Σύστημα pellet: τι αξίζει πραγματικά;

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6657 από δημητριαδης
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum και χαμένος δεν ξέρω τι να κάνω με τι θέρμανση του σπιτιού μου ψάχνω σαν και εσάς φτηνή θέρμανση και έχω κατάληξη ότι πρέπει να αντικαταστήσω τον λέβητα πετρελαίου με αντίστοιχο πελλετ. Και εδώ αρχίζουν τα ζόρια ποιο είναι το καταλληλότερο μηχάνημα για μένα ,έχω διαβάσει πολλά και μέσα από δω και από αλλά forum αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω κάπου γι αυτό θα ήθελα τι βοήθεια σας. Έχω ένα σπίτι στο πόρτο ράφτη σε τρία επίπεδα 150 μ2 με λέβητα chappee 35 με 3 κυκλοφορητές και κατανάλωση πετρελαίου κοντά στα 2800 λίτρα τι σεζόν. Πράγμα που δεν μπορώ πλέον να αντέξω, εσείς τι θα μου προτείνατε
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6660 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Σύστημα pellet: τι αξίζει πραγματικά;

δημητριαδης έγραψε: Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum και χαμένος δεν ξέρω τι να κάνω με τι θέρμανση του σπιτιού μου ψάχνω σαν και εσάς φτηνή θέρμανση και έχω κατάληξη ότι πρέπει να αντικαταστήσω τον λέβητα πετρελαίου με αντίστοιχο πελλετ. Και εδώ αρχίζουν τα ζόρια ποιο είναι το καταλληλότερο μηχάνημα για μένα ,έχω διαβάσει πολλά και μέσα από δω και από αλλά forum αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω κάπου γι αυτό θα ήθελα τι βοήθεια σας. Έχω ένα σπίτι στο πόρτο ράφτη σε τρία επίπεδα 150 μ2 με λέβητα chappee 35 με 3 κυκλοφορητές και κατανάλωση πετρελαίου κοντά στα 2800 λίτρα τι σεζόν. Πράγμα που δεν μπορώ πλέον να αντέξω, εσείς τι θα μου προτείνατε


Έχουμε αρκετές ομοιότητες: εγώ έχω σπίτι 180 τ.μ. σε τρία επίπεδα, είχα λέβητα πετρελαίου 33 KW και κατανάλωση πετρελαίου κοντά στους τρεις τόνους.

Έβαλα έναν λέβητα πέλλετ 25 KW και είμαι γύρω στο 40-50% πιο κάτω στα έξοδα θέρμανσης.
Το πόσο κόπο θα έχεις με το πέλλετ εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απ' τα λεφτά που διαθέτεις. Βασικότατο είναι να αναζητήσεις μηχάνημα, που να έχει τεχνική υποστήριξη και καλή εγγύηση. Θέλει πολύ ψάξιμο. Πάντως είσαι σε κάτι τυχερός, αρκεί να έχεις χρόνο και κουράγιο. Αν διαβάσεις όσο γίνεται περισσότερα θέματα από αυτό το φόρουμ, πριν βγεις στην αγορά για αναζήτηση, θα γλυτώσεις από πολλές κακοτοπιές. Εγώ δεν τις γλύτωσα, γι' αυτό και βοηθάω να ενημερώνεται ο κόσμος, όσο μου είναι δυνατόν, μιας και δεν έχω τεχνικές γνώσεις.

Καλωσήρθες...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6662 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Σύστημα pellet: τι αξίζει πραγματικά;

δημητριαδης έγραψε: Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum και χαμένος δεν ξέρω τι να κάνω με τι θέρμανση του σπιτιού μου ψάχνω σαν και εσάς φτηνή θέρμανση και έχω κατάληξη ότι πρέπει να αντικαταστήσω τον λέβητα πετρελαίου με αντίστοιχο πελλετ. Και εδώ αρχίζουν τα ζόρια ποιο είναι το καταλληλότερο μηχάνημα για μένα ,έχω διαβάσει πολλά και μέσα από δω και από αλλά forum αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω κάπου γι αυτό θα ήθελα τι βοήθεια σας. Έχω ένα σπίτι στο πόρτο ράφτη σε τρία επίπεδα 150 μ2 με λέβητα chappee 35 με 3 κυκλοφορητές και κατανάλωση πετρελαίου κοντά στα 2800 λίτρα τι σεζόν. Πράγμα που δεν μπορώ πλέον να αντέξω, εσείς τι θα μου προτείνατε


Καλωσορισες
ριξε μια ματιά στα παρακάτω
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...28&id=6231&Itemid=53
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...d=28&id=21&Itemid=53

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6664 από δημητριαδης
θα ηθελα αν γινετε να μου πειτε μερικεσ μαρκες λεβητων ειμαι εντελοσ ασχετοσ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6665 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Σύστημα pellet: τι αξίζει πραγματικά;

δημητριαδης έγραψε: θα ηθελα αν γινετε να μου πειτε μερικεσ μαρκες λεβητων ειμαι εντελοσ ασχετοσ


Στο 2ο το Link θα βρείς πανω από 20 μάρκες

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6785 από δημητριαδης
Καλησπέρα και πάλι
Όσο ποιο πολύ διαβάζω τόσο ποιο πολύ μπερδεύομαι ,από ότι διαβάζω καταλαβαίνω πως πολλοί αντιμετωπίζουν προβλήματα κατά την καύση του πελλετ αν είναι καλής ποιότητα η όχι κτλ .Διαβάζω πως πρέπει οι λέβητες να έχουν αισθητήρα λάμδα, για να μην έχεις πρόβλημα διαφορετικά μου φαίνετε πως πρέπει να έχεις μαντικές ικανότητες και να καταλάβεις τι πάει στραβά και να κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις. Σας ρωτώ όλα αυτά γιατί θέλω να πάρω λέβητα πελλετ .Τι έχετε να μου πείτε .
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ