Αγορά λέβητα σε συνάρτηση με τα καύσιμα

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9882 από ΠΑΚΟ
Αγαπητοί συνforumίτες,

βρίσκομαι στην φάση που όλοι έχετε βρεθεί (την έρευνα αγοράς λέβητα βιομάζας) και πραγματικά έχω πήξει.
Με συναρπάζουν οι σύγχρονοι λέβητες (biowin, caria, herz, hargassner, froling) αλλά ταυτόχρονα αναρωτιέμαι αν κάνουν για την περίπτωσή μου. Συνεπώς, θα ήθελα την γνώμη σας μιας και έχετε ήδη τεράστια εμπειρία και έρευνας αγοράς αλλά και χρήσης.

Το καύσιμο που θα χρησιμοποιώ, εκτός τραγικής ανόδου της τιμής του, θα είναι πελλετ ξύλου καλής ποιότητας. Και μετά από μικρή έρευνα κατέληξα οτι αν δεν συμμορφωθούν τα Ελληνικά εργοστάσια θα το προμηθεύομαι από Αυστρία.

Όμως στην περιοχή κυκλοφορεί πολύ ελαιοπυρίνας χύμα αλλά και σε πελλέτες και μάλιστα σε πάρα πολύ καλή τιμή.

Συνεπώς αναρωτίεμαι αν ενας σύγχρονος λέβητας, με αυτοματισμούς, αντιστάθμιση κλπ θα είναι σε θέση να λειτουργήσει ικανοποιητικά με πέλλετ ελαιοπυρίνα? Αν όχι, τι αγορά θα μου προτείνατε δεδομένου του ότι θα ήθελα τα οφέλη που δίνουν οι σύγχρονοι αυτοί λέβητες (οικονομία στην καύση, μεγάλη απόδοση, πολύ αραιά αδειάσματα της στάχτης, αραιά γεμίσματα καυσίμου, αυτόματος καθαρισμός του εναλλάκτη κλπ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9883 από ΠΑΚΟ

ΠΑΚΟ έγραψε: Αγαπητοί συνforumίτες,

βρίσκομαι στην φάση που όλοι έχετε βρεθεί (την έρευνα αγοράς λέβητα βιομάζας) και πραγματικά έχω πήξει.
Με συναρπάζουν οι σύγχρονοι λέβητες (biowin, caria, herz, hargassner, froling) αλλά ταυτόχρονα αναρωτιέμαι αν κάνουν για την περίπτωσή μου. Συνεπώς, θα ήθελα την γνώμη σας μιας και έχετε ήδη τεράστια εμπειρία και έρευνας αγοράς αλλά και χρήσης.

Το καύσιμο που θα χρησιμοποιώ, εκτός τραγικής ανόδου της τιμής του, θα είναι πελλετ ξύλου καλής ποιότητας. Και μετά από μικρή έρευνα κατέληξα οτι αν δεν συμμορφωθούν τα Ελληνικά εργοστάσια θα το προμηθεύομαι από Αυστρία.

Όμως στην περιοχή κυκλοφορεί πολύ ελαιοπυρίνας χύμα αλλά και σε πελλέτες και μάλιστα σε πάρα πολύ καλή τιμή.

Συνεπώς αναρωτίεμαι αν ενας σύγχρονος λέβητας, με αυτοματισμούς, αντιστάθμιση κλπ θα είναι σε θέση να λειτουργήσει ικανοποιητικά με πέλλετ ελαιοπυρίνα? Αν όχι, τι αγορά θα μου προτείνατε δεδομένου του ότι θα ήθελα τα οφέλη που δίνουν οι σύγχρονοι αυτοί λέβητες (οικονομία στην καύση, μεγάλη απόδοση, πολύ αραιά αδειάσματα της στάχτης, αραιά γεμίσματα καυσίμου, αυτόματος καθαρισμός του εναλλάκτη κλπ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Ξέχασα να πω οτι θα θερμάνω μονοκατοικία σε χωριό 125 m2 η οποίη αν ενταχθεί στο "εξοικονομώ κατ' οικο" θα έχει καινούργια κουφώματα με θερμοδιακοπή, εξωτερική θερμομόνωση, σχετικά καλή σκίαση και προσανατολισμό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9884 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Πιστεύω πως καθένας πρέπει να ιεραρχεί σοβαρά τα δεδομένα του.
- Κόστος αγοράς - εγκατάστασης..
- Κόστος λειτουργίας- εξοικονόμηση
- Ευκολία χειρισμού, συντήρησης...
- Αξιοπιστία (όνομα, αντιπρόσωπος.)

Αν μιλήσουμε για το καλύτερο (ας πούμε ) λέβητα της αγοράς.. αλλά κοστίζει 20.000€ (παράδειγμα) μπορούμε?? Αν όχι.. τζάμπα μιλάμε...
Αν μπορούμε όμως.... και μας δίνει οικονομία 20% σε καύσιμο.. που μπορεί να σημαίνει από 200- 2000€, σε πόσα χρόνια θα μου κάνει απόσβεση???
Αλλά στ αρχ..ια μου τα χρήματα... εγώ θέλω να έχω την ευκολία του καθαρισμού, της αθόρυβης λειτουργίας και απροβλημάτιστης λειτουργίας, της αξιοπιστίας και του ονόματος...
Γεωθερμία και αντλίες θερμότητας μήπως???? :evil: :evil: :woohoo: :woohoo:
Τελικά πήρα λέβητα... τον απόλυτα καλύτερο...
είσαι ο αρχηγός εδώ... όλοι μας ξερογλειφόμαστε... και θέλουμε να ρθουμε να τον δούμε...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ...ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ.... ΑΛΛΙΩΣ ΔΕ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΑ ΤΕΛΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
Είναι η ανάγκη του ανθρώπου... καθένας την έχει διαφορετικά... δε μπορώ να κατηγορήσω τον άνθρωπο που θα πιεί 2 μπουκάλια κρασί των χιλίων ευρώ το καθένα...
Το αποτέλεσμα θα ναι το ίδιο μ αυτό που θα πιεί δύο ρετσίνες του ενός ευρώ.. θα μεθύσουν κι οι δυό..
απλά είναι διαφορετικός ο τρόπος με τον οποίο θα φτάσει καθένας εκεί... :cheer: :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9892 από egglezos

ΠΑΚΟ έγραψε: Αγαπητοί συνforumίτες,

βρίσκομαι στην φάση που όλοι έχετε βρεθεί (την έρευνα αγοράς λέβητα βιομάζας) και πραγματικά έχω πήξει.
Με συναρπάζουν οι σύγχρονοι λέβητες (biowin, caria, herz, hargassner, froling) αλλά ταυτόχρονα αναρωτιέμαι αν κάνουν για την περίπτωσή μου. Συνεπώς, θα ήθελα την γνώμη σας μιας και έχετε ήδη τεράστια εμπειρία και έρευνας αγοράς αλλά και χρήσης.

Το καύσιμο που θα χρησιμοποιώ, εκτός τραγικής ανόδου της τιμής του, θα είναι πελλετ ξύλου καλής ποιότητας. Και μετά από μικρή έρευνα κατέληξα οτι αν δεν συμμορφωθούν τα Ελληνικά εργοστάσια θα το προμηθεύομαι από Αυστρία.

Όμως στην περιοχή κυκλοφορεί πολύ ελαιοπυρίνας χύμα αλλά και σε πελλέτες και μάλιστα σε πάρα πολύ καλή τιμή.

Συνεπώς αναρωτίεμαι αν ενας σύγχρονος λέβητας, με αυτοματισμούς, αντιστάθμιση κλπ θα είναι σε θέση να λειτουργήσει ικανοποιητικά με πέλλετ ελαιοπυρίνα? Αν όχι, τι αγορά θα μου προτείνατε δεδομένου του ότι θα ήθελα τα οφέλη που δίνουν οι σύγχρονοι αυτοί λέβητες (οικονομία στην καύση, μεγάλη απόδοση, πολύ αραιά αδειάσματα της στάχτης, αραιά γεμίσματα καυσίμου, αυτόματος καθαρισμός του εναλλάκτη κλπ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


σε όλα τα μοντέλα λέβητα που ανέφερες, μήν κάνεις το λάθος και βάλεις πυρηνόξυλο θα μας πάρουν στο κυνήγι...

:blush:

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9893 από stratis 1
Αφου στη περιοχη σου κυκλοφορει πυρινοξυλο φτηνο.Αφου στη χωρα σου κυκλοφορουν λεβητες βιομαζας καλοι και σε καλες τιμες.Γιατι να κανης μαγκες τους Αυστριακους?????
Αν δεν θελης να ασχολησε με καθαρισμα και κουβαλημα μεινε στο πετρελαιο να τα παιρνουν οι Ιρανοι.
Ετσι αλλιως το ιδιο κοστος ειναι αφου θα γλυτωσης την αγορα ενος ακριβου λεβητα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9896 από χρηστος8
Αυτο που εγω καταλαβα, ειναι οτι θες την ευκολια και τους αυτοματισμους των καλων και ακριβων λεβητων, αλλα θες να εχεις και τις εναλλακτικες της καυσης πυρηνοξυλου-και αλλων στερεων.
Αν ο λεβητας θες να καιει μονο πελλετ καλης ποιοτητας οι επιλογες που ανεφερες σου κανουν.
Αν θες να καις και αλλα στερεα θυσιαζεις τους πολλους αυτοματισμους και τις ευκολιες στο καθαρισμα και το φορτωμα με καυσιμα.
Σε αυτην την περιπτωση οι λεβητες που θα σου εκαναν ειναι του Κ. ΣΑΜΑΡΑ του ΘΩΚΑ του ΧΟΥΜΕΡΙΑΝΟΥ της COMBI και αλλοι παμφαγοι.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΚΟ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ