Ανοιχτό δοχείο διαστολής και ασφάλεια

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6573 από paparatsos

math_pro έγραψε: Δες εδω levitostasia.net/viewtopic.php?f=17&t=92...ea0b132357892a192f59


Ευχαριστω φιλε μου αρκετα κατατοπιστικο..

mastoras έγραψε:

paparatsos έγραψε: Ποια ειναι αναλογια δηλαδη?υπαρχει καποιος μαθηματικος τυπος που το καθοριζει?

Για τον παγετο απλα μονωνεις καλα τις σωληνες και το δοχειο σου και εισαι οκ φανταζομαι!


Με αυτά που διαβάζω από τις αναφορές των άλλων συναδέλφων πιθανών να υπάρχουν δεκάδες μαθηματικοί τύποι που καθορίζουν πως θα γίνει σωστή μια εγκατάσταση θέρμανσης.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, θα κάνεις μόνος σου την εγκατάσταση, είσαι τεχνικός ?


Οχι δεν θα κανω εγω την εγκατασταση αλλα ενας ξαδελφος υρδαυλικος αλλα επειδη ειμαι και εγω λιγο ψειρας σε κατι τετοια ηθελα να μαθαινα το σωστο τροπο μπας και κανει καμια λαλακια ο αξας και τον διορθωσω :D

Το θεμα ειναι το εξης,η εγκατασταση θα γινει σε εναν Combi που εχει πανω 2 θεσεις για να βαλεις βαλβιδες ασφαλειας θερμικες φανταζομαι γιατι απο την στιγμη που μπαινει ανοιχτο δοχειο διαστολης δεν μπορει να σηκωσει μεγαλη πιεση αλλα και να σηκωσει θα τα ξερασει μεσα στο ανοιχτο δοχειο(σωστα τα λεω??)
Λεμαι τωρα πως αν κοπει το ρευμα και εχεις στην εγκατασταση σου ανοιχτο δοχειο πως θα αντιδρασει αυτο το συστημα εγκαταστασης?(δηλαδη με 2 θερμικες εκτονωσης και ανοιχτο δοχειο).Οταν φθασει 95 βαθμους θα ανοιξουν οι βαλβιδες και το δοχειο θα συμπληρωνει νερα? (αφου ειναι με φλοτερ)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6580 από mastoras

paparatsos έγραψε: Οχι δεν θα κανω εγω την εγκατασταση αλλα ενας ξαδελφος υρδαυλικος αλλα επειδη ειμαι και εγω λιγο ψειρας σε κατι τετοια ηθελα να μαθαινα το σωστο τροπο μπας και κανει καμια λαλακια ο αξας και τον διορθωσω :D


Ωραία έτσι με συνεργασία σίγουρα θα κάνετε σωστή δουλειά. ;)

Όλα τα άλλα σωστά τα αναφέρεις. Όταν ανέβει η θερμοκρασία εκτονώνεται η πίεση στο δοχείο το οποίο αναπληρώνει τα νερά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6582 από paparatsos

mastoras έγραψε:

paparatsos έγραψε: Οχι δεν θα κανω εγω την εγκατασταση αλλα ενας ξαδελφος υρδαυλικος αλλα επειδη ειμαι και εγω λιγο ψειρας σε κατι τετοια ηθελα να μαθαινα το σωστο τροπο μπας και κανει καμια λαλακια ο αξας και τον διορθωσω :D


Ωραία έτσι με συνεργασία σίγουρα θα κάνετε σωστή δουλειά. ;)

Όλα τα άλλα σωστά τα αναφέρεις. Όταν ανέβει η θερμοκρασία εκτονώνεται η πίεση στο δοχείο το οποίο αναπληρώνει τα νερά.


Παντος φιλε μου εχω την εντυπωση πως το ανοιχτο δοχειο ειναι ποιο ασφαλες απο το κλειστο γιατι αν κοπει το ρευμα στο κλειστο τοτε οταν φθασει 95 βαθμους θα ανοιξει η βαλβιδα εκτονωσης και υπαρχει το ενδεχομενο(ειναι συχν ο νομιζω) να κολησει ο πληρωτης και να παρουμε στο χερι τον λεβητα σωστα?οποτε με το ανοιχτο δοχειο και να κοπει το ρευμα δεν εχεις φοβο να παθεις ζημια για κανεναν αλλο λογο παρα μονο να μην εχεις πληρωσει το νερο να στο κοψουν και να μην εχει νερο το δοχειο για να στειλει κρυα νερα στο λεβητα χαχαχαχα :P
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by paparatsos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sakiss

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6787 από kostantinos1
γιατι ρε παιδια αν κολλησει ο πληρωτης και δεν στειλει νερο τι θα παθει ο λεβητας χωρις νερο ? θα κολλησει???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6806 από mastoras

kostantinos1 έγραψε: γιατι ρε παιδια αν κολλησει ο πληρωτης και δεν στειλει νερο τι θα παθει ο λεβητας χωρις νερο ? θα κολλησει???



Να κολλήσει ? Οχι .....απλώς θα :lol: :lol:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6820 από egglezos

kostantinos1 έγραψε: γιατι ρε παιδια αν κολλησει ο πληρωτης και δεν στειλει νερο τι θα παθει ο λεβητας χωρις νερο ? θα κολλησει???


πλάκα κάνεις...? :)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ