Δοχεία αδράνειας: απορίες...

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20041 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...
Ναι θα σου ζεσταίνουν ολόκληρο το δοχείο αδράνειας μιας και στον ήλιο χρησιμοποιούμε την κάτω σερπαντίνα… το ζεστό νερό ανεβαίνει πάνω άρα τις ηλιόλουστες μέρες θα έχεις πολύ ζεστό νερό χρήσης… βασικά πάρα πολύ νερό και σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20049 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...
Εδώ και μερικές ημέρες έχω ζεστό νερό από τον ήλιο… με την ιστορία να έχει ως εξής:
Ήμουν (και ακόμη δεν έχω τελειώσει) σε διαδικασία ανακαίνισης-αναβάθμισης του λεβητοστασίου.....
Από λέβητα πετρελαίου έβαλα το γνωστό λέβητα πέλετ – ξύλου ferolli sfl5 με τον καυστήρα p12. Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα κατέληξα ότι το δοχείο αδράνειας μαζί με το κιτ προστασίας συμπυκνωμάτων (ladomat) είναι απαραίτητο.
Ηλιακό το σπίτι δεν είχε και με την ευκαιρία είπα να βάλω.. αλλά αφού μπήκα στο χορό είπα να χορέψω και έτσι το δοχείο αδράνειας που πήρα είναι ένα tank in tank 1000 λίτρα με δύο σερπαντίνες. Στην κάτω μπήκε ο ήλιος σε συνδυασμό με ένα ηλιακό κιτ και το θερμοδιαφορικό του θερμοστάτη. Έτσι με δώδεκα τετραγωνικά συλλέκτες έχω ΖΝΧ αλλά και υποβοήθηση θέρμανσης…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20050 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...

gatos20vt έγραψε: Εδώ και μερικές ημέρες έχω ζεστό νερό από τον ήλιο… με την ιστορία να έχει ως εξής:
Ήμουν (και ακόμη δεν έχω τελειώσει) σε διαδικασία ανακαίνισης-αναβάθμισης του λεβητοστασίου.....
Από λέβητα πετρελαίου έβαλα το γνωστό λέβητα πέλετ – ξύλου ferolli sfl5 με τον καυστήρα p12. Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα κατέληξα ότι το δοχείο αδράνειας μαζί με το κιτ προστασίας συμπυκνωμάτων (ladomat) είναι απαραίτητο.
Ηλιακό το σπίτι δεν είχε και με την ευκαιρία είπα να βάλω.. αλλά αφού μπήκα στο χορό είπα να χορέψω και έτσι το δοχείο αδράνειας που πήρα είναι ένα tank in tank 1000 λίτρα με δύο σερπαντίνες. Στην κάτω μπήκε ο ήλιος σε συνδυασμό με ένα ηλιακό κιτ και το θερμοδιαφορικό του θερμοστάτη. Έτσι με δώδεκα τετραγωνικά συλλέκτες έχω ΖΝΧ αλλά και υποβοήθηση θέρμανσης…


ωραίος..Το συνολικό κόστος ποσο σου βγηκε;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20051 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...
χμμμ ακόμη δεν βγήκε αλλά έχουμε τα βασικά: λέβητας-καυστήρας- δοχείο πέλετ 340 λιτ στα 2800
Ladomat στα 430 δοχειο αδράνειας tank in tank με δύο σερπαντινες 1700
12 τετραγωνικά συλλέκτες επιλεκτικοί 2100
συν βάσεις συλλεκτών, τρία δοχεία διαστολής, δύο κυκλοφορητές, σωλήνες, ρακορ,τρίοδη, αντιψυκτικό, αυτόματος πλήρωσης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20053 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...

gatos20vt έγραψε: χμμμ ακόμη δεν βγήκε αλλά έχουμε τα βασικά: λέβητας-καυστήρας- δοχείο πέλετ 340 λιτ στα 2800
Ladomat στα 430 δοχειο αδράνειας tank in tank με δύο σερπαντινες 1700
12 τετραγωνικά συλλέκτες επιλεκτικοί 2100
συν βάσεις συλλεκτών, τρία δοχεία διαστολής, δύο κυκλοφορητές, σωλήνες, ρακορ,τρίοδη, αντιψυκτικό, αυτόματος πλήρωσης...

Οταν τελειώσεις να μας κάνεις μια παρουσίαση με φωτογραφίες και εντυπώσεις

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20084 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...
Επισης ενα ακομη σημειο που πρεπει να προσεχτει ειναι οτι αν συνδεθει μπαφερ σε συστημα με κλειστο δοχειο διαστολης, θα πρεπει να αλλαχτει και το δοχειο διαστολης με μεγαλυτερο, ετσι δεν ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ