερδευτουν τα ξεχωριστα κατα τα αλλα κυκλωματα.
Για αυτη την δουλεια υπαρχουν τα tank in tank...το εσωτερικο καζανι που προοριζεται για ζεστα νερα χρησης κατασκευαζεται για να αντεχει πιεσεις υδρευσης, 5 με 7 bar.
Eκτος αυτου, η σερπαντινα οταν προοριζεται για υποδοχη ηλιακων βρισκεται στο κατω μερος του δοχειου...το ψυχροτερο δηλαδη...το tank in tank που παιρνει τα οφελη του ζεστου δοχειου και ζεσταινει το νερο χρησης εχει το εσωτερικο καζανι πανω ψηλα στο δοχειο...στο θερμοτερο σημειο δηλαδη.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20699 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...
υπαρχει κανενα δοχειο οικονομικο στην αγορα;γιατι απο οσα βλεπω ολα ειναι :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ